měsíc

Astronomové, psychologové, lékaři a sexuologové se vesměs shodují, že když je měsíc v úplňku, je to čas extrémů. Každý jen sleduje jinou oblast života na planetě Zemi.

Podle lékařů už krátce před úplňkem přichází větší únava než jindy, často nastávají problémy s trávením a různé psychosomatické potíže. Lékaři také tvrdí, že v tomto období při operacích proudí krev pacientů mnohem prudčeji a zaznamenávají i více porodů.

Například psychologové připouští, že se mnozí lidé mohou chovat velmi neklidně, až nerozumně. Zvyšuje se nervozita, v noci se špatně spí, vynořují se úzkosti a zapomenutá přání. A objeví se i touhy a představy, k jejichž uskutečnění lidé v předchozích dnech nenašli odvahu.

Zde začíná zájem sexuologů. U mnohých lidí je to totiž čas zvýšené chuti na cokoli, obzvlášť na experimentování. Odborníci se domnívají, že v tomto období bývá racionální mysl zatemněna, to znamená, že jdou stranou i sebemenší morální předsudky.

Jak se sexuální náruživost a tendence k „chlípnosti" dá vysvětlit? Jako na jaře, když slunce svítí déle, jsou díky zvýšenému množství slunečních paprsků odrážených Měsícem za úplňku aktivovány hormony v lidském těle.

Avšak pozor, nemusí to být pravidlo! Mnozí lidé během úplňku naopak ztrácí na sex chuť. „Existují citliví lidé, kteří úplněk špatně snášejí a na sex nemají chuť," tvrdí Luděk Daneš ze Sexuologického ústavu. „Příčinou jsou změny magnetického vlnění, které mohou na člověka působit i několik dnů."

Čtenářky Ženy-in, vězte, že úplněk je právě dnes...

Soutěž: co

Působí úplněk i na vás? Jak?