zaby

V některých oblastech už od června (jinde mnohem později) opouštějí malé žabky své rodné rybníky a stěhují se na souš. Jsou to většinou malé ropušky, jejichž tmavá tělíčka jsou tak maličká, že je snadno přehlédneme. Zvláště po dešti jsou jich stovky, nebo spíš tisíce, ale dospělosti se dožije pouze nepatrné množství.

Možná jste je také zahlédli a snažili se na ně nešlápnout. Ale je to vůbec možné? Snaha o jejich záchranu je sisyfovský úkol, ale mně to prostě nedá. Sbírám je do kyblíku a nosím do záhonů, mimo cestu… Žáby na naší zahradě a v rybníčku vítám a byla bych moc ráda, kdyby se tady natrvalo usadily. Určitě si pamatujete ze školy, čím jsou žáby a ostatní obojživelníci užiteční. Živí se slimáky, červy a housenkami, které ničí naši v potu tváře vypěstovanou úrodu. Užiteční jsou i žabí potomci. Pulci a malé žabky se živí hlavně řasami, ale nepohrdnou ani komářími larvami.

Přítomnost žab a obojživelníků je spolehlivým ukazatelem čistoty životního prostředí, takže buďme rádi, že se v našem okolí tito tvorové vyskytují.

Jak jim můžeme prospět?

  • Chránit nebo budovat přirozené tůňky. Stačí hloubka 40cm a velikost kolem dvou metrů čtverečních. Máte-li zamokřenou část zahrady, nebo louky, bude to ideální místo pro takový biotop. Stačí, když v něm bude voda od jara do konce léta, ale když občas vyschne, nic se neděje, je to přirozené jako v přírodě.
  • Obojživelníkům dobře poslouží i neprůtočné zahradní jezírko bez ryb.
  • Nesekat trávu příliš nakrátko a často. To bude v dnešních zahradách asi největší problém, protože krátce pokosený pažit je prostě in. Ale mohli byste udělat kompromis a nechat nějaký úsek přirozeně růst, nebo sekat na etapy s desetidenními odstupy.
  • Dopřát jim zimoviště a úkryt. Stačí hromádka větví, starý kmen, vzdušný kompost, kam se můžou ukrýt a přečkat zimu.
  • Pomoct můžete i aktivně v dobách, kdy žáby migrují do svého rodného rybníka, aby se tam rozmnožily. Žáby jsou věrné svému rodišti a jejich instinkty je vedou k návratu. Jenomže to se jim často stává osudné, protože jich spousta zahyne na silnicích. Proto jim nadšenci budují zábrany, chytají je do zapuštěných kbelíků a přenáší do rybníků, kam je žene pud. Možná vám to přijde pošetilé a bláznivé, ale ročně se tak zachrání velké množství těchto užitečných tvorů

Čtěte také:

Reklama