parfém

Milujeme vůně. Nic jiného nás nedokáže tak zázračně přenést v čase i prostoru jako vůně. S vůněmi se nám vybaví spousta míst i lidí, které máme rádi. Když ucítím vůni šeříku, jako bych seděla na zápraží naší chalupy, s omamnou vůní lilií se přenesu do venkovského kostelíka, kam chodila moje babička, a vůně borového lesa mě vrací do dětství. Vůně modřínů, čerstvě posekané trávy, vůně rybníka, to všechno mi připomíná čas prázdnin a léta.

Proč jen se nedá vůně konzervovat? Za ponurých zimních večerů bychom si mohli otevřít plechovku s pravou nefalšovanou vůní mateřídoušky nebo kvetoucích lip. Ale dost fantazírování, budeme se muset spokojit s těmi syntetickými. Ale i mezi nimi se dají najít ty, které jsou nám milé, které s námi souzní, které nám sluší a ke kterým se rádi vracíme.

Jak si vybrat vůni, která nám padne jako ulitá, která nás ani okolí neobtěžuje? Podle čeho si ji vybrat? Jaké vůně jsou vhodné pro léto?

Parfém, nebo toaletní a kolínská voda? Proti gustu žádný dišputát, ale na léto jsou vhodnější méně koncentrované vůně.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Parfém obsahuje 15 až 30 % kompozice, parfémová voda (Eau de parfum) 8 až 15 % kompozice, toaletní voda (Eau de toilette) 4 až 8 % kompozice v kocentrovaném lihu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozice ve zředěném, často 70 procentním lihu (obsahuje 70 % ethanolu)

Co znamenají výrazy: Hlava, Srdce, Základ?

Hlava - 1. fáze - rychle prchavé látky cítíme nejdříve a tato vůně rychle odezní.
Srdce - 2. fáze středně prchavé látky tvoří buket, charakter vůně - rozvine se za několik minut.
Základ - 3. fáze pomalu prchavé látky působí nejdéle, po několik hodin.

Jaké jsou vhodné vůně pro léto? Při výběru vůně platí zásada, že méně je vždy více. Během dne je lepší používat spíš lehčí toaletní nebo kolínské vody. Parfém se hodí spíš pro výjimečné a slavnostní příležitosti. Je vhodné volit vůně také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich četné modifikace.

V chladných ročních obdobích se uplatní spíše těžší balzamické i orientální typy vůní. To samozřejmě nemá být železným pravidlem. Výběr vonné garderoby každé ženy se řídí jejím osobním vkusem a způsobem života.

parfém

 Jak a kde se má vůně „nosit“? Proslulou kapkou nanesenou za ušním boltcem je míněna kapka parfému. Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj. do loketního důlku, ale i do podkolení - do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine.

Parfém se také nanáší na čerstvě umyté vlasy, dobře vyniká na oděvech z přírodních materiálů a kožešinách. Pozor na bílé a světlé oděvy zejména z přírodního hedvábí. Toaletní a kolínské vody můžete rozstříknout do vzduchu a projít se mlžkou.

I vůně mají svou životnost. Kdy poznáme, že už není zcela v pořádku? Není-li flakon s používaným parfémem vystaven účinku denního světla a teplotám vyšším než asi 20 °C, vydrží půl roku i déle. Parfém v originálním neotevřeném flakovu vydrží déle než rok. Pokud se mění jeho barva, většinou ve tmavší odstín a kolem uzávěru se usazuje pryskyřicový prstenec, je zpravidla starý. Také kyselá a pryskyřičná vůně signalizuje, že parfém nebo podobný výrobek má svou dobu použitelnosti již za sebou.

Typické letní vůně:

 • Květinově zelená
  Obsahuje většinou prvky vůně jako iris (kosatec), galbanum (pryskyřice získavaná z některých íránských a afrických mrkvovitých rostlin). Svěží (emancipovaná) vůně.
 • Květinově ovocná
  Obsahuje většinou prvky vůně jako ananas, broskev, meruňka, cassis (černý rybíz), jablko. U těchto vůní bývá velmi výrazná ovocná složka.
 • Květinově svěží
  Obsahuje většinou prvky vůně jako konvalinka, narcis, hyacint, pomerančové květy. Může být přidán i bergamot, jasmín, nebo i vůně čerstvých zelených trav. Vůně jarních květů.
 • Květinově květinová - fantazie
  Obsahuje většinou prvky vůně jako růže, jasmín, ylang-ylang, narcis, tuberóza, iris, karafiát. Něžné romantické vůně, které obsahují většinou četné silice z květů. Nejrůznějšími kombinacemi vznikají tzv. vůně bílých květů. Vůně těchto květů je teplá až narkotická. (např. Cacharel Anais Anais)
 • Květinově aldehydická
  Květinové prvky jsou zde kombinovány zejména se skupinou alifatických aldehydů. Aldehyd (ze slov alkohol a dehydrogenatum) je bezbarvá organická sloučenina, která vzniká oxidací nebo dehydrogenizací alkoholu. Tyto parfémy jsou elegantní a typicky ženské. Nejslavnější je Chanel No. 5.
 • Květinově sladká
  Těžké intenzivní kreace vůní složené z nejtěžších květinových vůní.

Jaké vůni používáte vy? Měníte ji podle ročních období, nebo jste věrná jen jedné? Máte svou oblíbenou zančku? Kolik jste ochotná za ni utratit?