Ladislav Zibura
Foto: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia
S chronickým pískáním v uších, které slyší jen on sám, se musel v životě vypořádat také dobrodruh a spisovatel Ladislav Zibura. V roce 2014 mu ho způsobil výstřel z brokovnice u hlavy při oslavách v Turecku. V rozhovoru pro Reflex prozradil, že se toto onemocnění velmi negativně projevilo na jeho psychickém stavu. Dokonce se kvůli němu nějakou dobu cítil jako troska a hodně času trávil v nastartovaném autě. Zvuk motoru mu totiž pomáhal pískání v uších alespoň částečně vytěsnit. Nejhorším obdobím pro něj byla covidová pandemie.
Jana Bernášková
Foto: Profimedia
Vyčerpání, chronická nespavost po covidu i psychické vypětí v důsledku ztráty tatínka. To byly zřejmě příčiny, které české herečce a spisovatelce Janě Bernáškové před pár lety spustily nesnesitelné pískání v uších, z něhož měla pocit, že se zblázní. Svůj omezující problém se samozřejmě rozhodla řešit a osvědčily se jí sluchátka se šumy, která nosila až osm hodin denně. V rozhovoru pro DVTV loni prozradila, že se jí i díky tomu podařilo docílit toho, že nesnesitelné pískání se zmírnilo na snesitelný šum, se kterým se dá žít.
Dolly Buster
Foto: Profimedia
Pornoherečka Dolly Buster, vlastním jménem Nora Dvořáková, byla v minulosti jednou z nejvýraznějších postav erotického průmyslu. Přestože už aktivně netočí, její filmové počiny se vepsaly do historie. I ona však patří k lidem s tinnitem. V minulosti se kvůli němu dokonce dostala do léčebny, protože se u ní rozvinula závislost na lécích na spaní a antidepresivech. Naštěstí se ale z nejhoršího dostala a dnes je úspěšnou podnikatelkou.
Matěj Hádek
Foto: Profimedia
S ohledem na rozvoj tinnitu může být nebezpečné i potápění. Své o tom ví i herec Matěj Hádek, kterému se pískání v uších rozvinulo při natáčení seriálu Pod hladinou z prostředí policejních potápěčů. Tak trochu si za to ale může sám, protože byl instruován, že se má při jakémkoli náznaku problému vynořit na hladinu, ale on to podcenil. Loni v září ale prozradil, že patří k těm šťastnějším s tinnitem. Pískání se časem zlepšilo a on se s ním poměrně sžil. Přes den už ho díky přirozenému hluku nevnímal a víc se na něj soustředil akorát před spaním, což vyřešil třeba puštěním audioknihy.
Chris Martin
Foto: Shutterstock
O tinnitu se frontman kapely Coldplay rozhodl mluvit hlavně proto, aby veřejnost upozornil na důležitost ochrany sluchu. On sám to totiž dlouho nedělal a pískání v uších ho trápilo už od mladého věku. Situace se ještě zhoršila, když se proslavil a začal koncertovat jako o život. Teprve když mu lékař řekl, že pokud to takhle povede dál, mohl by postupně i přijít o sluch, začal Chris Martin konečně jednat a nosit při koncertech špunty a o svůj sluch se starat. Od té doby se jeho stav nezhoršil, za což je samozřejmě moc rád.
Barbra Streisand
Foto: Shutterstock
Známá zpěvačka se s hučením a bzučením v uších potýká od svých devíti let a přesně neví příčinu tohoto problému. Jednou prostě seděla ve školní lavici a začalo to. S veřejností se o tuto skutečnost podělila v roce 1985 s tím, že odborník na sluch jí pomohl tento problém zvládnout a naučit se s ním žít. Tinnitus zpěvačce tedy naštěstí nezabránil ve vybudování úspěšné kariéry.
Tinnitus je dočasné nebo chronické onemocnění, které spočívá v tom, že nemocný slyší pískání, hučení, šumění či bzučení, které nemá vnější zdroj. Trpím jím asi 10 až 15 % lidí, u kterých má různou formu závažnosti. Zatímco někteří ho skoro nevnímají, u jiných může vést k nespavosti a psychickým problémům. Příčin tinnitu je celá řada. Nejčastěji jde o poškození sluchového aparátu vlivem hlasitého hluku, stárnutí, zánětů ucha nebo užíváním některých léků. Může však být spojen i s problémy krční páteře, stresem nebo cévními poruchami. Léčba je nejčastěji kombinací různých přístupů, jako je užívání speciálních sluchadel, terapie zaměřené na odvedení pozornosti od zvuku nebo učení technik relaxace. |
Zdroje: Zena-in.cz, Reflex.cz, Youtube - DVTV, Mindear.com, Ftn.cz, Zeny.iprima.cz, Tichezpravy.cz, Hiddenearing.ie
Nový komentář