Pokud bydlíte v Praze, jistě jste si všimli nově pomalovaných tramvají, které nás vyzývají ke třídění odpadu. Konečně je tedy na českém internetu web, který informuje všechny zájemce o třídění. Na většině takto ozdobených tramvají najdete totiž i novou webovou adresu www.jaktridit.cz .

 

 

Každý z nás vyhodí za rok asi 150-200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla.

 

Mezi námi je stále hodně škarohlídů, kteří nepohodlné třídění odsouvají. Nechce se jim zkrátka chodit do jiných popelnic, třídění samotné je pro ně příliš složité. Většina z nich se ohrazuje argumentem, kterým se odvolávají na pochybnou užitečnost recyklace. Ti ještě zatvrzelejší tvrdí, že se odpad stejně dále nezpracovává a kdo ví, jestli ho nakonec stejně nesmíchají dohromady.

 

Vězte však, že pokud budete jednotlivé druhy odpadů správně třídit, umožníte tak jejich další zpracování. Odpady, které vhodíte do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem, kde z odpadů vznikají nové výrobky - tento proces se nazývá recyklace odpadu.

 

Recyklace papíru

 

 

Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát.

Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.

 

Recyklace skla

 

 

Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se přitom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna.

 

Recyklace plastů

 

 

Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.

 

Recyklace kovů

 

 

Kovové odpady ze sběren druhotných surovin či sběrných dvorů putují do hutí, kde se přetaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shoří při teplotě 1 700 °C. Z některých plechovek tak vznikne znovu stejný výrobek, nebo třeba různé odlitky, tyče a desky.

 

Recyklace nápojových kartonů

 

 

Nápojové kartony je možné recyklovat dvěma způsoby:

V papírnách - papír tvoří většinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod.

Na speciální lince - nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v ČR.

 

Více informace naleznete na www.jaktridit.cz
Pokud chcete o třídění informovat své děti, pak si klikněte na www.tonda-obal.cz

Reklama