Skřítci a skřeti jsou bytosti, jimiž se to v našich pověstech jen hemží. Někteří jsou hodní a pomáhají člověku v nouzi a jiní naopak škodí a mohou být až životu nebezpeční. A co když tato stvoření nepatří jen do říše pohádek?

Úzkou silnici mezi Křížovým Bukem a Mlýny na severu Čech obklopuje les. Pokud se v těchto místech ocitnete, může se vás zmocnit podivná úzkost. Podle některých tvrzení se právě zde mohou otevírat přestupové brány, jimiž k nám vstupují bytosti z jiných světů. Třeba i zmínění skřeti.strašidelný les

V místních legendách se často hovoří o skřetu jménem Hockauf nebo škrtič. Tahle zlovolná bytost má lidem zákeřně skákat za krk a živit se jejich strachem. Je jako klíště, které upadne, až když se nacucá. Podle vyprávění však může člověka připravit i o život.

Skřet na motorce

O tom, že Hockauf možná nepatří jen do starých legend, hovoří příběh, který se měl odehrát na konci devadesátých let minulého století a který zveřejnil Magazín 2000 záhad. Tehdy si měl devatenáctiletý mladík krátit cestu domů na motorce již zmíněnou silnicí. Brzy se ho zmocnila úzkost a za chvíli už cítil, jak mu někdo, nebo něco skočilo zezadu na motorku a pevně se ho drželo za záda. Měl pocit, jako by slyšel škodolibý chechot. Mladík chtěl vetřelce setřást, ale jakýsi vnitřní hlas mu napovídal, aby nezastavoval a neohlížel se. Po několika stech metrech se stroj zase odhlečil a tajemný pasažér zmizel.

Mladík dorazil domů a ještě rozrušen touto událostí vše vyprávěl rodičům. Ti mu pochopitelně nevěřili. Dokud se otec nepodíval na synovu bundu, jež byla na zádech roztrhána jako od drápů velké kočky.

Škrtič i další přízraky se v tomto lese prý začali zjevovat po sedmileté válce. V těchto místech sváděly krvavé boje pruské a císařské armády.

Nemožné? Je na vás, čemu uvěříte.