Sklon ke zlomeninám kostí, úbytek svalové hmoty, častá nemocnost kvůli oslabené imunitě nebo únava a sklon ke špatné náladě až depresi. To všechno jsou problémy, které může mít na svědomí dlouhodobý nedostatek vitaminu D. Podle odborníků jím trpí až 70 % obyvatel. Patříte mezi ně?

6467565b53ef8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Potíž může být v tom, že doplňování vitaminu D se zdá být tím vůbec nejjednodušším. Stačí vyjít na slunko a čerpat z jeho paprsků. To je sice pravda, ale jen napůl. Aby ho pokožka měla šanci přijmout v dostatečné míře, musíme splnit hned několik podmínek. Například pobývat na slunci v létě mezi 10. a 16. hodinou nebo nechránit se oblečením ani opalovacím krémem s SPF vyšším než 15. Vše navíc komplikuje i naše zeměpisná šířka – na slunce jakožto dostatečný zdroj příjmu vitaminu D nemůžeme v Česku spoléhat zhruba od poloviny září do poloviny dubna.

Další možností, jak doplňovat hladinu vitaminu D, je prostřednictvím stravy. Jenže bohužel ani v tomto případě zdaleka ne každý může říct, že jí dostatečně pestře. A aby toho nebylo málo, nesmíte patřit mezi rizikové skupiny lidí, kteří jsou nedostatkem vitaminu D ohroženi ještě více, než všichni ostatní. Týká se to i vás?

  • Jak zjistit, že trpíte nedostatkem vitaminu D?
  • Patříte mezi ohrožené skupiny?
  • Co vám při deficitu vitaminu D hrozí?
  • Kolik vitaminu D denně potřebujete a jak ho získat?

Na tyto a mnoho dalších otázek se vám pokusíme v následujících týdnech odpovědět prostřednictvím série článků a rozhovorů, které pro náš speciál připravujeme ve spolupráci s odborníky a lékaři.

Reklama