Základem bezpečného pohybu v dopravě je jednoduchá zásada: Vidět a být viděn. Jak zařídit, aby vaše dítě žádný řidič nepřehlédl?

Správně zvolené oblečení hraje v bezpečnosti chodců (ale i cyklistů) v silničním provozu velmi důležitou roli. Řidič si totiž vhodně oblečeného člověka všimne mnohem dřív, a má tak delší čas na reakci. Člověk oblečený v tmavých barvách je v noci vidět na cca 20 m, reflexní materiál ovšem září až 200 m daleko. Neocenitelnou službu poskytují také blikačky, které výrazně zvýší bezpečnost chodců především na neosvětlených úsecích. Oblečení a doplňky v jasných fluorescenčních barvách pak výrazně přispívají k vyšší bezpečnosti ve dne, za dobrých světelných podmínek.

Bezpečná aktovka

Nápadné bezpečnostní prvky by v případě školáků měla mít především jejich aktovka. Špičku v tomto ohledu představují školní batohy Topgal. Společnost je partnerem organizace Ministerstva dopravy Besip. Díky této spolupráci je na pasivní bezpečnost malých nositelů batohů Topgal kladen velký důraz. Batohy mají reflexní odrazové plochy, reflexní lemování po obvodu batohu i na popruzích a blikačky.

Existuje i řada dalších doplňků, které pomohou zvýšit viditelnost dětí v ulicích. Topgal ke svým batohům nabízí i fluorescenční pláštěnky. V dešti ochrání školáky výrazné pončo v jasných barvách a s reflexními prvky, prodávají se i originální reflexní vesty pro děti vyrobené z nezávadného materiálu, který se snadno udržuje.

Ochrana pro nejmenší

Aby byly děti schopné a také ochotné používat bezpečnostní pomůcky zvyšující jejich viditelnost, je vhodné je k tomu vychovávat už od útlého věku. I v České republice už začínají děti běžně nosit reflexní vesty na procházkách mateřských školek, tak jak to dělají s naprostou samozřejmostí v některých západních zemích. Tyto vesty by vždy měly používat i jejich učitelky, ukládá jim to zákon o silničním provozu. Alarmující však je, že podle informací organizace BESIP je nosí jen asi 5 % učitelek.

Jednoduché tipy pro větší bezpečnost

·         Užitečné jsou nejrůznější drobné fluorescenční a reflexní doplňky: Prodávají se nášivky, nažehlovací obrázky, fólie, přívěsky, pásky. Nejsou drahé a některý z nich se vašemu dítěti stoprocentně zalíbí!

·         Reflexní prvky umístěte na konec rukávů, ke kolenům a do úrovně pasu.

·         Kombinujte reflexní i fluorescenční doplňky, abyste dosáhli dobré viditelnosti za všech světelných podmínek a ze všech úhlů.

Reklama