Používat herbicidy, tedy prostředky hubící nežádoucí rostlinstvo našich zahrádek a polí, jako lék na lidské neduhy je na první pohled docela střelený nápad. Nicméně poslední výzkumy mezinárodní skupiny vědců vedené profesorem Nagamunim z univerzity v Ósace dokazují opak.

 

Znáte kokcidii kočičí? S největší pravděpodobností asi ne. Když ale prozradíme, že latinský název tohoto prvoka je Toxoplasma Gondii, tak už vám to určitě něco řekne. Jde o původce toxoplasmózy a zároveň o jednoho z nejrozšířenějších lidských parazitů. Asi třicet procent světové populace je nositelem kokcidie, obyvatelstvo naší země nevyjímaje. Někdy neškodný mikroorganismus představuje riziko především pro osoby se sníženou imunitou a pro vyvíjející se plod.

 

Minulý týden přinesl renomovaný magazín Nature vysvětlení překvapujícího faktu, že díky užívání jedu na plevel se člověk může celkem bezpečně nebezpečného prvoka zbavit. Jde o to, že kokcidie využívá stejného biomechanismu jako rostliny, tudíž je pro něj dávka herbicidu smrtelná. Pro lidský organismus by herbicidy neměly být závadné, protože mohou škodit jen životním formám rostlinného původu a v lidském těle tak nenajdou uplatnění. Každopádně se objev stal předmětem klinických studií a budoucnost ukáže, jestli dojde i k praktickému využití kuriózního „léku“.

 

                                                                                                          Zdroj: Nature

Reklama