Je vám tenhle scénář povědomý? A odpovídá mu i ústní hygiena vašeho potomka?
5b7e780e6ee76obrazek.jpg

Častá konzumace sladkostí a sladkých nápojů je vedle nedostatečné zubní hygieny a zanedbávání pravidelných prohlídek u zubaře nejčastější příčinou vzniku zubních kazů u dětí i dospělých. Spousta dětí ale sladké miluje, a právě v jejich případě by měli rodiče důsledně dohlédnout, aby čištění zubů probíhalo pravidelně a správně. „Za zubní kaz je zodpovědný rodič, nikoliv dítě nebo genetika. Dítě si nedokáže uvědomit, že častá konzumace sladkostí jeho zubům škodí, ani nechápe následky působení bakteriálního povlaku,“ vysvětluje dentální hygienistka Jana Křepelková.

Podle ní chybí dětem i rodičům často správná technika čištění. „Snaží se například o nepravidelné kroužky nebo neefektivní či odbyté stírání. Důležité je ale čistit trpělivě každý zub – zepředu i zezadu. U předškolních dětí je nejjednodušší čištění pomocí malých kroužků se sevřenými zuby u sebe z vnější strany, z vnitřní strany pochopitelně každou čelist zvlášť. Od školního věku by děti měly čistit již každou čelist zvlášť. Kartáček přiložit polovinou na zub a druhou polovinou na dáseň a malými kroužky zub po zubu čistit. Je důležité vyčistit nejen kousací plochy, ale právě i oblast zubních krčků, kde bývá hodně plaku,“ popisuje odbornice.
5b7e785e50624obrazek.jpg
Čím častěji, tím lépe
Dítě by si mělo čistit zuby minimálně ráno a večer, ideálně i během dne, pokud zrovna zkonzumovalo jídlo nebo nápoj s obsahem jednoduchých cukrů. „V některých školkách vedou paní učitelky děti k tomu, aby si čistily zuby po obědě, což je chvályhodné. Pokud ale dítě nemá možnost si během dne zuby vyčistit, mělo by alespoň sladké jídlo zapít čistou vodou. Případně, pokud je větší, nic nezkazí žvýkačkou bez cukru,“ dodává Jana Křepelková. Problémem také bývá fakt, že děti ještě nemají natolik vyvinutou jemnou motoriku, aby čištění zubů zvládly samy. Do tří let by měl dětem proto čistit zuby výhradně rodič, předškolákovi je nutné zuby denně dočišťovat a do deseti dvanácti let je vhodné samostatné čištění kontrolovat a případně dočistit problematická místa.

Sonická technologie = ideální pro děti
Jestliže vaše dítě (a možná i vy sami) se správnou technikou čištění stále bojuje, vyzkoušejte dětský sonický zubní kartáček Philips Sonicare for Kids. „Sonická technologie dokáže kompenzovat nerozvinutou motoriku dítěte a vytváří za něj potřebný stíravý pohyb směrem od dásně k zubu. Díky proudění tekutiny do mezizubních prostor je možné efektivně vyčistit i místa, která si děti čistí jen obtížně,“ souhlasí dentální hygienistka. Klinické studie navíc potvrdily, že kartáček Sonicare for Kids dokáže odstranit až o 75 % více zubního plaku z hůře dostupných míst v ústech než kartáček manuální, ale paradoxně je šetrnější než jeho manuální kolega.

Sparkly, ahoj!
5b7e787ece832obrazek.jpgTo je ale jen jedna z jeho předností. Ta druhá, v dětských očích pravděpodobně mnohem zásadnější, je, že jde kartáček propojit se zábavnou aplikací s postavičkou roztomilého Sparklyho. Ten dětem napřed názorně ukáže, jak o zuby správně pečovat, a prostřednictvím sbírání odměn je pak motivuje k pravidelnému čištění.  Rodiče zároveň díky aplikaci propojitelné s mobilem či tabletem mohou sledovat pokrok, jaký jejich dítě v čištění udělalo. Kartáček si navíc může dítě vyzdobit podle sebe pomocí vyměnitelných samolepek, které jsou součástí balení. Funkce časovače také hlídá, aby si malý uživatel kartáčku čistil zuby dvě minuty a aby si je navíc rozvrhl do čtyř rovnoměrných částí.

Sonický kartáček Sonicare for Kids mohou používat děti již od tří let. Pro ně je určena menší velikost vyměnitelné kartáčkové hlavice a také funkce nižší intenzity čištění. Přibližně v sedmi letech pak dítě jednoduše sáhne po standardní velikosti kartáčkové hlavice a navolí si vyšší intenzitu čištění. Samozřejmostí je i ergonomický tvar kartáčku.

Více zjistíte na www.philips.cz/detskykartacek  nebo ZDE


 
 5b7e781e959fdobrazek.jpg