,,Jakmile žena v České republice otěhotní a navštíví svého gynekologa či gynekoložku, stává se pacientkou," říká Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství. Z tohoto přístupu, zakotveného v české legislativě, vychází i následné zacházení lékařů. Chovají se k těhotné ženě stejně jako k jakémukoliv jinému nemocnému, a že v tomto směru není české zdravotnictví stále ještě na odpovídající úrovni, víme asi všichni.
Lékaři straší matku
Přesto, že existuje zákon o informovaném souhlasu pacientů se všemi zákroky, které podstupují, bývá na těhotnou ženu vyvíjen silný tlak, aby se nechala "léčit" - tedy aby podstoupila řadu vyšetření, leckdy značně fyzicky i psychicky zatěžujících, která však v případě normálního průběhu těhotenství vůbec nejsou nezbytná. Můžete samozřejmě namítnout: ,,Ale co když nepůjde o normální průběh těhotenství?" V tomto směru by se však mělo přihlédnou ke svobodné vůli ženy podstoupit tato "preventivní" vyšetření. Ono "co když", stres, nervozita, obavy z možných výsledků vyšetření v kombinaci s necitlivým přístupem lékařů, kteří ve snaze zdůraznit důležitost vyšetření "straší" matku vším, co by se jí a jejímu dítěti mohlo přihodit, mohou být leckdy dokonce příčinami toho, že k normálnímu průběhu těhotenství nedojde.
,,Během těhotenství absolvuje žena sérii početných invazivních i neinvazivních vyšetření, která vyvrcholí porodem - často vysoce medikalizovanou záležitostí. Mnohé ženy jsou přesvědčeny, že je jejich povinností se celé této mašinérii podřídit a že nemohou průběh těhotenství ani porodu po odborné stránce ovlivnit. Mnohé mají rovněž zato, že aplikované postupy jim zaručí živé a zdravé dítě," říká Sovová. Toto přesvědčení je přitom, jak zdůrazňuje, mylné. Mnohdy je jediným přínosem celé řady vyšetření zjištění, že žena zdravé dítě "pravděpodobně" neporodí, ale že jediné, co s tím může udělat, je jít na potrat. Pokud je ovšem žena přesvědčena, že si chce nechat dítě za všech okolností, je zbytečné zatěžovat ji, dítě, ale i věčně prázdnou kasu zdravotních pojišťoven sérií vyšetření, která ve skutečnosti stav dítěte neovlivní či spíše zhorší. A takových se provádí celá řada. Nemálo je rovněž zákroků, které jsou prováděny v průběhu porodu, bez informování ženy o možných alternativách, přestože jejich účinek je z vědeckého hlediska sporný - jedná se například o často diskutované nastřihávání, omezování jídla a pití, klystýry, řízené tlačení a řadu dalších, jejichž praktikování považuje WHO (Světová zdravotnická organizace) za sporné.
Sovová k tomu říká: ,,Vidíme zde dva základní okruhy otázek: Mají české rodičky zákonnou možnost ovlivnit odbornou péči? Jednoduše - jsou svéprávné? A jak obstojí některé rutinní či nadužívané postupy v konfrontaci s výsledky odborných výzkumů?" Ve své práci Práva žen v těhotenství, během porodu a práva rodičů v poporodním období z hlediska volby medicínské péče pak zdůrazňuje, že z hlediska legislativy mají sice těhotné ženy značnou možnost volby, ale leckdy na ni nejen nejsou upozorněny, ale jsou dokonce tlačeny k tomu, aby se podrobily celé mašinérii, jinak je na ně pohlíženo jako na nezodpovědné matky, které ohrožují své dítě. Tento předpoklad přitom vůbec není pravdivý. Sovová shrnula řadu postupů používaných v české medicíně, jejichž účinek je přinejlepším sporný, povětšinou jsou však zcela zbytečné či k nim existuje řada vhodnějších alternativ.
Za dítě zodpovídá matka
,,Z právního hlediska můžeme problematiku shrnout jednoduše: po celé těhotenství až do okamžiku porození je plod součástí těla matky a tak ho vnímá i náš právní řád. Jen matka může rozhodovat o všech vyšetřeních a zákrocích s výjimkou situací, kdy je bezprostředně ohrožen její život," zdůrazňuje Sovová. Po porodu se pak zákonnými zástupci dítěte stávají oba rodiče a jen oni mohou rozhodovat o zákrocích, které podstoupí, opět s výjimkou bezprostředního ohrožení života.
Sovová ve své práci popsala v Čechách běžné "putování ženy těhotenstvím k porodu": Pomocí těhotenského testu či podle typických příznaků si žena diagnostikuje těhotenství, případně ho diagnostikuje na základě vyšetření její gynekoložka/gynekolog. Brzy začne gynekologickou ordinaci pravidelně navštěvovat, většinou jednou měsíčně. Preventivní prenatální péče během 20. století nemalou měrou přispěla ke snížení mateřské a novorozenecké nemocnosti a úmrtnosti, o tom nikdo nepochybuje. Dnes však často připomíná přehlídku technických vynálezů a složitých zákroků, jejichž přemíra může naopak komplikace spíš přinášet: častá ultrazvuková vyšetření, vnitřní vyšetřování, amniocentéza (odběr plodové vody jehlou skrz břišní stěnu), plošné a velmi rozšířené předepisování syntetických vitamínů a minerálů, rutinní screening genetických vad (a vybízení žen k interrupci, pokud vyšetření ukazuje na možné postižení dítěte - přitom jistotu tento test neskýtá), téměř rutinní test výskytu těhotenského diabetu, který přitom sám může diabetes podnítit, a tak dále.
V posledních týdnech je těhotná zvána na kontroly častěji - poslední měsíc většinou dochází do porodnice, kterou si zvolila. Na velkém pracovišti se nacházejí přístroje ještě vyspělejší a dále přibývá "technických" vyšetření na úkor osobní péče: porodní asistentky ani lékařky/lékaři nemají prostor věnovat se ženám ve velkých zařízeních individuálně. Žena je pravidelně připojována na "monitor", který sleduje děložní činnost a ozvy dítěte, častá jsou i vyšetření ultrazvukem. Žena tím spíše ztrácí pocit, že těhotenství a porod jsou přirozenou součástí jejího života. Ztrácí kontrolu nad svým stavem i tělem a předává ho vyspělé technice. Porod je jen pokračováním tohoto děje: žena je přesvědčena, že bez vysoce odborného dozoru (a zejména bez vysoce odborných zásahů a vyspělé techniky) není její tělo schopno porodit. Porod je na ní doslova "proveden". Vyústěním této jen zdánlivě extrémní situace je nespokojenost se sebou, špatné přijetí dítěte, problémy s kojením a velmi rozšířené poporodní deprese. Žena ovšem může mít pocit, že "to tak musí být".
Nedostatečná je přitom nejen péče ze strany lékařů, ale především informovanost ze strany českých matek - často si neuvědomují, že o péči o sebe a své dítě mohou rozhodovat samy, že řadu zákroků mohou odmítnout. Tuto situaci se snaží Hnutí za aktivní mateřství změnit.
Více informací o této problematice můžete získat zde.
Rodila jste už? Jaké jsou Vaše zkušenosti s porodem, s předporodní péčí a s přístupem lékařů? Máte pocit, že veškerá vyšetření, která jste podstoupila, byla nutná? Byla jste dostatečně informována o alternativách? Zažila jste období čekání na výsledky testů - strach, jestli nemáte "postižené dítě"?
Nový komentář
Komentáře
Niektoré ženy to skutočne berú ako nemoc.Príklad moja kolegyňa,ktorá sa práve na tehotenstvo vyhovárala pri každom okamžiku kde len mohla a priebeh jej tehotenstva jej môžu niektoré tehule len závidieť.Nič jej nebolo,nič ju nebolelo,proste len chcela výhody
mám 2 děti a těhotenství jsem jako nemoc určitě nebrala. Nic mi nebylo, jen jsem byla těhotná
mám dvě děti, takže mám dva porody za sebou,u prvního dítka(dcery),jsem mohla dělat všechno a byla jsem v poho,u druhého ditka(syna)jsem mněla těhotenství rizikové,takže mých 9 měsícu se prolínalo mezi nemocnicí a domovem,přístup lékařu a sestřiček určitě nebyl takový,jako v dnešní době,mé děti jsou rozené v letech 1986-1992
Zadny z tech vysetreni mi moc nevadilo, chtela jsem hlavne, aby holka byla v pohode a zdrava. Jedine mi vadilo, ze mne pri porodu nastrihli a nijak se mne ani neptali. Tedy rozhodne jsem to prezila a nikde jsem si nestezovala, ale to nastrizeni jsem vnimala jako jediny rusivy element hladkeho porodu. Treba to bylo nutne, ale aspon mohli rict "je treba Vas nastrihnout a ted to udelame", ale oni nic, najednou smik a bylo to. Jinak mi porad rikali, co se mnou delaji a jak to budu vnimat. Takze jsem se citila malicko nastvana a urazena tim nastrizenim. Vlastne jsem o tom s nikym jeste nemluvila, az ted to tady pisu. :-)) A po porodu bylo neprijemny, jak siti bolelo a trvalo to par tydnu. Treba jsem si to mohla usetrit.
Manx: za chorobný příznak se těhotenská nevolnost považuje jen v případě, že ta ženská zvrací tak mohutně, že je těžce dehydrovaná a má z toho další problémy... (hyperemesis gravidarum)
Pokud zvrací tak nějak normálně a jinak s tím žádné problémy nemá, tak se to považuje za víceméně normální průvodní jev těhotenství...
Ťapina: někdo to tam někde psal, že "do míchy"... ve slově epidurál se o míše opravdu nemluví, no ale já měla za to, že není třeba zacházet do takových podrobností, jako že míšní obaly, tvrdá plena - dura mater, páteřní kanál etc. Na co?
Jen aby bylo jasno, že DO míchy se nepíchá
A s tou příponou epi - okolo jsem nebyla tak úplně vedle, neb jsem si našla ve slovníku: epi- = na-, nad-, po-, při-
Vivian: Epi znamená nad, a krom toho ve slově epidurál není mícha vůbec zmíněna, takže z toho nelze moc vyvozovat, kam v souvislosti s míchou se to píchá
Ale tady pokud vím nikdo netvrdil, že DO míchy. Pořád se bavíme o páteřním kanálu.
Dájka: proč by musela žít na jiné planetě? Třeba jen rodila v jiné porodnici
. Předpona epi- znamená "okolo". EA působí na míchu, ale aplikuje se K míše, ne do ní...
Poznámka k diskusi: epidurál se nepíchá DO MÍCHY! Kdyby vás někdo pích do míchy, ochrnete
No nevím, autorka článku asi žije na jiné planetě než já. Na mně během těhotenství žádná příkoří páchána nebyla, lékaři mně vždy včas a dobře všechno vysvětlili. Zkomplikovalo se, co se zkomplikovat mohlo a např v USA bychm tu možná ani jeden nebyli. Ani já, ani syn. A jsme zdraví, chlapeček krásně roste...
Mne mrzí jen to, že nové metody vyšetření vývojových vad, které mají nahradit vyšetření v 16tt, nastupují tak pomalu. Je potřeba jen odběr krve a ultrazvuk v 12tt a chybovost je nesrovnatelně menší než u testu v 16tt.
No nevím, autorka článku asi žije na jiné planetě než já. Na mně během těhotenství žádná příkoří páchána nebyla, lékaři mně vždy včas a dobře všechno vysvětlili. Zkomplikovalo se, co se zkomplikovat mohlo a např v USA bychm tu možná ani jeden nebyli. Ani já, ani syn. A jsme zdraví, chlapeček krásně roste...
Mne mrzí jen to, že nové metody vyšetření vývojových vad, které mají nahradit vyšetření v 16tt, nastupují tak pomalu. Je potřeba jen odběr krve a ultrazvuk v 12tt a chybovost je nesrovnatelně menší než u testu v 16tt.
Nechat se dobrovolně
bodnout do zad je statečné
Canadian: No taky je ovšem potřeba brát v úvahu směr proudění krve. Z vlásečnic spodní části těla jde krev nejdřív žílami do portální žíly a do jater, tam se metabolizují nežádoucí látky, a pak až jde do srdce a tepnami do placenty. Něco jiného je, když podáš krev do periferní žíly, odtud jde do srdce a pak do placenty rovnou, až při návratu navštíví játra.
Gravidita je infekce přenášená ptáky
Canadian: 155 Přesně to jsem psala před chvílí!
Ťapina: hned se odbourat nemuze, musi dobehnout kde je odbouravana. K plodu se dostane. Vem na to trochu selskeho rozumu a chemie...
Kdybych ja vedela kam sem ten obrazek zalozila
Ťapina: jak slouho zalezi na pouzite latce. Chemie a biochemie zvlast, nema pravidla typu "mezokain do peti minut" - v zadnem pripade. Latky na EA pusobi 3-4h podle slozeni a stavu matky. Vstrebavaji se velmi rychle (spinal rychleji EA pomaleji), ale k plodu se dostanou pred tim, nez ten trefi ven...
(priklad je to nestastny, uznavam, ale da se to "abstrahovat" na jiny problem)
Canadian: Ne
Po aplikaci do páteřního kanálu trvá několik hodin, než látka přejde do krve, přechází do ní postupně a plynule se hned odbourává.
Ťapina: dokud je v matce, nemuzes ho od ni oddelit (a ani vlivy, podane leky... nic). Samozrejmne zo to dite nedostane "plnou davku", ale rves-li to do matky, je nanejvis logicke, ze svuj dil nafasuje i plod
Canadian: Subkutánní aplikace je přece něco jiného
Samozřejmě, že se to POTOM vstřebá do krve a zlikviduje v játrech, ale za jak dlouho? To už je mimino dávno pryč.
Canadian: Pak by nebyl důvod nějaký epidurál vůbec vymýšlet, ten se dělá právě kvůli plodu, aby nebyl ovlivněný
Ťapina: tak mi Dr. tvrdil ze krvi... voditkem jsou pouzite chemikalie. mj. opiaty (dolzin napriklad - v GA ne u porodu). Ty se taky pacientum podavaji subcutalne a jejich pritomnost dokazes odberem krve
jak? Cevy, vlasecnice...to, co ty obaly michy vyzivuje. Ale znejistela si me