Před nedávnem jsme v magazínu uveřejnili článek o dulách (//zena-in.cz/rubrika.asp?idc=21735&id=7), který vyvolal velký ohlas.

I přes různé, častokrát protichůdné reakce, má dula v moderním světě určitě svoje opodstatnění. Jak jsem v předchozím článku uvedla, dula se snaží především o psychickou oporu rodičky a její rodiny. Sama jsem jako fyzioterapeut působila v prostředí nemocnic a vím, že taková pomoc by pozitivním způsobem ovlivnila psychický stav budoucích matek a zároveň zlepšila atmosféru na porodnických odděleních.

Porodnice jsou dnes přeplněné

Porodnická oddělení  momentálně prožívají krizi. Bohužel, nemocnice nemají dostatečnou kapacitu pro všechny rodičky. Je známo, že už v prvních měsících těhotenství musí lékař vědet, kde se rozhodne žena rodit. Pokud tak včas neudělá, má smůlu. Automaticky ztrácí možnost porodit na místě, které si vybrala. (Trochu mi to připomíná pořadovníky, které se dělali za období socialismu. Je smutné, že je to právě tato oblast, a to jde ne o jeden, ale dva životy.) 

Je pravda, že některá oddělení by byla schopna rodičku přijmout „narychlo“, ale ta většinou nesplňují požadovanou úroveň „dobrých a osvědčených nemocnic“. 

Vyřeší to přirozený porod?

Nabízí se jedna možnost řešení. Přirozený porod v domácím prostředí. Určitě budou mnohé z vás namítat.

Když se však podíváme do historie, zjistíme, že přirozený porod je skutečně přirozený. A právě v období „přirozené kultury“ se děti rodily zdravé.

Všechno má svoje slabé i silné stránky. Za silnou stránku „porodu doma“ se považuje především pohodlí a uvolňující atmosféra domácího prostředí. Teď určitě (k) přemýšlíte nad otázkou sterility. Tak jako v nemocnici i doma se před porodem místo, kde bude žena rodit, upraví tak, aby bylo bezpečné a splňovalo požadavky hygieny.

Na moji otázku, zda je přirozený porod doma bezpečný, dula odpověděla: „pokud se žena rozhodne rodit doma (mimochodem počet těchto žen narůstá), doporučuji k porodu přizvat porodníka nebo porodní asistentku. Při zachování potřebných hygienických pravidel, je porod doma mnohem bezpečnější než v nemocnici…“

A co si myslíte o porodech v domácím prostředí vy?
 
Zeptejte se na otázky, které vás zajímají ve spojitosti s dulami, těhotenstvím, porodem nebo obdobím po něm.
Využijte skvělou příležitost na on-line rozhovor s dulou z České asociace dul!

Reklama