Před nedávnem jsme v magazínu uveřejnili článek o dulách (//zena-in.cz/rubrika.asp?idc=21735&id=7), který vyvolal velký ohlas.
I přes různé, častokrát protichůdné reakce, má dula v moderním světě určitě svoje opodstatnění. Jak jsem v předchozím článku uvedla, dula se snaží především o psychickou oporu rodičky a její rodiny. Sama jsem jako fyzioterapeut působila v prostředí nemocnic a vím, že taková pomoc by pozitivním způsobem ovlivnila psychický stav budoucích matek a zároveň zlepšila atmosféru na porodnických odděleních.
Porodnice jsou dnes přeplněné
Porodnická oddělení momentálně prožívají krizi. Bohužel, nemocnice nemají dostatečnou kapacitu pro všechny rodičky. Je známo, že už v prvních měsících těhotenství musí lékař vědet, kde se rozhodne žena rodit. Pokud tak včas neudělá, má smůlu. Automaticky ztrácí možnost porodit na místě, které si vybrala. (Trochu mi to připomíná pořadovníky, které se dělali za období socialismu. Je smutné, že je to právě tato oblast, a to jde ne o jeden, ale dva životy.)
Je pravda, že některá oddělení by byla schopna rodičku přijmout „narychlo“, ale ta většinou nesplňují požadovanou úroveň „dobrých a osvědčených nemocnic“.
Vyřeší to přirozený porod?
Nabízí se jedna možnost řešení. Přirozený porod v domácím prostředí. Určitě budou mnohé z vás namítat.
Když se však podíváme do historie, zjistíme, že přirozený porod je skutečně přirozený. A právě v období „přirozené kultury“ se děti rodily zdravé.
Všechno má svoje slabé i silné stránky. Za silnou stránku „porodu doma“ se považuje především pohodlí a uvolňující atmosféra domácího prostředí. Teď určitě (k) přemýšlíte nad otázkou sterility. Tak jako v nemocnici i doma se před porodem místo, kde bude žena rodit, upraví tak, aby bylo bezpečné a splňovalo požadavky hygieny.
Na moji otázku, zda je přirozený porod doma bezpečný, dula odpověděla: „pokud se žena rozhodne rodit doma (mimochodem počet těchto žen narůstá), doporučuji k porodu přizvat porodníka nebo porodní asistentku. Při zachování potřebných hygienických pravidel, je porod doma mnohem bezpečnější než v nemocnici…“
Zeptejte se na otázky, které vás zajímají ve spojitosti s dulami, těhotenstvím, porodem nebo obdobím po něm.
Využijte skvělou příležitost na on-line rozhovor s dulou z České asociace dul!
Nový komentář
Komentáře
Rodila bych jedině v porodnici. Po deseti hodinách 1. doby porodní na ozvech zjistili, že malé hapruje srdíčko. Následoval okamžitý Císař. Kdybych rodila doma, nevím, jak by to dopadlo...
Vivian: Tys snad pochybovala o tom, že bych měla pravdu?
Těhotenskou průkazku a registraci k porodu mi v Podolí vystavili zároveň.
Bóbika: nechtěla jsem jít tak brzo, chtěla jsem počkat, ale bolí mě v podbřišku vpravo. tak jsem doktorovi volala a říkal, že mám přijít.
Jeremi: no jo, pravdu díš, v Podolí se musí žena zaregistrovat mezi 14. a 20. týdnem...
http://www.upmd.cz/?lang=cz&category=1-7
Dájka: femme: tak u doktora jsem byla dneska ráno a nevím, nevím. včera mi vyšel test pozitivně, dneska u něj negativně. tak mi vzal krev. a podle ultrazvuku mám zvětšenou sliznici a je to prý divné stejně jako minule. takže čekám na výsledky!
Já rodila 2x poprvé v Liberci a pak jsme se přestěhovali ke Kladnu,ta Liberecká porodnice se vůbec nedá stovnávat s tou Kladenskou.V Kladně jsou 100 let za opicemi co se tíče jídla i péče.
risina: No, v Praze je už opravdu realita taková, že např. do Podolí Tě nezaregistrují po 20. TT.
Kytara: taky mě bolelo v podbřišku. Je to napínáním závěsných vazů dělohy. Ta je překrvená a může být citlivější, hlavně v prvním těhotenství. Může být i šinění a vůbec nic to nemusí znamenat. Rozhodně je dobré to říct doktorovi, zkoukne Tě a budeš mít klid. Držím paleček.
Rodial jsme třikrát naprosto bez problémově, jsme vystudovaná dětská sstra (pravda, na pododním sále jsem byla na praxi jen asi 5x), pár "chytrých knížek" jsm etak yčetal, ale kdybych měla rosi t počtvrté, zas bych šla do porodnice... Mimochodem, u nás se "zapisuje" taky až někdy po 30. týdnu těhotenství - a pochybuju, že kdyby do porodnice přijela ženská s rozjetým porodem, která není zapsaná, poslali by ji rodit jinam (další porodnice jsou 10 a 25 km daleko).
Andula: Jasně.
Z řady historických publikací, teda.
Uvádí se zpravidla třetinová úmrtnost pro děti do 6 let věku + třetinová do dosažení dospělosti. Jen ta poslední třetina byla schopná se dál rozmnožit.
Jeremi: si to pamatuješ?
*Kotě*: Mně to nemusíš vyprávět.
Jeremi: dětská úmrtnost přes padesát procent nebyla ani ve středověku
Kytara: dojdi si k doktorovi
, že seš těhotná neznamená, že tě musí bolet vpravo dole
Vivian: A rozhodně bylo Tvoje řešení pravděpodobnější, než že v padesátých letech umíraly do roka 2/3 dětí. Přitom v případě Gwen se zhruba v padesátých letech mohli narodit její rodiče. To jí fakt nebylo nápadné, že zrovna u nich v rodině by ty dvě třetiny potomků neumřely?
*Kotě*: no vidíš to, tak jsem se taky sekla... ale každopádně jsem byla se svým údajem blíž pravdě než gwen
Vivian: see: je to 6,4
a koukám, že nezodpovědnost už tu také padla
see: ruku do ohně za to nedám, já z matyky propadala
kareta: Tenkrát jsem byla ráda, že žiju. Na druhou stranu ten samej promář zachránil kamarádku i dítě, který mělo krátký pupečník a při každém stahu se dusilo. Okamžitě provedli císařský řez, dítě mělo Apgara 2, přesto ho vzkřísili a klukovi je dnes 11 let. Já měla proste smůlu, že jsem se dostala mezi dva kohouty na jednom smetišti. Ale taky jsem nechápala, jak k tomu, jako pacoška, přijdu, že oni dva se nesnesou.
Lesana: Už neumím ani správně kliknout