Štěpánka ŠvejdováSlyšela jste o robotickém vysavači a zalíbila se Vám myšlenka na každodenně uklizené podlahy bez Vašeho přičinění? Nevíte si rady s výběrem, a jestli je pro vaší domácnost vůbec vhodný? Zeptali jsme se odborné poradkyně, Štěpánky Švejdové ze společnosti RobZone, na základní otázky, které Vám pomohou se rozhodnout.

Jaké typy podlah zvládne robotický vysavač uklidit?
Zde velmi záleží na typu vysavače, kvalitnější modely robotických vysavačů by měly zvládnout všechny hladké povrchy, jako jsou linolea, marmolea, dlažby, dřevěné podlahy, ale i koberce s nižším vláknem. Konkrétně vysavače RobZone zvládnou i koberce s délkou chlupu do 1,5 cm. Na hladké podlahy bychom doporučili model s antistatickým mopem pro setření toho nejjemnějšího prachu, který by se jinak stále šířil po místnosti i ve vzduchu. Antistatický mop ze štěpených mikrovláken zajistí precizní čištění podlah s vysokou absorpcí špíny, nečistot a mastnot dokonce nasucho a bez chemických přípravků.

Jakou mají robotické vysavače filtraci? Disponují HEPA filtry?
Robotické vysavače jsou vybaveny různými filtračními systémy. Může to být například HEPA filtr, filtrační systém z mikrovláken či síťový filtr. My v RobZone preferujeme vysoce účinný filtrační systém s využitím aktivního uhlíku s vrstvou z nano stříbra. Filtr z aktivního uhlíku je tvořen miliony propojených dutin, na jejichž stěny se váží nečistoty i aromatické látky z protékajícího vzduchu. Na rozdíl od HEPA filtru filtruje i mikročástice mnohem menší, než 0,3 mikronu, kterých je nejvíc a pronikají až do plicních sklípků. Chrání tak nejen alergiky, ale i všechny ostatní uživatele. Vrstva nano stříbra navíc likviduje choroboplodné zárodky, které pronikly až do filtračního systému a má vysoce antibakteriální a protiplísňové účinky. Do vzduchu se proto při vysávání nedostávají zdraví nebezpečné mikročástice, které by mohly proniknout do plic a následně až do krevního oběhu.

robzone

Robotické vysavače mají malý výkon, zvládnou i zvířecí chlupy?
Konkrétně naše robotické vysavače disponují velmi dobrou konstrukcí a jsou vybaveny vícestupňovým systémem úklidu. Tím naprosto spolehlivě vyrovnají výkon klasických vysavačů. Navíc při úklidu projedou každé místo několikrát, takže si se zvířecími chlupy také poradí. Je však dobré volit ty s větší odpadní nádobou, aby se nezahltily, zároveň by také měl mít jednoduchý systémem čištění. Velkým bonusem jsou kvalitní rotační kartáče a UV desinfekce. Ty se postarají o každodenní pečlivý úklid a výrazně tak omezí alergeny a škodlivé patogeny, které se v domácnostech se zvířecími miláčky objevují v ještě větší míře.

V čem se robotické vysavače liší?
Na našem trhu je celá řada robotických vysavačů, které se liší jak cenou, která většinou odpovídá kvalitě výrobku, tak i funkcemi. Pokud například neuklízíte jen z estetického hlediska, ale chcete mít doma i zdravé prostředí, je dobré se poohlédnout po modelu s UV-C lampou. Ta svým zářením spolehlivě zneškodní až 99 % bakterií a doma vám tak zůstanou hygienicky čisté podlahy. Na těch mimochodem po běžném úklidu bez dezinfekce zůstává 4000x více bakterií než na záchodovém prkénku.

robzone

Jsou nějaké prostory vyloženě nevhodné pro robotický vysavač?
Ano, skutečně musím podotknout, že robotický vysavač není vhodný do všech typů domácností. Nedoporučila bych ho do výrazně členitých prostor, kde například v rámci jedné místnosti je hodně přechodových schodů a úrovní pater. Také je dobré velmi zvážit jeho pořízení v domácnostech s velkým množství meších koberců s dlouhým vláknem či třásněmi. Robotické vysavače koberce s dlouhým vláknem nevyčistí a třásně by se do něj mohly namotávat, tyto koberce by tak bylo potřeba před každým úklidem odstranit. Ale máme i takové zákazníky, kteří například změnili podlahové krytiny v bytě tak, aby robotický vysavač mohli využívat v plné míře. Což jim ve výsledku přineslo nejen úlevu od každodenního úklidu, ale současně i příjemnou změnu v renovaci bytu.

robzoneNebude robotický vysavač narážet do nábytku?
Narážení do nábytku ani pádu ze schodů není potřeba se obávat. Robotický vysavač se orientuje po místnosti pomocí infračervených a dotykových senzorů, umístěných přímo v předním nárazníku. Inteligentní navigace zajistí, že nespadne ze schodů, objede všechny překážky a bez problému přejede i přechodové lišty. Zároveň se vždy snaží maximálně přiblížit k nábytku, aby kolem něj mohl bočním kartáčkem vyčistit hůře dostupný prostor co nejdokonaleji.

Komu byste robotický vysavač doporučila?
V podstatě všem, protože nejlepší a hlavně nejzdravější úklid je ten, u kterého nejste - v průběhu vysávání dochází totiž k rozvíření jemného prachu. Ten nejjemnější prach či bakterie se poté můžou dostat přes plicní sklípky až do krevního oběhu a poškozovat organismus. Obzvláště by se tak úklidu měli vyhýbat astmatici a alergici. Doporučila bych ho také osobám se zhoršenou pohyblivostí, pracovně vytíženým lidem a do rodin s malými dětmi. Pokud si někdo nebude jistý výběrem, může se na nás obrátit na Facebooku (RobZone - DNES UKLÍZÍ ROBOT!) či prostřednictvím on-line poradny na našich stránkách. Vysavače také rádi osobně předvedeme a vše vysvětlíme.

Do budoucna se dá očekávat, že stejně jako již v dalších zemích se robotické vysavače stanou i u nás součástí téměř každé domácnosti. A tak jako jsme se přivykli na myčky nádobí či mikrovlnné trouby, nedáme za čas dopustit ani na tohoto pomocníka. Stejně jako myčka nádobí zcela nenahradí mycí dřez se saponátem, tak robotický vysavač nenahrazuje zcela funkci klasického vysavače, ale ušetří tolik práce, že byste už nikdy neměnili...

Více na www.robzone.czrobzone

Reklama