k

Už název měsíce připomíná všechnu tu nádhernou záplavu květů, která nás obklopuje a těší. Ale některé květiny si na sázení musely ještě počkat. Všechny choulostivé druhy, které by mohly květnové přízemní mrazíky poškodit. Teď už jim snad nic nehrozí a největší krasavice našich zahrad můžou do země.

Nebo snad pochybujte o tom, že kany, jiřiny, gladioly a další hlízovité květiny nepatří mezi nejkrásnější? Když se jim daří a rozrostou se do bohaté nádhery, nemají konkurenci a stávají se obdivuhodnou ozdobou každé zahrady. (viz obrázek nahoře).

Je dost možné, že jste mě předběhly a máte vše zasazeno, ale možná patříte k těm, co zahradničí ve vyšších nadmořských výškách a musely si (stejně jako já) počkat. Letošní „zmrzlíci“ se sice obešli bez přízemních mrazíků, ale člověk nikdy neví.

Netrpělivost se mi párkrát nevyplatila, zčernaly mi muškáty na oknech a výhonky jiřin zmrzly docela. Není to moc pěkný pohled, a tak jsem si řekla, že se nebudu unáhlovat a raději se řídím radami zdejších zahrádkářů.

Kdybych měla možnost rychle reagovat, překrývat rostliny nebo uklízet truhlíky, pak snad, ale jsem víkendová pěstitelka a příroda mě občas pěkně zaskočí.

Ale tento víkend se už těším, až zasadím darované jiřinky, lilie a své milované dosny (kany), které vždycky udělají úžasnou parádu. Letos jsem si koupila ohnivě oranžové se žíhanými listy a zasadím je do velkých květináčů.

Dosny milují plné slunce a hlinitý substrát s obsahem vápence. Jsou to velice impozantní rostliny dorůstající výšky 1–1,5 metru. Vyjímají se uprostřed záhonů letniček, ale i jako dominantní solitéry. Nejlépe se jim daří na slunném chráněném stanovišti s dostatečnou zálivkou. Kvetou uprostřed až koncem léta až do podzimu. Na zimu se musí hlízy vykopat, nebo přesunout květináč do nezamrzajících místností.

m

Jiřiny pocházejí z Mexika a při dobrých podmínkách vyrůstají některé druhy až do třímetrové výšky. Jsou ideální pro rozjasnění vyprahlých teras a zahrad. Květy jiřin jsou neuvěřitelně rozmanité jak svými barvami, tak tvarem. Stejně jako dosny vyžadují hlinitý substrát bohatý na živiny a vápenec. Po příchodu mrazíků se musí hlízy vykopat a uložit n místo, kde neklesne pod bod mrazu

m

Lilie jsou nádherně vonící elegantní květiny, které mají v našich zahradách dlouhou tradici. Díky své výšce jsou dokonalou společnicí do letních záhonů, ale vynikají i jako půvabné solitéry. Vyžadují slunečnou polohu, ale nevadí jim ani „toulavý“ stín. Daří se jim v hlinitém, ale dobře propustném substrátu, s přídavkem vápence, živin a štěrku. V teplejších oblastech dokonce přezimují, ale v našich podmínkách je lépe cibulky lilií vykopat a nechat přezimovat v teple.

m

Kterou z těchto krásných květin pěstujete vy? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Foto: Autorka, Wikipedia a facebook Starkl

Čtěte také:

Reklama