Inkontinence si nevybírá, většinou nezáleží ani na věku nebo pohlaví. Spousta lidí si sice myslí, že inkontinence, samovolný únik moči, postihuje výhradně dámy v letech nebo starší muže, opak je ale pravdou. Často se s ní totiž setkají i mladí lidé, ať už ženy nebo muži.

Tento všeobecně rozšířený mýtus je způsobený hlavně tím, že se o inkontinenci všeobecně příliš nemluví. Přitom je to jeden z nejčastějších zdravotních problémů vůbec. Celosvětově inkontinence postihuje 4 – 8 % populace, jen v České republice by to bylo tedy 400-800 000 lidí. Pouze necelých 40 % z nich se navíc s problémem svěří lékaři, což dokazuje i počet lidí, kteří využívají hrazené zdravotnické prostředky z veřejného zdravotního pojištění, kterých je 490 000.

Tena

V případě starších osob je jasné, že inkontinence souvisí s přirozenými degenerativními změnami, které v těle probíhají. Dochází k oslabování svalstva v pánevní oblasti, a zadržet nutkání je tak stále těžší. Jakmile totiž svaly ztratí svoji pružnost, mohou každodenní činnosti, jakými je například smích, kašel, zvedání břemen nebo běh, způsobit únik moči.

Mezi další příčiny úniku moči u seniorů se řadí některá onemocnění, která bývají spjatá s pokročilým věkem, jako je mozková mrtvice, demence, cukrovka, případně Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Tady je problém ukrytý ve zhoršeném přenosu signálů mezi mozkem a močovým měchýřem, což má za následek neschopnost měchýř správně ovládat.

Co ale způsobuje inkontinenci v mladším věku? U žen to často bývá těhotenství a následný porod. Kombinace hormonálních změn, tlaku na močový měchýř ze strany dělohy a námahy při samotném porodu může značně snížit účinnost svalstva pánevního dna. Dobrou zprávou je, že u těchto žen se velmi často jedná o přechodný jev, který je většinou možné zlepšit nebo úplně vyléčit pravidelným cvičením svalů pánevního dna.

Dalším rizikovým obdobím bývá pro ženy menopauza. V klimakteriu totiž dochází ke snížení množství hormonu estrogenu v břišním svalstvu. To může vést k následné změně polohy močového měchýře a tím k horšímu působení svalů, které močový měchýř uzavírají.

Tena

Ani mladí muži by ale neměli žít v domnění, že jich se tento problém netýká. Nejčastěji se s ním mohou setkat po chirurgických zákrocích v pánevní oblasti, jako je třeba operace prostaty. Inkontinenci ale mohou způsobovat i některé léky.

Ať už samovolný únik moči potká člověka v jakékoli životní fázi, není nutné stranit se společnosti a vyhýbat se oblíbeným činnostem. Naštěstí dnes existuje mnoho způsobů, jak pacientům pomoct. Všechny ale mají společného jmenovatele, a tím je návštěva praktického lékaře nebo gynekologa/urologa. Ten totiž spolehlivě určí, s jakým druhem inkontinence se potýkáte, a doporučí další postup, až už to budou léky, jednoduchá operace nebo cílené posilování pánevního dna.

Důležité je při úniku moči také používat speciálně k tomuto účelu určené absorpční pomůcky. Vybírejte takové inkontinenční vložky, které brání protečení, zápachu i vlhkosti. Důležitou roli hraje také diskrétnost a pohodlí. V lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb je k dostání mnoho různých typů od slipových vložek až po natahovací kalhotky, speciální pomůcky pro ženy i pro muže, které lze objednat i online. Každý si tak může zvolit takový typ, který vyhovuje jeho problému i životnímu stylu. Pro lepší orientaci navštivte www.tenacz.cz, kde si můžete zároveň objednat i vzorky zdarma k vyzkoušení.

Reklama