Pokud jste slyšela anebo jste si přečetla, že jsou dvojčata psychicky propojena, a zajímá vás, jestli tomu tak skutečně je, čtěte dnes a zítra náš magazín! Dnes: Rozhovor se zástupkyní asociace dvojčat (tento článek). Zítra: Příběh muže, který chodí s dvojčetem.

dvojcata

Na téma dvojčat a jejich nejen fyzické podobnosti, ale i té psychické, byly již popsány stohy papíru. U jednovaječných dvojčat se dokonce často mluví o psychickém propojení.

Touto tématikou se krásně zabývá například pohádka Třetí princ, kde titulní roli dvojčat, princů Jaroslava a Jaromíra, ztvárnil Pavel Trávníček. Dvojčata se v tomto filmu objevila hned dvě, ta druhá, princeznu z Diamantových skal a princeznu Milenu, si zahrála Libuše Šafránková. A vlastně tu byla i další dvojčata - koně, dalmatini, meče...

Jaromír s Jaroslavem jsou propojeni a poznají, že se tomu druhému něco stalo, že je v ohrožení života. Přijde vám to fantaskní? Knihy o dvojčatech tvrdí, že tomu tak skutečně je.

Další zajímavý aspekt života dvojčat jsou dvojčata vychovávaná odděleně. Například v knize Nancy L. Segalové Nedělitelná dvěma se mezi jinými příběhy dočteme i o dvojčatech Markovi a Garrym, kteří se setkali až v dospělosti, protože Garry byl adoptovaný. Oba mají stejné návyky - plechovku piva si podpírají malíčkem, nosí klíče na kroužku na stejné straně kalhot. Oba mají stejný smysl pro humor - rádi si dělají legraci z druhých lidí. Oba jsou dobrovolnými hasiči!

Zajímalo mě, jaká je realita. Opravdu jsou dvojčata psychicky propojena? Opravdu vědí o tom, co se tomu druhému děje, jaká prožívá trápení i radosti? Spojil jsem se s Českomoravskou asociací klubů dvojčat a vícerčat, abych celé záhadě přišel na kloub, kde jsem Kláře Vítkové Rulíkové položil následující otázky a dostal zajímavé odpovědi...

Dočetl jsem se o psychickém propojení dvojčat, zvláště pak jednovaječných dvojčat, co je na tom pravdy?
Existuje úžasná knížka od Nancy L. Segalové Nedělitelná dvěma a také knížka Telepatie mezi blízkými - výzkum začíná u dvojčat od Guye Lyona Playfaira, které se tímto tématem zabývají a potvrzují, že mezi dvojčaty k propojení skutečně dochází. V knihách je to dokládáno americkými výzkumy. U nás se bohužel tyto výzkumy nikdy nedělaly, ale ze zkušeností ze srazů, které jsme pořádali, víme, že tuto skutečnost potvrzují i dospělá dvojčata v Čechách.

Kam až tohle propojení může sahat? Pozná třeba dvojče, že je jeho sourozenec v ohrožení života, trochu jako v pohádce Třetí princ?
Tuhle pohádku jsem neviděla. Ale vím, že v této době vychází i množství beletrie na téma dvojčat a jejich vzájemného ovlivňování se, například Děvčátka v modrém od Mary Higginsové Clarkové, kde se vzájemně ovlivňují tříletá dvojčátka. A když se vrátím opět ke srazům, pořádaným naší asociací, tak mohu říct, že česká dvojčata potvrzují pocity ohrožení svého sourozence, ačkoli nejsou v přímém kontaktu.

ZÍTRA: Příběh Petra L., jehož dívka má za sestru jednovaječné dvojče. Jaké problémy jim tento vztah přináší a jak to Petr vnímá? Sledujte i zítra rubriku Vztahy a sex!
Reklama