Vstáváme s ní, dopřáváme si ji po obědě, vaříme ji přátelům. Káva je zkrátka fenoménem a kdo ji miluje, nedovede si bez ní představit den. Jenže ne vždy máme čas a poměrně zdlouhavý proces vaření a louhování tradiční kávy stále častěji nahrazujeme přípravou té instantní. Víte ale, kde se vůbec vzala a jak se vyrábí?
První kroky výroby rozpustné kávy jsou stejné, jako u té, která po sobě v hrnečku zanechává lógr. Pak jsou ale čerstvě pražená kávová zrna nahrubo namleta a pod velkým tlakem louhována v horké vodě. Asi jako byste si dělali obrovský kotel kávy. Akorát že výsledný koncentrát je, díky odpařování vody, velmi hustý. Na výrobu jednoho kilogramu rozpustné kávy také padne mnohem více kávových zrn, než při výrobě mleté kávy.
Co s kávou dál? Existují hned dva způsoby, jak nám dobře známou finální rozpustnou kávu vyrobit. Snazším sprejováním, nebo složitějším vymrazováním.
Sušení sprejováním
Do horní části velké nádoby (věže) je dodáván kávový koncentrát a je v drobných kapičkách rozprašován směrem dolů. Proti nim je naopak hnán horký vzduch, čímž dochází k odpařování vody, a tedy sušení kávy, která se hromadí na dně věže.
Tento nejčastější způsob výroby kávy je snazší a levnější, ovšem má i svá proti. Vysoká teplota, které je zapotřebí, ochuzuje kávu o mnoho jejích přirozených vlastností.
Sušení vymrazováním
Při této metodě je kávový koncentrát zmražen na teplotu až – 45 °C a následně rozdrcen na jemné destičky. Díky sublimaci ve vakuových komorách pak mohou být led a voda extrahovány a zůstává jen rozpustná káva.
Tato metoda zpracování trvá déle než sušení sprayováním (rozprašováním) a vyjde výrobce podstatně dráž. Ale káva si uchová lepší chuťové a aromatické vlastnosti.
Co když není rozpustná káva v prášku, ale v granulkách připomínajících na hrubo namletou kávu? Je to díky spojení kávového prášku do takzvaných aglomerátů. Usušená káva je odměřena do rotujícího šikmého válce a zvlhčena. K tomu bývá použit buď poprašek vody, nebo kávový olej. Právě díky nim se částečky začnou spojovat, až vznikne jejich požadovaná velikost. Pak se jen odkutálejí z válce.
Aby voněla…
Aromatizování se často provádí i u mletých káv, ale u těch instantních bývá umělé „ovonění“ nezbytné. Bez něho by totiž typickou kávovou vůni připomínala jen stěží.
Na co si dát pozor
Ne vše, co se tváří jako rozpustná káva, jí opravdu je. Některé výrobky jsou „nastavovány“ obilovinami, práškem z mletých fíků nebo cikorkou. Zda si neodnášíte domů něco takového, byste měli zjistit snadno. Výrobci těchto mixů mají povinnost uvádět na obalech, že jde o směs kávového a kávovinového extraktu.
Jak vznikla rozpustná káva? Poprvé ji světu představil japonsko-americký chemik Satori Kato na panamerické výstavě v Buffalu. Tehdy byla ještě v kostkách. Použil stejný proces výroby, jako už dříve u instantního čaje.
|
---|
Nový komentář
Komentáře
Kávu moc nepiji, ale pokud tak klasického turka /Jihlavanka/, rozpustná mi taky nechutná asi neumím odhadnout množství. /připadá mi hořká/.
piju jen turka,rozpustná mi nechutná
kávička můj životabudič a střídám je
Rozpustná káva mi nějak přestala chutnat. Radši opravdu to espresso. A nebo kapsle. Na chatě mám Dolce gusto a v práci Tassimo.
zajímavé
Kdysi jsem rozpustnou pila. Dnes už jen nouzově. Mám ráda presso.
no asi tuším, proč zůstávám věrná obyčejným "turkům"