Pokud bydlíte v Praze, jistě jste si všimli nově pomalovaných tramvají, které nás vyzývají ke třídění odpadu. Konečně je tedy na českém internetu web, který informuje všechny zájemce o třídění. Na většině takto ozdobených tramvají najdete totiž i novou webovou adresu www.jaktridit.cz .
Každý z nás vyhodí za rok asi 150-
Mezi námi je stále hodně škarohlídů, kteří nepohodlné třídění odsouvají. Nechce se jim zkrátka chodit do jiných popelnic, třídění samotné je pro ně příliš složité. Většina z nich se ohrazuje argumentem, kterým se odvolávají na pochybnou užitečnost recyklace. Ti ještě zatvrzelejší tvrdí, že se odpad stejně dále nezpracovává a kdo ví, jestli ho nakonec stejně nesmíchají dohromady.
Vězte však, že pokud budete jednotlivé druhy odpadů správně třídit, umožníte tak jejich další zpracování. Odpady, které vhodíte do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem, kde z odpadů vznikají nové výrobky - tento proces se nazývá recyklace odpadu.
Recyklace papíru
Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát.
Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.
Recyklace skla
Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se přitom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna.
Recyklace plastů
Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.
Recyklace kovů
Kovové odpady ze sběren druhotných surovin či sběrných dvorů putují do hutí, kde se přetaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shoří při teplotě
Recyklace nápojových kartonů
Nápojové kartony je možné recyklovat dvěma způsoby:
V papírnách - papír tvoří většinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod.
Na speciální lince - nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v ČR.
Více informace naleznete na www.jaktridit.cz
Pokud chcete o třídění informovat své děti, pak si klikněte na www.tonda-obal.cz
Nový komentář
Komentáře
Mrzí mě, když vidím, že někde po příkopu jsou staré autobaterie nebo staré počítače. Nebo prostě věci, které normálně vybírají ve sběrných surovinách. Jednak za ně lidi dostanou peníze, ale také se to dá vše použít znovu. My vozíme v Praze hodně do sběrny surovin https://megasrot.cz/
Také se snažíme třídit odpad, ale někdy mám dost zamotanou hlavu kam co zařadit. Alespoň by nemuseli ti výrobci obalů kombinovat několik materiálů dohromady.... A abychom nebyli jen u třídění odpadu, doma používám ekologické přípravky na úklid, praní a na nádobí....kosmetiku se snažím vybírat netestovanou na zvířatech a přesto si myslím, že bychom mohli dělat ještě víc pro přírodu.....Jestli chceme kritizovat cizinu za špatné zacházení s krajinou, musíme si nejdříve uklidit na vlastním písečku....Je lepší se nechat ovlivnit těmi co se snaží něco prospěšného dělat, než se vymlouvat na ty co škodí...
Pamatuji si na napisy : do popelnic patri jen popel, suroviny patri do sberu.
Beruška1► jenže ty se oháníš celosvětovými průsery, které škodí celému světu. Jasně, že máš pravdu. Znečištěný ovzduší bude všude. Ale u koho si myslíš, že vykopou další skládku, když v Česku nebudem třídit? V chemické Africe? Nebo v raketový základně v USA? Já myslím že zase v ČEsku. tak se nad tím kapku zamysli
Beruška1: Bože můj, Beruško, ty jsi ale kůň Pepík chodí za školu, tak já můžu taky
Také třidim ale jen plast,papir a sklo
Beruška1: já nekouřím a autem nejezdím, přesto si nemyslím, že by třídění odpadu bylo zbytečné... myslím, že předvádíš čirý alibismus, když se oháníš tím vším, co životní prostředí zatěžuje mnohem víc než ty sama. Ty jako jedinec pochopitelně nemáš potenciál na to, abys vyprodukovala tolik odpadu jako nějaká velká průmyslová společnost (proč zrovna americká?), ale v konečném důsledku se chováš naprosto stejně jako ti velcí znečišťovatelé, jen v menším měřítku. Takže to, že nekouříš a nejezdíš autem, je sice hezké, ale na znečištění životního prostředí se i tak vědomě podílíš Z čiré pohodlnosti...
Anubis: Zažila jsem něco podobnýho v Praze, nesla jsem krabici do kontejneru na papír a zrovna jelo kolem nějaké sběrné auto Komwagu a chlap zastavil, bednu hodil na korbu, jenže v ní měl vysypaný plasty.
Anubis: U nás to svážejí poctivě podle druhů. Ale ještě jsem nepochopila, proč je nutné zrovna sklo svážet v půl dvanácté v noci. To je kraválu jak při náletu
My platíme (4 lidé) ročně 2000,- za odvoz odpadu a plníme popelnici ani ne zpoloviny týdně, sousedé jsou 2 tudíž platí 1000,- a k popelnici mají každý týden i další pytle s odpadem. To je opravdu dobrá motivace ke třídění. Přesto odpad třídíme stále.
Juana: Třeba sklo...
Beruška1: Chápu tě. Sice se snažím ty odpadky třídit, ale občas si stejně myslím, že nakonec všechno skončí na stejný skládce a nikdo to nevyužije. Stejně tak mi říkali, že i v Praze to často skončí ve spalovně, akorát že řídí teplotu spalování podle toho, co tam zrovna upalují.
Lorain: To považuju za rozumný, u nás by to šlo, stejně má každý popelnici na svým pozemku. Jenže on je to asi pěkný byznys, takže nakonec to dopadlo tak, že platíme všichni paušál ať je popelnice plná nebo prázdná, a to za každýho člena rodiny. Přitom máme na 4 lidi nárok na jednu (vlastní, zakoupenou) 70litrovou popelnici, kterou vyvážejí 1x týdně a když jsou jen 2 lidí v rodině, tak těm jenom jednou za 14 dní. Mají na popelnici nálepky jiný barvy. Hlavně v létě je to vyvážení po 14 dnech opravdu chuťovka.
Tak odpovídám všem, co se jim můj názor nelíbí. Je to můj názor a já vám ten váš taky neberu a nekritizuju. Ale když to vezmeme do hloubi problému, co se ekologie a ochrany přírody týká, tak já jezdím do práce trolejbusem, nekouřím, na nákupy razím pěšky. Takže rozhodně, i když ten odpad netřídím, šetřím životní prostředí více než silní kuřáci, ti, kteří bez auta neudělají ani tři kroky k poštovní schránce, to se týká zejména Američanů, a že jich jsou požehnané milióny, a to nemluvím o chování americké společnosti a firem jako takových, všechny ty jejich pokusy na atomových zbraních, raketoplány do vesmíru a dámy, já viděla dokument, který by se hodně lidem této planety nelíbil, jak americké společnosti dokáží zamořit mnohakilometrová území v Africe tím, že tam těží nějaké chemikálie, vybudují mizerná potrubí, totálně zdevastují krajinu, lidi tam živoří, na půdě už nikdy nic nevyroste, a firma se odstěhuje o pár kilometrů beztrestně dále. To je to , co by se hlavně mělo řešit.
Odemětobě: Já měla na mysli to, že někteří vtipálci hoděj takovéhle věci do kontejneru na plast a pak je to FAKT chuťovka . Takže pak přemýšlíš, CO tam najdeš příště ...
interpunkce
ve městě, kde žijí moji rodiče, to prý snad funguje tak, že se odvoz odpadu platí podle hmotnosti odveženého, což má lidi motivovat k tomu, aby třídili, co můžou, protože kontejnery jsou v ulici a co se vyváží z kontejnerů na tříděný odpad se neplatí. Zdá se mi docela technicky náročné, ale jinak mi to přijde jako super motivační prostředek
že se najdou taková, kteří svůj odpad tajně sypou do popelnice k sousedům, je už jiná věc
V Praze v práci třídím, na rohu jsou kontejnery a tak tam nosím flašky od nápojů nealko i alkoholických - občas padne nějaká ta flaška vína a papíry. Jenže doma na vesnici je to složitější. Dřív jsme tam měli kontejnery na plasty a sklo, ale protože byl kolem binec, nikdo to neuklízel, tak to úřad zrušil. Místo toho máme na plastové flašky velké igeliťáky, které odvážejí 1x měsíčně! To je šílený, dostaneme jich 12 do roka a v létě to nestačí, není u nás pitná voda. Kovový odpad se má odnášet do kontejneru před místní sběrnou surovin, která u nás podniká. Tam to donesu, je to jen pár metrů. Ale z konce vesnice, o tom pochybuju. A sklo je tragický. Jednou měsíčně přijíždí náklaďák, na který se to má naložit. Jenže je to v sobotu a stojí vždycky tak 10 minut na jednom konci ulice, pak zas jinde. Takže sklo fakt netřídím, to přiznávám. Jo a kuchyňský odpad končí na kompostu. A papíry malému do školy, nebo na podpal do kotle.
Linde a další: psát na úřad většinou bohužel nepomůže. Taky jsem kdysi bydlela v Přerově, tam bylo lepší napsat třeba do Nového Přerovska, nebo prostě někam, kde je to veřejné. Oni potom musí odpovědět. Popř. se obrátit na vyšší organizace nebo ekologické spolky. Ty toho zmůžou víc, než obyčejný občan.
Odemětobě:
No nevím. Je to spíš v lidech. Kdo chce třídit, ten třídí. Dokud byly popelnice zpoplatněné tak, jak píšeš, tak naopak vozili odpad, kam se dalo (do příkopů, cizích popelnic, nebo třeba baba jela z vesnice s plnýma nesešlápnutýma láhvema od nápojů. Čekala jsem, že to vhodí ve městě do kontejnerů na plasty, ale ona ne. Narvala to hned na nádraží do malých odpadkových košů, všechny zaplnila. Vůbec jí nebylo trapné, že s ní jelo několik kamarádek a spousta známých lidí.