OBIJaro tady bude co nevidět a na zahradách se brzy rozbují nová vegetace. V teplém období, které se vyznačuje bohatými srážkami, poroste tráva, stromy a keře jako z vody. Pokud zaváháte, stane se z vaší dobře udržované zahrady hotová džungle! Tady přichází na pomoc zahradní technika, která pomůže zelenou smršť zkrotit. Je však vaše sekačka připravená? Svědomitější zahradnice stroje ošetřily před tím, než je na zimu uložily do kůlny a nyní je mohou bez zdržování ihned používat. Ale ani vy ostatní, které jste měly před zimou plné ruce práce s jinými věcmi, se nemusíte bát. Pomůžeme vám v několika jednoduchých krocích zkontrolovat stroje, abyste i vy mohly vyrazit do boje s porostem!

Máte doma elektrickou sekačku?

OBITy z vás, které používají elektrickou sekačku, mají půlku práce hotovou. Údržba je totiž daleko jednodušší než u sekačky benzínové. Kontrola vždy začíná u zevnějšku, abyste zjistily problémy patrné již od oka. Zůstala na sekačce zaschlá tráva nebo dokonce hlína z předchozí sezóny? Očistěte ji speciálním kartáčem na sekačky, který štětinami odstraní nánosy špíny, ale sekačku nepoškodí ani nepoškrábe. Je sběrný koš na trávu špinavý od prachu a jiných nečistot? Nebojte se ho opláchnout čistou vodou. Zkontrolujte stav nože sekačky, jestli je dostatečně nabroušen a případně ho opracujte bruskou. Pokud by nebyl dostatečně ostrý, přidávaly byste si práci a stejně toho moc neposekaly. Nezapomeňte se zaměřit na přívodní kabel. Právě z nedostatečné pozornosti k této části, vzniká tolik zbytečných úrazů. Proto, milé čtenářky, pokud zjistíte, že je kabel jakkoli porušen, raději kupte nový. Lze jej sehnat ve většině hobby marketů, např. v OBI. Zanedbaná sekačka, která stála celou zimu bez povšimnutí, bude potřebovat také promazat šroubové spoje vazelínou a utáhnout.

4 pojmy, které je nutné znát

OBIPředsezonní příprava benzínové zahradní sekačky obnáší stejný postup jako výše zmíněné sekačky elektrické, ale je rozšířena o pár dalších kroků. Prošel vnějšek stroje vaší přísnou kontrolou? Nyní se můžete bez obav soustředit na srdce stroje - motor. Aby byla zahradní benzínová sekačka perfektně připravená, zapamatujte si 4 základní kroky: výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a kontrola paliva.

Filtr

OBITip odborníka:
„Mnoho lidí dělá chybu, když zanesený papírový filtr ručně otírají nebo vysávají. Porušují tím totiž mikropóry filtru a veškeré nečistoty poté směřují do motoru stroje. Pokud chcete ušetřit pár korun, pořiďte si sekačku s pěnovým (molitanovým) filtrem. Ten lze opláchnout pod vodou s pomocí jaru,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Bez kontroly vzduchového filtru se příprava stroje na sezónu nemůže obejít. Filtr se nazývá plíce sekačky a je jednou z nejvytíženějších částí, která se také nejvíce opotřebovává. Jak to dopadá, pokud výměnu filtru neprovedete včas? Filtr se zanese nečistotami, ucpe se a motor nebude mít potřebný přísun čistého vzduchu. Tím pádem motor vynakládá více energie na to, aby fungoval, a zvyšuje se spotřeba paliva. Opravdu se vyplatí v takovém případě investovat do filtru, než neustále doplňovat drahé palivo. Dosti širokou nabídku filtrů vhodných pro každý typ sekačky na trávu mají v OBI. Nejčastěji se pořizují nové papírové filtry.

Olej

Jak zjistíte, jestli je potřeba olej doplnit? Zcela jednoduše pomocí měrky. Pokud není množství oleje dostatečné, doplňte ho na správnou hladinu dle rysky. Častou chybou bývá domněnka, že olej stačí vyměnit jen jednou za sezónu. Pravdou je však to, že výměna oleje závisí na frekvenci používání stroje a jeho výrobci. Používejte vždy olej speciálně určený na zahradní techniku, nejlépe ten, který doporučuje přímo výrobce vašeho stroje. Většinou je výměna vhodná po 25 hodinách provozu a už po 5 hodinách u nového stroje.

Svíčky

Nedaří se vám sekačku nastartovat? Chyba bude zřejmě v zanesených svíčkách. Proto je kontrolujte už v průběhu, a pokud jsou až příliš zanesené, raději je vyměňte za nové a mějte je vždy v zásobě připravené. Jen mírně zanesené kontakty svíček můžete očistit drátěným kartáčem.

Palivo

OBISvíčky vypadají jako nové a sekačka ne a ne nastartovat? Už jste zkontrolovaly palivo? To totiž do sebe vtahuje vodu, pokud se stroj dlouho nepoužívá. Ale nebojte se! Máme pro vás dvě elegantní řešení. Zbytek paliva v nádrži můžete zcela vyčerpat a nádrž znovu naplnit. Nebo naopak dolít nádrž se zbylým palivem až po okraj, aby voda neměla žádný prostor na srážení. Dobrým pomocníkem v těchto případech bývá stabilizátor, který se trychtýřem určeným na palivo přidává do nádrže.

Přiznejte se, byly jste pilné před začátkem zimy a stroje pečlivě zazimovaly? Nebo vám přišly naše rady vhod? Každopádně vám přejeme hodně zdaru v boji s divokým porostem. Dobrá zpráva na závěr, pokud naše rady poctivě dodržíte, stroje se vám odvděčí nejen bezchybnou službou, ale také dlouhou životností.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama