5e7c8f4785154image.png
Foto: Shutterstock
Jak se díváte na současnou situaci, kdy musí ženy na porodní sál bez doprovodu, tedy bez duly i partnera?

Současná situace pandemie onemocnění COVID-19 je nesmírně těžká, nikdy jsme nic podobného nezažili. Rozumím tomu, že je třeba přijímat přísná bezpečnostní opatření pro ochranu zdraví zdravotníků, rodiček a dětí. Ovšem pro ženy a jejich partnery, kteří počítali s tím, že budou u porodu spolu, nebo plánovali porod s dulou, je velmi obtížné zákaz doprovodu u porodu přijmout.

5e7c8fcc0322eimage.pngJe prokázáno, že přítomnost doprovodu podle volby rodičky přináší lepší porodní výsledky – méně císařských řezů, méně užívání medicínských prostředků proti bolesti, porody bývají kratší a ženy porod hodnotí celkově pozitivněji. Přítomnost blízkého, nebo známého člověka rodičku totiž uklidňuje a porod může snáz běžet. Ukázalo se, že zákaz jakéhokoliv doprovodu u porodu dál vede k oddělování matek od novorozenců. Nebývá jim umožněn tolik důležitý okamžitý delší kontakt kůží na kůži ihned po narození dítěte, který má mnoho benefitů. Oddělení matky od miminka znesnadňuje kojení a vede to k jeho dalším komplikacím. Otcové nesmějí být u porodu, jako zákonní zástupci však mají právo být se svým dítětem ihned po narození. Některé porodnice jim to umožňují a vlastně tak dokazují nelogičnost zákazu.   

Pokoušely jste se už v této věci kontaktovat vládu, nebo to máte v plánu?
V úterý jsme jménem tří profesních organizací sdružujících duly oslovily rozhodující činitele a žádáme je o zrušení zákazu otce u porodu. Opíráme se při tom o aktuální doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně péče v průběhu porodu v době koronavirové pandemie. WHO mimo jiné doporučuje rodícím ženám zajistit přítomnost vybrané osoby blízké u porodu. V případě podezření na SARS-COV-2 nebo jeho potvrzení by měl zdravotnický personál učinit příslušná hygienická opatření ke snížení rizika infekce pro sebe a ostatní, včetně použití vhodného ochranného oděvu. Ve většině případů si ženy nejspíš jako doprovod zvolí partnera/otce dítěte. Některé ženy však partnera nemají, anebo po dohodě s ním dávají přednost doprovodu dulou, nebo třeba komunitní porodní asistentkou. Velmi se přimlouváme za to, aby jim takový doprovod podle jejich výběru byl umožněn. Porod je zásadní událostí v životě ženy a její rodiny, a to je taky třeba dát na misku vah. Také věřím, že zdravotníci, jejichž práce si velmi vážím, budou mít dostatek ochranných prostředků, a budou ochotnější rodinám vyjít vstříc.

Jak vnímají tuto situaci ženy, které mají nyní rodit?
Ženy, které dnes mají rodit, prožívají mimořádný stres. Na poslední chvíli musejí měnit plány, obávají se, jak porod bude probíhat, nevědí, jestli jim přetížení zdravotníci budou moct věnovat dostatek pozornosti a podpory, obávají se, jestli porod nebude zbytečně urychlován a neskončí císařským řezem. Vadí jim, že v porodnici nebudou mít nikoho “svého”. Zjišťují, jaké jsou alternativy ke klasickému porodu v porodnici s následným zhruba třídenním pobytem. Uvažují o ambulantním porodu, nebo taky o porodu doma.
5e7c8f59bf9adimage.png
Foto: Shutterstock

A co ty, které za této situace již porodily?
Vím o ženách, které nebyly spokojeny. Vím o těch, které ihned po porodu odešly s dítětem domů. Narychlo shánějí komunitní porodní asistentku, která by o ně a o dítě pečovala v šestinedělí.  Narychlo hledají pediatra, který zkontroluje dítě. Od kolegyní dul vím, že několik jejich dobře připravených klientek nepřítomnost doprovodu vzalo jako výzvu, a zvládnutý porod je nesmírně posílil.

Je tedy možné, že vzroste počet domácích porodů? Víte o případech, kdy se těhotné ženy k tomuto rozhodují?
Řekla bych, že je téměř jisté, že počet domácích porodů vzroste. Ukazuje se, že mnoho žen, které byly připraveny rodit v porodnici v doprovodu partnera a/nebo duly, v současné situaci z nouze zvažují porod doma, navzdory tomu, že se jim nedaří najít kvalifikovanou zdravotní pomoc – péči porodní asistentky. Riskují tak porod bez zajištění bezpečí a zdravotní péče pro sebe i své dítě, a to opravdu není dobré.

Přispívá k tomu i riziko nákazy Covid-19 v nemocničním prostředí?
K rozhodování pro porod doma vede jednak obava z rizika nákazy, ale zejména nemožnost prožít porod podle svých představ s podporou zvoleného člověka. Nemožnost být se svým miminkem po celou dobu ihned po narození a obavy z komplikací, ke kterým odloučení od dítěte obvykle vede. Ženy se také obávají, že jim nebude umožněno rodit bez urychlování porodu a obávají se, aby kvůli tomu porod neskončil císařským řezem.  
5e7c8f35ece23image.png
Foto: Shutterstock

Co radíte ženám, které se ocitly v této situaci? Jak si mohou porod co nejvíce ulehčit, když se musí vzdát přítomnosti blízké osoby, pomoci duly?

Velice důležitá je příprava na porod. V České asociaci dul jsme zřídily bezplatnou poradnu duly – máme seznam dul, kterým můžete kdykoliv volat. Duly vám pomohou sestavit porodní přání – sepsat si, co je pro vás u porodu důležité, jak si přejete, aby vám zdravotníci pomáhali. Sepište si i přání k péči o dítě na samostatný list a ten předejte neonatologům a dětským sestrám. Předem se informujte o kojení a vezměte si do porodnice telefonní čísla na duly, laktační poradkyně nebo komunitní porodní asistentky. Rády vás telefonicky podpoří, pokud si nebudete jistá. Mluvte se zdravotníky, slušně říkejte, co si přejete. Dejte najevo, že chápete, že i oni jsou pod velkým tlakem v náročné situaci.  

V neposlední řadě je důležité mít na paměti, že jako žena jste stvořena tak, abyste dokázala porodit dítě, a vaše miminko ví, jak se narodit. Budete na to spolu. Myslete při porodu na miminko, které taky pracuje. Vzpomeňte na zástupy žen všech generací, které rodily před vámi, často v těžkých podmínkách, a zvládly to. Dýchejte. Měňte polohy. Pijte a choďte na toaletu. Máte-li hlad, něco malého snězte. Zkuste sprchu. Zpívejte a zvučte, když budete potřebovat – to vás nevysílí a ulevíte si. Otevřené hrdlo (krk) pomáhá otevírat hrdlo děložní. Na vytlačení miminka hledejte polohy, které jsou pro vás nejpřijatelnější. Neměla byste se opírat kostrčí o pevnou podložku (leh na zádech, polosed), aby byl průchod pro miminko co největší. Při tlačení se nechte vést pocity svého těla. Před porodem si uvědomujte, za co všechno jste v životě vděčná a co všechno se vám daří. Zvládnete i porod. Až se miminko narodí, snažte se s ním mít maximum fyzického kontaktu.

Můžete využít moderních technologií, a pokud vám to bude příjemné, být v kontaktu s partnerem nebo třeba s dulou. Nikdo by vás však při porodu neměl rušit, dejte najevo, co potřebujete. Těžko zde vypsat vše důležité, proto velmi doporučuji individuální přípravu před porodem.

Čtěte také:

Reklama