Také vás přitahují místa, která jsou opředena legendami? Na jedno takové vás zvu. Po mnoho  generací tu stojí červený kříž na paměť tragického skonu. Zemřel zde zbloudilec ve vánici, nebo těhotná milenka? To už se asi nikdy nedozvíme.

Pověsti o záhadných úmrtích či brutálních vraždách v nás vzbuzují posvátnou hrůzu a mrazení v zádech, ale svým způsobem nás morbidně přitahují. Jsou jako detektivky, které si žijí vlastním životem a jitří naši představivost. Vyprávěním a předáváním z generace na generaci získávají na dramatičnosti. Už se sice nikdy nedozvíme, co je pravda a co výplod lidské fantazie, ale to není podstatné. Důležitá je legenda sama o sobě, místo, které stále přitahuje svou magičností. Místo, kde lidé v tichosti postojí a položí kytičku.

kriz

Kříž pod sněhem vypadá ještě smutněji

Kříž opředený legendami tady stojí od poloviny devatenáctého století. Možná ještě déle. Je z borového dřeva natřený na červeno. Lidé ho stále opravují, a tak oživují příběhy, které se k němu vážou. Jsou dva. V obou případech šlo o tragickou smrt.

První legenda praví, že v těchto místech, nedaleko lidských obydlí, zemřel vysílením člověk, který zabloudil ve sněhové vánici a už neměl sílu dojít do vsi.

Druhá je o něco „pikantnější“. Na tomto místě se tajně scházeli milenci. Dnes už nikdo neví, odkud byli a jakého byli postavení. Ale říká se, že milenec svou milenku nakonec zavraždil, když mu oznámila, že je v požehnaném stavu. Na památku tohoto brutálního činu tady lidé postavili prostý kříž, který natřeli krvavě červenou barvou.

Z té doby se kříž pochopitelně nedochoval, ale stále nové kříže, které lidé staví, když předchozí vezme za své, jsou důkazem toho, že nechtějí zapomenout.

Kříž je součástí naučné stezky v katastru obce Železný Újezd v Brdech na Jižním Plzeňsku.

Čtěte také:

Reklama