Projděme se spolu zahradou a podívejme se, jestli je ten náš kulturní kus přírody správně uložen ke spánku… Práce je to dost a dost…

 

Venkovní zahrada

Zde platí, že choulostivé druhy (růže, syrské ibišky) je nutné na zimu zakrýt chvojím u země. Trvalky tedy zakrýváme buď chvojím či spadaným listím. A například růže či jiné citlivé dřeviny můžeme ovinout chvojím celé.

Zakrýváme též bylinkové zahrádky, tymián, dobromysl a levandule nemají rády zimní vlhkost.

 

Okrasné dřeviny a trvalky můžeme v tuto dobu ještě obsypat kompostem, jinak už je ale nehnojíme.

 

Záhony zryjeme, a to stačí. S hroudami se nezatěžujte, do jara se rozpadnou na menší kousky.

Jehličnany a tůje, které jsou rozložité, raději svážeme provázkem, aby je silný nános sněhu nepolámal. Kmeny stromků obalíme plastovými manžetami proti okusu zvěří.

 

Trávník

Zimní sestřih je jednoduchý. Měří 4-6 cm. A samozřejmostí je pohrabání spadaného listí. To zdravé je možné použít jako izolaci jiným rostlinám, a to nemocné (třeba napadené klíněnkou) spalte.

 

Skalka

Odstraníme veškeré spadané listí, obereme špatné výhonky z rostlinek a choulostivé druhy zakryjeme chvojím.

 

 

Kbelíkové rostliny

Ty se mohou stěhovat již v říjnu. Ideální pro jejich přezimování jsou zahradní domky s okny nebo jiné světlé bezmrazé místnosti s teplotou kolem nuly. Máte-li rostlin mnoho a mnoho, udělejte si stojánky či police, na které je postavíte. Místnost důkladně ukliďte, aby zde nebylo riziko zárodků chorob.

Rostliny, které stojí přímo na podlaze, podložte polystyrénovými deskami či dřevem, aby byly chráněny před chladem z podlahy. Pokud je v místnosti nižší teplota, obalte květináče bublinkovou fólií, slámou nebo dřevitou vatou. (umřel)

Rostliny pravidelně kontrolujte, mírně zalévejte dle jejich individuálních požadavků a při přízni počasí jim důkladně vyvětrejte.

 

Kopretiny, durman či citrusy chtějí uklidit již před prvními mrazíky.

Odolnější (snesou až -5 stupňů) jsou olivovníky nebo fíkovníky, ty můžeme uklízet až nyní, v listopadu.

 

Vodní zahrada

I jezírka, fontány a umělé potoky by v tuto dobu měly být zazimovány. Pečlivě je vyprázdníme a vodotěsně zakryjeme. Přes celou zimu se do nich nesmí dostat voda, vlivem mrazu by se pak mohly poškodit.

Jezírka s rybami se zimují jinak, ryby by se již v listopadu neměly krmit. V zimě pak kontrolujte přívod kyslíku. (dneska)

Uklidíme hadice, odpojíme přívod vody, aby trubky nezamrzly.

Nádoby na dešťovou vodu vyprázdníme a otočíme dnem vzhůru.

 

A co to tu ještě je?

Á, kompost… Ten je  dobré zakrýt dřevěnou deskou a zaizolovat buď vrstvou papíru, nebo chvojím. Jen tak budou pracující mikroorganismy v bezpečí a budou pracovat i za tuhých mrazů.

 

A při dlouhých zimních dnech si můžete hrát s nářadím. Vyčistěte ho, opravte nemocné motyčky a spravte úrazy na hrábích. Přitom můžete rozjímat nad plánem výsadby na příští rok.

Výborné jsou třeba okrasné trávy, které zasněžené vypadají velmi impozantně.

Případně si na zahradu postavte krmítko pro ptáky. Zimní spánek přírody je jen relativní pojem a vězte, že brzy bude zahrada velmi živá, co se ptactva týče…

 

Co ještě zimujete a jak? Přežívá vám vaše zahrada zimu?

Přidejte své tipy…

Reklama