Když to tak sečtu a podtrhnu, tak má dcera stráví ve třídě třicet hodin týdně. Zdá se, že to není moc. Opak je ale pravdou. Celou tu dobu je v jedné místnosti s jednou učitelkou. A pak už je to na pováženou.

Musím uznat, že učitelka je člověk, který má na mé dítě hodně velký vliv. Samozřejmě, nejraději bych byla, kdyby učitelka mé dcery byla ideální bytost, nekonfliktní člověk, který nemá žádné problémy a dětem se věnuje na sto procent. Kdyby to byl člověk, který vyprofiluje naše dítě k „dokonalosti“ a který mu předá to, na co rodiče zchvácení z práce „nemají čas“.

Všimla jsem si, jak jsou děti na základní škole ovlivnitelné, aniž by to nahlas připustily.
Paní učitelka si vezme fialové kalhoty a oranžovou mikinu. A je dětem šest hodin na očích. Není divu, že slečny přemýšlejí o tom, jestli je zrovna tahle kombinace dobrá. Pokud si paní učitelku oblíbí, tak jim tahle barevná kombinace nevadí. Pokud jim ale učitelka do oka nepadne, tak si pište, že každá normální školačka oblečení téhle barvy ze šatní skříně vymýtí. A když nevymýtí, tak ho alespoň nenosí do školy. A když nosí, tak ne nikdy v téhle kombinaci.
Dobře, fialové kalhoty ano, ale jenom ne, probůh, s oranžovým trikem! To prostě nejde dohromady! 

Jenže chtít po učitelích, aby mě zastoupili a vytvarovali mé dítě k dokonalosti, je naprostý nesmysl. Učitel je taky jenom člověk, který žije v nějaké rodině, má nějaké děti, nějaké problémy, ale i nějaké radosti, a je to člověk, který jednou za měsíc dostává nějaký plat.
O tom, že něco není v pořádku, jsem přemýšlela ve chvíli, kdy někteří učitelé stávkovali. A uvažovala jsem nad tím, v jakých pracují podmínkách. A jestli bych s nimi měnila, nebo neměnila.

Já vím, každá práce má svá úskalí a kdo ji chce dělat dobře, musí něco obětovat. Já asi ale myslím, že jsou to právě učitelé, kteří mohou život mého dítěte ovlivnit svým způsobem k horšímu, či lepšímu.
Znám případy, kdy učitel, nadšený šachista, dokázal „strhnout“ některé své žáky k tomu, že královské hře nadobro propadli. Znám učitelku, která o prázdninách hodně cestovala, a v hodině zeměpisu vyprávěla o cizích zemích tak poutavě, že spousta dětí si ještě v dospělosti při dovolené v zahraničí dokázala vybavit mnoho detailů, jimiž je během vyučování zahrnula.

Tenhle článek není o tom, jestli jsou učitelé dobří, či nikoli a nebo jestli mají dostatečně vysoký plat.
To já neumím posoudit. Ale vím, že učitelka, s níž jela dcera o prázdninách hned první dva týdny na skautský tábor, který se jí moc líbil, nemůže být přeci špatná ženská...

 

       
Reklama