Jeden z nejstabilnějších instrumentů
Investiční zlato se řadí mezi nejstabilnější příležitosti vůbec. Přece jen je už po několik generací považované za univerzálního uchovatele hodnoty, a to napříč celým světem. V současnosti na něj spoléhají investoři ze střední i vyšší třídy, stejně jako banky, a dokonce i celé státy. Jak se tento drahý kov chová?

Hlavním lákadlem zlata je jeho neotřesitelná odolnost proti propadům trhu. Pojďme se přesunout do období válek, pandemií, krachů, ohromné inflace i dalších potíží. V těchto časech znatelně klesá hodnota klasických ETF, akcií i dalších populárních titulů.

Zlato se však chová přesně opačně. Jakmile přijde krize, letí jeho cena strmě nahoru. Přesně proto se považuje za nejvhodnější formu zabezpečení portfolia. Stačí se podívat na jakékoliv období problémů v tomto tisíciletí (11. září, krize v roce 2008, covid, dvojciferná inflace v minulém roce a podobně).

V dobách ekonomické pohody tento drahý kov pomalu roste, takže slouží jako šikovná ochrana proti inflaci. Samozřejmě se občas i propadne, ale ani zdaleka nemá takovou volatilitu jako třeba akcie.

657b17221f784obrazek.jpg

Zajímavé zhodnocení
Spousta neinformovaných investorů vám poví, že zlato má jen zanedbatelné zhodnocení v řádech nižších procent ročně. Pojďme se na to podívat. Za poslední rok zvýšilo svou cenu o 17 % (takže lehce překonalo inflaci). Za posledních pět let o 54 %. A teď se podržte – za posledních osmnáct let narostlo o 394 %.

Minulé výnosy přirozeně nezaručují budoucí chování jakéhokoliv instrumentu. U zlata je však nutné vzít v potaz, že poptávka po něm neustále roste, přičemž je ho pouze omezené množství. Používá se nejen jako investice a uchovatel, ale i v průmyslové, zdravotnické, energetické i dalších druzích výroby.

Dlouhodobý plán
Určitě neberte zlato jako krátkodobou spekulaci. K těmto účelům raději použijte akcie, případně kryptoměny. Drahé kovy skvěle poslouží spíše střednědobým a dlouhodobým investorům. Právě v řádu let až desítek let ukazují svou sílu.
Zapomeňte na neustálé sledování grafů a časování trhu. Průměrný člověk udělá lépe, když se zaměří na pasivní investování.

To znamená, že si nastavíte trvalý příkaz v bance a několikrát do roka přikoupíte zlatý slitek dle svých možností. Někdo koupí tři gramové slitky za rok, jiný klidně půl kilogramu měsíčně. Žádné množství není špatné. Každá šikovná investice se počítá! Ať tak, nebo onak, vždy dodržujte předem nastavený plán. Budete-li takto postupovat po dobu deseti, patnácti i více let, zajistíte si opravdu krásné úspory.
Určitě vás potěší fakt, že zlato je osvobozené od DPH. Plánujete zpětný odkup? Pak se vyhnete dokonce i dani ze zisku.

Kde nakupovat zlato?
Určitě se spoléhejte pouze na fyzické držení zlata. Žádná čísla na obrazovce vám neposkytnou takovou jistotu. Zaměřte se především na švýcarské zlaté slitky, ideálně ze známé rafinérie Argor-Heraeus. Ty mají na zadní straně speciální hologram, díky němuž ihned prokážete jejich pravost, ryzost a původ.

Chcete je nakupovat levně a bez vysokých přirážek obchodníků? V tom případě si nenechte ujít nabídku zavedené společnosti Zlatovna. Tito odborníci prodávají zlaté slitky levněji než drtivá většina konkurence. Stačí si rozkliknout jejich webové stránky pod odkazem na začátku článku a uvidíte sami.