Čtenářka Maryene popsala maturitu svoji i svých synů a nejvíc jí vadí, jak to ti naši zákonodárci těm dětem neustálými změnami komplikují. Děkuji Vám Maryene za příspěvek…

Hezký den všem ženám, ale i mužům a hlavně maturantům.

Maturita - téma často probírané jako kdysi mezi muži vojna. Svoji maturitu už mám dávno za sebou a ani jsem se na ni vlastně moc neučila. Maminka tehdy dělala paní na hlídání a tak kromě nás tří vlastních dětí, svých rodičů a celé domácnosti měla na starosti ještě čtyři cizí děti ve věku od šesti měsíců do čtyř let.

Samozřejmostí bylo, že jsme jí se setrou pomáhaly jak jsme mohly, takže předmaturitní „svatý týden“ jsem vlastně prožila s maturitními otázkami na pískovišti. Na naší maturitě bylo tehdy nejsložitější vypracovat maturitní otázky. Dát je vůbec dohromady a potom opisovat na psacím stroji, který jsem si z toho důvodu pořídila. Co nešlo napsat, muselo se namalovat, narýsovat, apod. Přepisovali jsme přes kopírák nebo množili přes tzv. blány.

Dnes není problém všechno stáhnout z internetu a jednoduše vytisknout. Zvládla jsem probrat skoro všechno až na chemii, a o tom jsem dokonce kdysi složila básničku: //zena-in.cz/clanek/nestihla-jsem-pro-lasku-maturitni-otazku

Dvě z mých dětí už mají také odmaturováno a prošly už i dalšími zkouškami jak životními, tak školními. Maturita nejstaršího syna proběhla jaksi mimo mě, učení mu šlo hladce a vždycky byl velký kliďas. V té době mi umírala maminka, takže to lehké neměl. Skončil přesto se samými jedničkami, a to nebyl žádný šprt. Dnes je z něho, myslím si, úspěšný člověk.

Prostřední syn, ten měl s učením problémy odmalička. Musela jsem se s ním učit nejenom na základní škole, ale dokonce i na střední, po jeho úrazu hlavy byl vůbec zázrak, že to všechno zvládal. Před maturitou jsme měli tabulky z účetnictví přilepené i na záchodě. Učil se pořád a všude a byl nakonec tak našprtaný, že ho nenechali ani domluvit a říct všechno co věděl. Byl z toho tak rozčarovaný, že po návratu domů jsem si musela vyslechnout i já odpovědi na jeho maturitní otázky, když to tak uměl, chtěl to někomu říct.

Nejmladšího syna čeká maturita příští rok. Studuje dálkově a obdivuji, že při střídání denních a nočních dvanáctihodinových směn školu zvládá, a to velmi dobře. Často se stává, že jde z noční směny na zkoušku a znovu na noční, takže nespí několik dnů po sobě, jak tomu bylo zrovna minulý týden. V práci neřekl, že studuje, ve škole nemá také žádné úlevy, obdivuji jeho úsilí a snahu a proto si z jeho maturity dělat vrásky nemusím.

To co mi na maturitách vadí je, co z ní dělají naši zákonodárci. Nemohou se dohodnout, jak má vlastně maturita vypadat. Stojí to zbytečné peníze a také nervy studentů i pedagogů. Ale proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě a hlavně to bere nám, daňovým poplatníkům, co nejvíce už z tak poloprázdných kapes.

A na závěr stručné odpovědi na otázky:

    Vzpomínáte na to, jak jste maturovala?  Na maturitu si vzpomenu každoročně v době maturit, a také když kvetou kaštany. Dnes jsou maturity totiž dříve, já maturovala až v červnu.

    Jak jste ji prožívala?  Asi jako každý. Byla to pro mě první velká zkouška a asi jsem jí dávala větší důležitost, než má. To jsem ještě netušila, že v životě mě čekají zkoušky mnohem těžší.

    Co jste při ní zažila? Zažila jsem to, co jsem nečekala, profesor, kterého každý považoval za nelidu, mi nakonec napověděl v chemii. A taky první večírek, kdy jsem se domů poprvé vrátila až ráno a připadala jsem si strašně dospělá.

    A jak se díváte na současný stav maturit? Nelíbí se mi, viz. výše.

    Přijde vám divné, že si studenti stěžují na obtížnost?  Myslím si, že maturita by měla obsahovat průřez učivem střední školy, a protože je vše probrané, neměla by být obtížná pro studenty, pokud se učili průběžně.

    Je normální, aby ji měl skoro každý?  Myslím si, že maturita je pouze základ, bylo by dobré, kdyby někteří měli i více. Přesto znám inteligentní lidi bez maturity, ale i  hlupáky s maturitou.

    Čeho je maturita symbolem?  Nevím, čeho je symbolem, ale měla by být symbolem určité úrovně vzdělání i chování.

Maryene
Text nebyl redakčně upraven


Téma dne: Maturita

  • Má mít maturitu každý/á
  • Má být opravdu lehká?
  • Jak jste prožívala svoji maturitu a co jste před/při/po ní zažila?
  • Jak prožíváte maturitu svých dětí a vnoučat?
  • Co pro vás maturita a lidi, co ji mají, znamenají?

Na vaše příspěvky se těším od teď až do cca 15. hodiny na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A kolem 16. hodiny jednu z vás, která mne nejvíce zaujme svým příspěvkem,  odměním . Čím? Nechte se překvapit!

Reklama