Do redakce nám přišel zajímavý e-mail od čtenářky, která nedávno otěhotněla. Pokud máte děti, myslíme si, že jí máte určitě co poradit!

těhotenství

Milá redakce, protože často uveřejňujete články o mateřství a vaše názory se mi v příspěvcích líbí, rozhoda jsem se vám napsat takové povídání.

Před třemi měsíci jsem otěhotněla, je to moje první dítě. Je chtěné a je mi 29 let – pro pořádek, když se pod článkem budou čtenářky ptát.

Jak jsem otěhotněla, jakmile se mi to potvrdilo, začala jsem si vyhledávat na netu věci, které mne zajímaly. Dostala jsem se na jednom maminkovském webu do debaty, kde maminky s už narozenými dětmi probíraly nevolnosti, jak jim bylo špatně v prvním trimestru. Zajímalo mě to, protože mi bylo špatně, každé ráno jsem zvracela a nemohla jsem cítit ostré pachy. Teď, na konci třetího měsíce, se to už uklidnilo a nevolnost ustupuje. Narazila jsem na názory několika matek, které si myslí, že pokud je těhotenství nějak problematické, jedná se tudíž o nemoc. Takže v tomto případě platí, že těhotenství je nemoc. Sice se z ní narodí dítě, ale díky plodu v břiše je vlastně matka nemocná, a někdy dokonce na tuto „nemoc“ může umřít.

Jak jsem těhotná, vnímám nějak jinak realitu, ale abych si myslela takovýto blábol, to by mě nenapadlo.

Snažila jsem se tedy debatu zavést na jiné téma – na chutě v těhotenství, na to, jakou mám díky nevolnosti nechuť k jídlu a že se těším, až se to dostane do normálu. To se mi zase dostalo zaručených rad! Hlavním výsledkem bylo, že i když se to všude píše, tak to není pravda – že by matka v těhotenství neměla moc jíst. Když má chuť a tělo si řekne, má sníst „na co přijde“. Protože jí za dva. Ano, i to dítě přece musí jíst a být z něčeho živo.

Tak nevím. Mám trochu obavy, že se mi v těhotenství nastaví rozum jiným směrem. Že těhotenství možná nemocí je, ale duševní, která bohužel neodejde díky porodu. Naopak se možná ještě zhorší. A živnou půdou bude blázinec – stejně postižených osob, které neklábosí na chodbách ústavu, ale na maminkovských serverech.

Vaše Iva

P.S.: Prosím, buďte takové, jako jste - tady na Žena-in!

Čtěte také:

Reklama