Bez této vyšetřovací metody si dnes lékaři nedovedou péči o nastávající maminky asi ani představit. Ultrazvuk pomáhá hodnotit průběh těhotenství. Během tohoto vyšetření se zjištuje, jak se miminku v děloze vlastně daří a jak zdárně se vyvíjí.

Jak často se dělá?

Ultrazvukové metody se dnes hodně používají, každá těhotná jej absolvuje hned několikrát. Při prvním těhotenském ultrazvuku se především zjišťuje, zda se oplodněné vajíčko uchytilo na správném místě, zda nejde o mimoděložní těhotenství a také je to konečné potvrzení toho, že jste skutečně těhotná. Každá maminka asi ví, jak hezký zážitek byl ten první ultrazvuk a jak pyšně pak nesla domů obrázek…

Další ultrazvukové vyšetření následuje ve 12., 28. a 32. týdnu těhotenství. Někdy se lékaři chtějí na konci těhotenství ujistit, zda je vše v pořádku a tak si vás možná budou zvát častěji. Pomocí ultrazvuku se mimo jiné měří kosti a průměr hlavičky vašeho dítěte, zkoumá se stav jeho orgánů, a také v jaké poloze vůbec miminko ve vašem bříšku je.

Od 20. týdne je možné také určit, zda budete mít holčičku, či kluka. Ultrazvukové vyšetření by se mělo navíc provést při krvácení, při pádu těhotné, při jakémkoliv podezření či riziku, že mohlo dojít k ohrožení. Ultrazvuková metoda také dnes umožňuje zjistit, zda náhodou nečekáte více potomků, a to už ve druhém měsíci těhotenství.

Není to nepříjemné?

Tato metoda je pro vás i miminko bezpečná a bezbolestná, na tom se shodují všechny vědecké studie. Asi jediná nepříjemnost je, že gel, kterým se potírá sonda, někdy studí a že než na vyšetření je lepší se dostavit s plným močovým měchýřem. Jinak si celkem pohodlně hovíte na lůžku na zádech či boku a snažíte se na obrazovce spatřit vaše dítě... Vyšetřovaná oblast se zobrazuje vedle vás na obrazovce.

Nebojte se ptát, protože si pravděpodobně nebudete moc jistá, co vlastně vidíte. Při prvním ultrazvuku se většinou používá tzv. vaginální sonda – vyšetřuje se přes pochvu a je to kvůli tomu, že s pomocí této sondy lze získat přesnější obraz.

Velká výhoda tohoto vyšetření je ta, že na výsledky nečekáte, dozvíte se je hned. Jen byste neměla zapomenout na těhotenský průkaz, tam se každý ultrazvuk podrobně zaznamenává.  

Reklama