obrazek.png

Na prázdninový režim se začíná pomalu přepínat nejen mysl, ale i tělo. Energie začíná docházet, nic se vám nechce a plnit úkoly (nejen ty pracovní) se může zdát jako nadlidský úkol. Jenže svět kolem nečeká… Jak se vyrovnat s přemírou povinností, když byste mnohem raději celý den lenošili v houpací síti a četli si? Máme pro vás hned několik základních tipů, které vám pomohou nastolit vnitřní rovnováhu. Protože ta je pro odolnost vůči vnějším stresorům klíčová.

Věděli jste, že syndrom vyhoření nepřichází znenadání, ale má postupný vývoj a provází ho řada varovných signálů? Nejdřív se budete cítit unavenější než obvykle, jakmile pak nastoupí propad nálady a vás přestanou bavit věci, které vám dřív přinášely radost, je dobré zpozornět. Naslouchejte svému tělu, protože jakmile jednou „vyhoříte“, léčba může trvat i několik dlouhých měsíců. Jak tedy o svou mysl pečovat, abyste zvládli každodenní běh věcí v pohodě a měli dostatek sil?

Nešiďte spánek

Není spánek jako spánek… Můžete v posteli strávit deset hodin, a stejně se ráno probudíte celí rozlámání, jindy vám stačí pouhá „chvilka“ a máte energie až moc. Každý jsme jiný, všichni jsme ale naprogramovaní k rutině. A ta spánková je pro nás obzvlášť důležitá. To znamená: snažte se chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i usínat. Jde o to vyrovnat svůj vnitřní cyklus, aby organismus sám věděl, kdy se zklidnit a naladit na odpočinek, bez stresu, že ho z něho něco vytrhne.
 
Před usnutím nemyslete na úkoly, které vás druhý den čekají, ani na běžné problémy – v posteli je už beztak nevyřešíte, tak to nechte na ráno a raději se na ně pořádně vyspěte. Pokud i tak nemůžete zabrat, podpořte usínání horkou koupelí, která zklidní mysl a uvolní tělo. Můžete do ní přidat koupelovou sůl, ideálně s vůní borovice, levandule nebo meduňky a citronové trávy, které příjemně působí na naši psychiku a zaženou nahromaděný stres.

blobid0.png
Koupelová sůl Dokonalý odpočinek, 219 Kč /  Olej do koupele Good Night, 199 Kč /  Sůl do koupele Levandulové snění, 219 Kč, vše Kneipp

Relaxujte, alespoň chviličku každý den

Odpočinek je pro tělo velmi důležitý, a je vlastně jedno, zda budete relaxovat aktivně, nebo jestli vypnete u filmu. Důležité je dělat to, co vás baví a u čeho cítíte, že tím organismu prospíváte. Ne vždycky nám ale povinnosti dovolí ukradnout si pro sebe dostatek času… V takovém případě jsou fajn i malé krůčky – můžete například relaxovat v rámci každodenního čištění obličeje. Jak na to? Nejprve odličte pleť pomocí odličovacího mléka a vatových tamponků BEL, pokožku s použitím cleanseru vyčistěte, důkladně opláchněte a naneste na ní mandlový olej, který je vhodný i pro citlivou kůži. Pomalými táhlými pohyby obličej promasírujte, uvolníte tak zatnuté svaly a zklidníte mysl, která se v tu chvíli soustředí na proces masáže. Pozor jen dávejte kolem očí, abyste si nezpůsobili zbytečné vrásky navíc.

6477020f3da0fobrazek.png
Masážní olej Mandlové květy, 299 Kč, Kneipp / 
Kosmetické vatové tamponky BEL cosmetic, 38 Kč

Pravidelně se hýbejte

Sport je další skvělou možností, jak udržet mysl v rovnováze. Pomůže vám totiž odpoutat pozornost od práce a povinností, vnese do nich jakousi lehkost a nadhled. Navíc se díky němu do organismu vyplavují tzv. hormony štěstí (endorfin, dopamin, serotonin, oxytocin)… Při sportu jsme také nuceni naučit se správně dýchat, abychom zvýšenou fyzickou zátěž dobře zvládali, a i to nám pomáhá psychicky – v konkrétní chvíli se soustředíme pouze a jen na dech - jednoduše se odpojíme. Nezapomínejte po sportu ulevit svalům a kloubům, ať už masáží nebo horkou koupelí. Ideální je k tomu arnika horská, která pomáhá namoženým svalům a funguje i na podlitiny nebo bolest kloubů. Masáž těla můžete provést pomocí hight-tech vychytávky z dílny značky FOREO. Přístroj LUNA 4 Body uvolňuje svalové napětí a podporuje mikrocirkulaci.

647702ae71dbbblobid0.png
Masážní přístroj na tělo LUNA 4 Body, 3690 Kč Foreo / Sůl do koupele Svaly a klouby, 219 Kč, Kneipp / Hřejivý balzám s arnikou, 199 Kč, Kneipp

Snažte se o work-life balance

O rovnováze mezi osobním a pracovním životem toho bylo napsáno už hodně. A ne náhodou – jen málo jedinců dokáže jet neustále na plný plyn a zároveň si to užívat a cítit se naplněně. Pravdou ale je, že většina lidí potřebuje mít čas jak na práci, tak na svůj soukromý život. Jak toho ale dosáhnout? Přestože vás to bude nutit dívat se směrem na své soukromí, prvně se obraťte na práci. Abyste měli čas na své koníčky, rodinu a přátele, musíte ji mít totiž nejdříve hotovou. Nezasekáváte se zbytečně na věcech, které by šly udělat rychleji? Neděláte špatná rozhodnutí? Neprokrastinujete příliš? Nastavte si režim tak, aby vám i vašim nadřízeným vyhovoval a vy mohli domů chodit s čistou hlavou. 

Reklama