Taky mám narozeniny o prázdninách. A mám k nim vztah rozporuplný.

Jsem povahou člověk nepříliš společenský, mám ráda dlouhé sukně a inklinuji třeba k lidovým řemeslům. Mám pocit, že odmala stále jen netrpělivě čekám, až se můj vkus, povaha a zájmy konečně dostanou do souladu s mým věkem a přestanu od všech slýchat trapné komentáře typu: „Jsi přece mladá, tak ukaž nohy." Nebo že se oblékám jako stará mladá. Asi to bude znít divně a možná to za pár let odvolám, ale taky si zoufám z toho, že když otevřu pošťákovi, zeptá se mne, jestli je doma maminka. Když mi tykají babky a jsou na mne drzé prodavačky, když přijdu k doktorovi, že chci změnit obvodního lékaře, a sestra se mne ptá, u kterého děckaře mám kartu.

Je to unavující, že ve svém věku, máma od dvou dětí a při své již zmíněné povaze, mám vzhled v takovém nesouladu; určitě napíšete, že kéž by se vám to také dělo, ale mne to trápí, pracuji s lidma a to, že mi hádají o 10 let míň, mi věci stále komplikuje, protože místo toho, abychom se začali věcně bavit, já zahajuji tím, že protistranu nejdřív musím přesvědčit o tom, že vůbec jedná s fundovanou osobou. Toužím po tom dopracovat se k tomu, že až vejdu do obchodu, budou mi prodavačky konečně vykat, těším se na to. Přibývající roky mi prostě ulehčují moje trápení s tím, že přesto, že hodně věcí umím a vím, nemám od lidí, se kterými jsem v kontaktu, respekt, protože je přece nebude poučovat
nějaká mladá koza.

To je jedna strana mince. Druhá strana mince je to datum. Když jsem byla malá, záviděla jsem všem spolužákům, kteří slavili narozeniny ve školním roce. Já si na svoje narozeniny vždy připadala hrozně opuštěná - všichni známí byli někde pryč, navíc jsme jezdili na tábory a od nějakých šesti let do patnácti jsem místo oslavy narozenin dostala na ranním nástupu pohlednici z domova s kytkou a to bylo všechno.

I na svoje osmnáctiny si pamatuji velmi dobře, ten den jsem škubala 10 hus a na slavnostní oběd jsem dostala ohřáté buřty. Protože jsem to jako správný puboš dala rodičům sežrat", že takové veledůležité výročí zůstalo takhle zazděno, tak narychlo někde sehnali sadu miniatur růžového porcelánu. 18letá holka vyloženě touží po tom, vystavovat si v poličce miniatury růžového porcelánu. Takže slavnostní vstup do dospělosti má pro mne hořkou příchuť, jak jsou ti dospělí naprostí blbci, kteří vůbec nic nechápou...

Takové ty slavnostní a opravdické" narozeniny, na které se vzpomíná se zatajeným dechem, které jsou pro mne jako jediné, které si pamatuji, spojené s tím okouzlujícím pocitem obletovaného oslavence, byly snad pouze ty páté. TO jsme byli na chatě a babička si dala tu práci, že pro mne, chápete, PRO MNE udělala dort s marcipánovými lekníny a k tomu mi uvařila kávu... Maximální zážitek. :-)

Letos narozeniny zas nějak vyšuměly. Už jsem si zvykla, a ani mne to netrápí, potěší mne, když nezapomene můj muž a dostanu od něj pusu a květinu (bonus, jak kdy). Zaujalo mne ale přání-nepřání, které jsem dostala mailem. Zarazilo mne zejména v té souvislosti, že týden předtím zemřela manželova kamarádka, 27 let, na agresivní leukémii. V tom přání stálo, cituji: Nebo chceš, abychom ti popřáli hodně štěstí a zdraví? To zavání frázovitostí... Skutečně? Já osobně, pokud mám někoho ráda a vím, že má narozeniny, tak si upřímně přeji, aby tu se mnou byl dlouho, ve zdraví a spokojenosti, a touto sice otřepanou větou, ale hlubokého obsahu, se mu to snažím vyjádřit. Že jsem ráda, že tu se mnou je, a že bych si přála, aby se se mnou u této příležitosti za rok opět ve zdraví setkal. Hrozně mne to zamrzelo, že tomu blízkému dotyčnému popřát mi hodně zdraví ani nestojí za to a zamete to jako frázi.

Tak tedy přeji vám všem hodně zdraví a nejen k narozeninám.

IMI


Tak s prázdninovými narozeninami vám rozumím. Ve škole každému dělali kozla podle toho, kolikáté narozeniny měl. Já kozla nedostala nikdy. Za to na táborech jsem si to vyžrala, protože tam měli ve zvyku oslavence házet do vody. I studené. To asi abychom byli otužilí a zdraví :). Děkuji za velmi příjemný příspěvek, který se dobře četl.

A jak jste na tom vy, ženy-in? Kdo z vás má ještě narozeniny o prázdninách? Napište nám na mail redakce@zena-in.cz.

Reklama