kote-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Češi si pořizují stále více koťat
S pandemií koronaviru souvisí i velká spousta změn v našem sociálním životě a jednou z těch nejvýraznějších je rapidní nárůst zájmu o domácí mazlíčky, které si Češi v posledních dvou letech začali pořizovat. Počet psů a koček se u nás zvýšil o 12 % od března 2021. A to je o 2 % více ve srovnání s březnem 2020. Nyní vlastní jedno z těchto zvířat 4,8 milionů domácností. To s sebou však častokrát nese tápání a někdy i dezinformace v oblasti správné péče o nového člena rodiny.

Výchova koťátek? Důslednost především
S koťaty je to častokrát jako s dětmi. Zásadní je být důsledný ve všech ohledech. Pokud malého neposedu přistihnete, jak leze, kam nemá, je třeba ho rázně sundat a okřiknout. Poté ho přeneste na místo, kde je zvyklý běžně být, což může být pelíšek, křeslo či třeba škrabadlo. Další zásadou je reagovat okamžitě. „Na reakci máte zhruba dvě až tři vteřiny, kdy je kotě schopné pochopit souvislost mezi svým činem a vaší reakcí. Pokud kotě poslechne, nezapomeňte jej odměnit, opět rychle – během několika vteřin,“ vysvětluje přístup k výchově odborník MVDr. Leoš Železný. Vztah kočky a majitele je založen na vzájemné důvěře, proto jej zbytečně něčím nenarušte a mazlíčka netrestejte například postříkáním vodou či prudkým odstrčením. Oproti psovi je kočka samotář a nebude vás brát jako autoritu, ale jako rovnocenného partnera.

Čistota půl zdraví platí i u koček. Jak je správně vést k čistotnosti? 
Koťata se velmi brzy naučí chodit na kočičí toaletu. Samozřejmě se jim během období učení může přihodit malá nehoda. Pokud k tomu dojde, neměli byste se zlobit. Reagujte vždy jemně a trpělivě a umístěte kotě do kočičí toalety. Mluvte na něj hezky a případně ho hlaďte na hlavičce. Pak se diskrétně vzdalte, aby mohlo kotě v klidu vykonat potřebu.

Jak si poradit s agresivním chováním
Agresivní chování u kočky se může vyvinout v různých situacích. Často je výsledkem silného stresu a strachu. Jeho příčinou může být kontakt s cizím člověkem, špatné zdraví, bolest nebo strach z jiného zvířete. Jedním z nejčastějších faktorů agresivního chování je potřeba chránit území, bránit fenku nebo jídlo. Dalším typem agrese je obrana. Objeví se, když zvíře cítí křivdu. Nejčastěji je to vidět při návštěvě veterináře.

Důležité je nikdy kočku za agresi netrestat. Klíčem je podpora žádoucího chování a systém odměňování. Buďte trpěliví. V případě teritoriální agrese se vyplatí nechat kočku, aby se sama seznámila s každým nově příchozím sama. 

Výchova pejska může být škola hrou
Psí oči dokážou obměkčit nejedno srdce, ale při výchově je třeba dát emoce trochu stranou, jinak si můžeme zadělat na to, že vaše soužití nebude zrovna harmonické. Výchova psa se navíc netýká jen povelů, ale i toho, jak bude vycházet s cizími lidmi, psy a zvířaty. A stejně jako v případě krmení i při výchově musíme postupovat dle toho, s jakým plemenem pracujeme. Některá plemena se mohou zatvrdit třeba po silnějším plácnutí a pak už s nimi nehnete. Jiní psi naopak nějakou formu projevení lidské autority potřebují a plácnutí je nevyhnutelné. Pes je náš kamarád a součást „rodinné smečky“, to ale neznamená, že bychom mu měli dovolit cokoliv. Ne každý pes se však hodí na cvičiště, a ne každý zvládne ty nejnáročnější povely. Jsou ale základy, které by v každé domácnosti měly být samozřejmostí. A pokud si nevíte rady, vždy se najde někdo, kdo vám rád poradí. Obrátit se můžete na veterináře, chovatele nebo si nastudovat informace z webových stránek. 

Zdroje: MVDr. Leoš Železný, WALTHAM- výzkumné centrum pro domácí mazlíčky, AGRESIVNÍ KOČKA – CO ZPŮSOBUJE AGRESI U KOČEK A JAK TO ŘEŠITFera 24Zoohit- Jak vychovat kotě, Konzultant- Gabriela Víchová (ČZU)