Obrazy malíře Amedea Modiglianiho, rodáka z italského Livorna, jsme poprvé viděli před lety v pařížské Oranžérii a od té doby patří k našim nejoblíbenějším. Mají takovou zvláštní melancholickou náladu. A hlavně – okamžitě je poznáte, jsou na první pohled identifikovatelné…

Osud byl k tomu talentovanému malíři krutý, i když vlastně se nemůžeme vůbec divit. Žil opravdu nezřízeným způsobem života. Od dětství trpěl tuberkulózou, nikdy se jí vlastně nezbavil. Typický bohém, který rád maloval i miloval ženy a liboval si v divokých večírcích. Jeho obrazy se sice líbily, ale neprodávaly se. A tak hledal útěchu v alkoholu a drogách. Motalo se kolem něho mnoho krásných a zajímavých žen. Ta poslední jej milovala bezmezně. Jmenovala se Jeanne Hébuterne (1898–1920) a byla to jemná a moc krásná dívka pocházející z dobré pařížské rodiny, která bydlela v Latinské čtvrti. Když se s Modim (francouzsky maudit znamená prokletý), jak se mu všeobecně říkalo, Jeanne seznámila, byla mladinkou a nadějnou studentkou malířství na proslulé Académii Colarossi, kde studovali například Zdeňka Braunerová, Alfons Mucha, Josef Čapek nebo Camille Claudel…

Jeanne HébuterneKdyž Modigliani přijíždí v roce 1906 do Paříže, je to okouzlující, elegantní muž. Brzy ale zapadne mezi umělce na Montmartru a po jejich vzoru se mění. Přestává o sebe dbát, vypadá jako tulák. Pronajímá si spolu s dalšími ateliér po umělci, který zemřel na tuberkulózu. Špatný začátek, když sám tuberkulózou trpí. Po třech letech se stěhuje na druhý konec Paříže – do čtvrti Monparnasse. Ta se také později proslaví jako čtvrť umělců a zde v La Rotonde, dnes vyhlášené kavárně, která prakticky žije z minulé slávy, se seznamuje s Jeanne.

Ke svým dřívějším láskám se Modi nechoval zrovna ukázkově. Některé v opilosti bil, jednu dokonce několikrát vyhodil z okna. Vztahy byly vášnivé. Byl pohledný a mohl mít každou, kterou chtěl. Modelkám nemusel platit. S Jeanne to bylo zpočátku jiné. Bylo jí devatenáct. Je mírná a poslušná. A on je k ní tak něžný a laskavý. Jeanne je malířem fascinována. Její rodiče se ale nemohou smířit už s tím, že se vydala na malířskou dráhu. A těžce nesou, že se zamilovala do umělce, navíc nemocného a ještě k tomu Žida! Ona – katolička!

La Rotonde

Zde se seznamují

I když nemají peníze, díky svým přátelům si milenci zařizují hnízdečko lásky, společnou garsonku v blízkosti Jeanniny školy. Tady se milují a malují. Jeanne se ale každý večer poslušně vrací do rodného domu. Jenže rodičům dochází trpělivost a tlačí na ni, aby Modiho opustila. Jeanne se nemůže rozhodnout jinak. Definitivně se stěhuje k Modimu! Brzy má Modi první samostatnou výstavu. Úspěšnou, i když vyvolala skandál. Mnohé malířovy akty na ní budily pohoršení, tak musely být z výstavy odstraněny. Ale ví se o něm. Píše se prosinec 1917.

Jenže Modiho trápí zdravotní problémy. Znovu se ozývá tuberkulóza. A ve spojení s alkoholem a drogami, kterým se Modi rozhodně nevyhýbá, se ještě zhoršuje. Pomáhá naordinovaný pobyt u moře. Zdravotně i umělecky. Prospívá i Jeanne, která je těhotná. V Nice se jí v listopadu 1918 narodí holčička Jeanne a Modi slibuje, že bude svatba.

V následujícím roce dostává prostřednictvím svého přítele a agenta Modi možnost vystavovat v Londýně. Vrací se tedy do Paříže připravit výstavu a Jeanne zůstává s dcerkou na Riviéře. Brzy ale přijíždí do Paříže i ona, aby mu sdělila sladké tajemství – budou mít druhé dítě! Londýnská výstava má sice úspěch, ale ten kalí rapidně se zhoršující zdravotní stav.

JeannePortrét Jeanne od Modiglianiho

V lednu 1920 už Modiglianiho trápí vysoké horečky a vykašlává krev. Dochází jim jídlo a na další nemají peníze. Snaží se tedy pracovat, ale u stojanu ztrácí vědomí. Je děsivě vyhublý a vyhladovělý. Pak už bezmocně leží na posteli a Jeanne, která je v osmém měsíci těhotenství, ho drží za ruku. Konec se nezadržitelně blíží. Když přijde do bytu přítel, malíř Ortiz de Zarate, naskýtá se mu zoufalý obraz. Modigliani v horečce objímá těhotnou Jeanne. Ani rychlý převoz do nemocnice už nemůže nic zachránit. Amedeo Modigliani umírá 24. ledna 1920. Příčinou smrti je tuberkulózní meningitida podpořená chudobou, přepracováním a dlouhodobým požíváním alkoholu a drogovou závislostí.

Jeanne se nemůže smířit s tím, že milovaný muž, s ním strávila poslední tři roky svého života, už není. Její život ztratil smysl. Je apatická. Budoucnost si vůbec nedovede představit. Násilím ji odvedou i s malou Jeanne k jejím rodičům. A tam v nestřeženém okamžiku v noci z 26. na 27. ledna vyskočí z okna bytu v pátém patře. Až ráno ji nalezne pod okny jakýsi dělník.

JeanneAutoportrét - Jeanne byla považována za průměrnou malířku

Zatímco Modiglianimu přátelé připraví velkolepý pohřeb a je uložen do hrobu na Père-Lachaise, pohřeb Jeanne je tajný a odehrává se na předměstí jen v kruhu rodiny. Ta si nepřeje účast žádných umělců! A trvá několik let, než dovolí pohřbít Jeanne do hrobu vedle její jediné lásky.

Je zajímavé, že za svůj život neprodal Modigliani prakticky žádný obraz. Dnes se naopak jeho portréty a akty prodávají za rekordní sumy. A navíc jeho obrazy se díky mimořádnému zájmu stávají častým terčem padělatelů.

O vztahu Modiglianiho a Jeanne byl v roce 1958 natočen film Milenci z Montparnassu, kde hlavní roli ztvárnil slavný Gérard Philipe. V roce 2004 pak vznikl snímek Modigliani. Tento film, který pojednává hlavně o rivalitě Modiglianiho a Picassa, byl promítán na skvělé výstavě Modigliani, která se uskutečnila v roce 2012 v Obecním domě v Praze.

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama