Tety a strejdové zaujímají v rodinné hierarchii významné místo. Říct „Jedu k tetě (strejdovi) na prázdniny,“ je pro naše děti natolik samozřejmé, jako kdyby řekly „Jdu do školy.“ Pokud tedy sourozenecké vazby jejich rodičů fungují.

„Ano, tetičko, už jdu, tetičko,“ volá opakovaně Tomáš, hrdina oblíbeného filmu Páni kluci. Zmíněnou tetičku zde úžasným způsobem ztvárňuje herečka Iva Janžurová. Tety a tetičky mají stovky podob a jejich místo v našich rodinách je určitě nezastupitelné.

teta

nezapomenutelná tetička v podání Ivy Janžurové ve filmu Páni kluci

Není teta jako teta

V řadě knih i ve spoustě starých filmů jsou tety a tetičky vypodobněny jako ženy staré a bezdětné, většinou staropanenského vzezření. Ale všechny tyto ženy byly přece také mladé, měly své děti a také své sourozence, a tím pádem plnily i úlohu tety.

tetapa

roztomilá teta Pa v podání herečky Zdeňky Baldové v komedii Eva tropí hlouposti

Jsou tety zlé, hodné, tety cestovatelky, rádkyně, tety kuchařky, tety, které rády utrácí po obchodech, tety vzdělané i hloupé, tety milující i ty, které všechny kolem nesnáší. Tetami nazýváme také vychovatelky v dětských domovech, i ty, které si děti osvojí, teta může být pro naše děti i sousedka od vedle.

Co se neřekne mámě, pošušká se tetě

Většina dětí se na tety těší, vždy přivezou nějakou tu cukrovinku, nepeskují, nehubují, svojí návštěvou vytvoří uvolněnější atmosféru. Děti nerozlišují, zda teta přijela z velké dálky, nebo jen z vedlejší ulice, prostě „přišla teta“. Čím lépe funguje vztah mezi sourozenci, tím lépe se vyvíjí vztah s neteří a synovci. Co se neřekne mámě – pošušká se tetě… (a nebo strejdovi).

Teta pojala strejdu

Ptá se pan učitel ve škole: „Pepíčku, koho pojaly za muže Krokovy dcery, Kazi, Teta a Libuše?“

Pepíček se zamyslí a odpoví: „Kazi pojala Bivoje, Libuše Přemysla a Teta pojala… strejdu.“

Ano, ke každé tetě by měl patřit i strejda. Když se jede k tetě, jede se i ke strejdovi. I v době možnosti cestování do celého světa se prázdniny našich dětí u příbuzných stále drží. Bohužel, není tomu tak ve všech rodinách. A těch důvodů může být celá řada.

tetaja

pokud funguje vztah mezi sourozenci, vzájemná láska se přenáší i na synovečky a neteřinky

Tety a strejdové, jejich vztah k našim dětem a naopak našich dětí k nim, ale také jejich dětí k nám - to je i tématem dnešního vydání.

  • Také jste jako malé jezdívaly „k tetě“ na prázdniny? A posíláte dnes i vy své děti k tetě na prázdniny? A nebo třeba jen na víkendy, na hlídání?
  • Jaký mají vaše děti vztah ke svým tetám a strejdům, tedy k sourozencům vašim či vašeho manžela?
  • A jaký máte vztah k dětem vašich sourozenců vy?
  • Navštěvujete se?
  • Svěří se vám třeba neteř s tím, co by nesvěřila ani své mamince?
  • Vychází váš synovec se svým strejdou lépe než s vlastním tátou?

Otázek na toto téma se dá položit desítky, různě je naformulovat. Tak jako jsou různě naformulovatelné i rodinné vztahy mezi sourozenci a dětmi jejich dětí.

Těším se, až my o těch svých napíšete.

Psát můžete už dnes na redakční e-mail redakce@zena-in.cz

Nejhezčí „rodinný příspěvek“ odměníme opalovacím olejem Garnier - může se hodit, až vaše děti pojedou „k tetě na prázdniny“, a také vlasovým balzámem Gliss Kur - ten se může hodit pro tetu i pro vás. :)

darek

 

Čtěte také:

Reklama