Ačkoli byla anglická herečka Jane Birkin docela známá už ve dvaceti letech díky poměrně odvážným scénám v kultovním filmu režiséra Antonioniho Zvětšenina, proslavila ji teprve nejerotičtější píseň všech dob Je t'aime. Celebritou se také stala díky bouřlivému vztahu s autorem písně Sergem Gainsbourgem, známým pařížským ošklivým, ale neodolatelným svůdníkem …

Vlastně to byla náhoda. Tuto píseň totiž Serge napsal původně pro někoho jiného. A jak se vlastně tato mladá Angličanka, která se narodila v roce 1946 v Londýně, objevila v Paříži?

Jane Birkin

Stejně jako její matka Judy Campbell i Jane touží být herečkou. V sedmnácti letech potkává svou první velkou lásku - skladatele Johna Barryho. Ten jí nabídne roli ve svém muzikálu. Brzy se vezmou a narodí se jim dcerka Kate. Když spolu odjíždějí dobýt Paříž, má už Jane za sebou filmový křest a na kontě pár drobných rolí ve filmu, zejména tedy roli dívky vnucující se hlavnímu hrdinovi - fotografovi ve výše zmiňované Zvětšenině.

Jenže mladé manželství nemá dlouhého trvání. John po třech letech Jane opouští a odjíždí do Ameriky. A nechává ji samotnou i s dcerkou v cizí zemi! Jane neumí francouzsky, ale nevzdává to, musí si nějak poradit! Setkává se se Sergem Gainsbourgem, největší láskou svého života. Vlastně to zpočátku na nějakou lásku vůbec nevypadalo.

Přijde na casting na film Slogan, v němž má hrát hlavní roli tehdy čtyřicetiletý Serge. Ten dostal právě kopačky od Brigitte Bardot a prací chce zapomenout… Ovšem nejen prací.

Serge vzal roli i z jiného důvodu – jeho partnerkou měla být tehdy známá modelka Marisa Berenson. Mladá Angličanka mu však jeho plány překazila! Režisér si vybral ji! To Serge rozlítilo a při natáčení to dává patřičně najevo! Jenže takhle se natáčet nedá. Režisérovi nezbude, než se pokusit ty dva nějak smířit. A povede se mu to dokonale. Po natáčení odjeli Jane se Sergem představit film na Mezinárodní filmový festival do Benátek. A v tomto kouzelném městě se do sebe vášnivě zamilují. A pak spolu natočí Je t´aime…

Celý název písně zní Je t´aime …moi non plus. Tedy Miluji tě …já tebe taky ne.

Původně Serge píseň napsal pro svou lásku Brigitte Bardot. Dokonce ji spolu natočili. Jenže pak tvrdě zasáhl manžel Brigitte a píseň musela k ledu. Jednou píseň Serge Jane přehrál a ta souhlasila, že ji s ním znovu natočí. Později přiznala, že ze zištných důvodů – aby se nenašla jiná ochotná zpěvačka. Byla si vědoma toho, jak lze Sergovi snadno podlehnut. Když po natáčení zavítali na skok do jednoho klubu, hned píseň otestovali.

Všichni náhle ztichli, jak začala Jane eroticky vzdychat a sténat… Z písně se stal rázem hit, nejzamilovanější song všech dob! A začalo se povídat, že nahrávka vznikla při skutečném milování. Serge to lakonicky okomentoval:  „Kdyby to tak skutečně bylo, nevznikl by singl, ale rovnou celé elpíčko!“

Když píseň pohoršeně zakázal Vatikán, britská BBC či hudební cenzoři některých rádií v dalších zemích, její popularita jenom roste. Úspěšný je nejen Serge, ale Francouzi si okamžitě zamilují i Jane. Stává se vyhledávanou herečkou, zpěvačkou, ale také módní ikonou. Její chlapecky štíhlá postava je k tomu přímo ideální. Po Jane je také pojmenována slavná kabelka - birkinka. I její historie je docela zajímavá. To se prý jednou v letadle z Paříže do Londýna Jane vysypaly všechny věci z její kabelky. A náhodou u toho byl návrhář firmy Hermes Jean-Louis Dumas. A ten pro Jane vytvořil kabelku, která se stala módním hitem. Měla nejen zajímavý tvar, ale byla i dostatečně velká a praktická.

birkinka

Volný bouřlivý vztah Jane se Sergem, z něhož se narodila v roce 1971 dcera Charlotte, dnes také herečka, trvá nakonec třináct let. Na jeho konci už Jane ztrácí trpělivost. Už ji nebaví trávit čas v pařížských lokálech do brzkých ranních hodin. Zamiluje se a začne žít s francouzským režisérem Jacquesem Doillonem, s nímž má další dceru - Lou - dnes také herečku.

Serge trpí, hroutí se, nepřestává ji milovat…Má zdravotní problémy, umělecky se mu přestává dařit. A největším kamarádem jsou mu alkohol a cigarety… A pak se vzchopí a začne znovu pro Jane psát, nádherné texty jsou plné lásky a porozumění, odráží se v nich celý jejich společný život. Zůstávají přátelé.

Hrob S.G.

Hrob Serge Gainsbourga na pařížském Montparnasse najdete snadno -  fanoušci na něj nezapomněli

Serge umírá po čtyřech infarktech v roce 1991. Pláče nejen Jane, Charlotte, ale i desetitisíce fanoušků. Také jeho hrob se stal kultovním místem…  

A Jane dnes? Je to stále ta štíhlá a zajímavá žena. A stále vyhledávaná herečka. Její filmografie je úctyhodná…

A dcera  Charlotte?  Ta v současné době budí velkou pozornost odvážnou rolí ve dvoudílném filmu dánského režiséra Larse von Triera Nymfomanka.

Jane + Charlotte

Jane s dcerou Charlotte při slavnostním otevření Zahrady Serge Gainsbourga (Jardin Serge-Gainsbourg) v pařížském 19. obvodu

I o těchto zajímavých ženách jste si mohli v našem magazínu přečíst:

Uložit

Reklama