Ať už se to týká našich dětí, nebo nás samotných, nabízí se odpověď: Ano, samozřejmě.  Ale kam se vytrácí všechna řemesla? Nebude za chvíli svět plný kanceláří?

knowledge

Není to tak dávno, co konstatování: Ať máš alespoň tu maturitu nabývalo velké vážnosti. Jak je to dnes?  K maturitě je zapotřebí ještě další škola, přinejmenším nástavba či další postup vzdělání.

Kam se poděla řemesla?

Zedníci, malíři, instalatéři, obuvníci, automechanici, prodavači, kuchaři, švadlenky i cukrářky. Nezdá se vám, že mizí? Každý chce dnes studovat, mít útulnou kancelář, pěkně si žít a dobře se mít.

Ano, vzdělání je určitě zapotřebí, včetně tolik potřebné znalosti cizích jazyků. Ale když budeme všichni studovat, kdo bude pracovat?
Nemusíme chodit daleko. Stačí poukázat na bortící se stomilionové novostavby v pražských Holešovicích. Proč? Protože zde chyběli odborníci. Hlavně řemeslníci.

Ale zpátky ke studiu

Měla jsem spolužáka, který už na základní škole patřil k nejhorším. Jednou dokonce propadl. Šel pak do učení na zedníka. Ale co neměl v hlavě, to měl v rukách. Práce mu šla opravdu od ruky, byl to zedník široko daleko vyhlášený.
A dnes? Stal se z něj manažer stavební společnosti. Jak to dokázal, to je záhadou. Bere plat, který by si ještě na základce neuměl ani spočítat. Každopádně na maltu už se nepodívá, zednickou lžíci do ruky nevezme. Drží zlaté pero a sedí důležitě v koženém křesle své nóbl kanceláře. Má „jen“ školu života. Patří na tuto vedoucí pozici? Bez maturity? Bez vzdělání? Asi v tom bude nějaký zakopaný pes, kdo ví.

Druhý případ. Spolužačka, premiantka třídy. Na základce i na střední. A samozřejmě i na vysoké. Jenže si vybrala obor sice jejímu srdci blízký, ovšem nijak perspektivní. Stala se učitelkou na základní škole a není to tak dávno, co byla v davu stávkujících. Sakra, na co je mně škola, když nemám pomalu co do huby?

Z těchto dvou případů vyplývá jedno. K životu potřebujete nejen vzdělání, ale také velkou dávku štěstí. Být ve správný čas na správném místě.
Ale také bych ještě přidala - Co máš v hlavě, to ti nikdo nevezme. A možná lepší vzdělaná prodavačka než tupý manažer. :)

Hodně štěstí letošním maturantům!

Téma dnešního dne. Je pro život důležité vzdělání?

 • Tato otázka se týká nás i našich dětí, protože nikdy není pozdě.
 • Pracujete v oboru, který jste vystudovala?
  Ve kterém jste se vyučila?
 • Trváte na tom, aby vaše děti studovaly?
 • Jaký studijní (učební) obor je v dnešní době podle vás nejvhodnější?
 • Nutili byste své dítě do studia, i kdyby na to nemělo?
 • Jsou na vedoucích pozicích lidé, kteří tam vůbec nepatří a naopak?
 • Znáte nějaký takový příklad?
 • Šla byste studovat i na stará kolena, pokud by to bylo potřeba?
 • Zastáváte názor, že politika státu je určena stupněm vzdělanosti národa?

Vše o studiu piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, bystřícím mozek. :)
Staré dobré dřevěné šachy a pro případné budoucí mediky knihu nakladatelství Ikar: Neuvěřitelné medicínské případy.

sachykniha

 

Reklama