Foto: Shutterstock
V první řadě je třeba říci, že oba tyto stavy úzce souvisí s celkovým přehřátím organismu. Proto v první fázi pomoci není tolik podstatné, zda se jedná o úpal nebo o úžeh. První pomoc se totiž příliš neliší. Pokud ovšem chcete od sebe pojmy odlišit, pamatujte si pomůcku, že úžeh je způsobený sluníčkem, neboť sluce žhne. Úpal je potom reakce organismu na pobyt v přehřátém prostředí, při kterém selhává řízení tělesné teploty.
Příznaky úžehu
- Spálená kůže od slunce, mnohdy se vyskytují malé vřídky, často také rudá a podrážděná pokožka
- Malátnost
- Nevolnost a zvracení
- Bolest hlavy
- Zvýšení tělesné teploty
Příznaky úpalu
- Pocení
- Zrychlený tep
- Zrychlené dýchání
- Zvracení
- Mdloby
- Závratě
- Zmatenost
Šťastná sedmička pro první pomoc
1) Eliminujte zdroj – Okamžitě dostaňte postiženého z dosahu zdroje tepla. Nejlépe ho odveďte do chladné a dobře větrané místnosti nebo alespoň do stínu. Pokud máte možnost, pusťte ventilátor nebo dotyčného alespoň ovívejte.
2) Svlékněte přebytečné oblečení.
3) Chlaďte – Ale pozor, skočit do ledové řeky není rozhodně ideálním řešením. Použijte ručník namočený do studené vody. Lze použít i vlažnou sprchu. Přikládejte chladné obklady na hlavu a zátylek, můžete i na tělo, např. na třísla a podpaží.
4) Doplňte tekutiny – Nejlépe nabídněte minerálku, neboť při přehřátí dochází ke ztrátě minerálů, které je potřeba doplnit. Případně poslouží i voda z kohoutku. Postupně můžete přidat třeba citrusy.
5) Monitorujte – Bedlivě sledujte stav postiženého a v případě zhoršování neprodleně kontaktujte lékaře, v krajních případech pak linku 155, tedy záchrannou službu. Zvláště pokud dotyčný upadá do bezvědomí nebo se jedná o malé dítě. Ty jsou k celkovému přehřátí organismu náchylnější než dospělí.
6) Ošetřete popáleniny – Popálenou kůži ošetřete panthenolem a chlaďte ji.
7) Zajistěte postiženému klidový režim po zbytek dne.
Zdroj: Publikace Standardy první pomoci - Juljo Hasík, Web Český Červený kříž, Dr. Max, Moje medicína, První pomoc
Nový komentář