Nechci nikomu brát víru v neštěstí způsobená číslem 13, zvlášť ne v tak nešťastný den, jako je tento, leč sám za sebe tvrdím, že „třináctka“ je číslo dobré. Zkoumal jsem proto, kde se tato pověra vzala...

třináct

Hloubal jsem nedávno nad tím, jak se to stalo, že bylo číslu 13 přiřknuto neštěstí. Vždyť numerologové tvrdí, že toto číslo je naopak šťastné, a sám musím potvrdit, že třináctka je pro mne také spíše pozitivním číslem. To ostatně potvrzuje i moje známá, kartářka Helena, která mi řekla: „Pátek třináctého je den jako každý jiný. Není třeba něčeho se obávat, spíš naopak. Po pátku následuje víkend, takže bych tento den považovala pro pracující většinu spíš za šťastný.“

Tak kde se vzal pátek 13.?

Jeden z možných důvodů nalézáme v Bibli. Počet lidí, hodujících při poslední večeři Páně, byl 13. Tím třináctým byl Jidáš Iškariotský - tedy zrádce Ježíše.

Svůj základ však může mít nešťastná třináctka i v matematice, neboť stoupenci Pýthagora považovali tuto číslici údajně za zlověstnou.

Historicky podložené je ovšem až datum pátek 13. října 1307, kdy započal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním templářského řádu. Jaké následky to pro řád mělo, víme všichni... a moc šťastné nebyly.

Může za všechno Tarot?

Další varianta je, že onu neblahou zvěst přiřkl číslu 13 Tarot. Na kartě s touto hodnotou je totiž vyobrazena Smrt, která ale nesymbolizuje hlavně sebe samotnou, leč spíše ukončení něčeho dlouho trvajícího. Šaman Pavel Švarc dokonce tarokové třináctce přiřazuje i obrozující význam: „Smrt v Tarotu není jen koncem, ale i počátkem něčeho nového - staré končí a nové začíná,“ tvrdí.

Ostatně o tom, zda číslo 13 je, či není nešťastné, jsme již psali v článku - Pověry: Je 13 nešťastná? I zde redakční odbornice na magii vyřkla jasný ortel: Třináctka není nešťastné, jen ohromně zajímavé číslo! Přesto je pátek 13. pojem a ne každý ho vnímá stejně. Jak ho vnímáte vy?

Téma dne 13. května 2011: Pátek 13.

  • Považujete datum pátek 13. za nešťastné, šťastné nebo ho vůbec neřešíte?
  • Stala se vám v pátek 13. nějaká zajímavá příhoda, která změnila váš osud - ať už tak, či tak?

Své odpovědi na tyto otázky zasílejte na redakční e-mail (viz níže) a v předmětu uveďte heslo (také viz níže). Vaše příspěvky čekám v pátek 13. nejpozději do 14.30 hodin, ty, které přijdou později, již pravděpodobně nebudou zveřejněny. Délka textu, který zašlete, nechť je rovna nebo delší tomuto odstavci, to proto, abyste měla šanci vyhrát krásný dárek od Knižního klubu, kterým jsou tematické knihy Bíla magie, Magická hra čísel a hvězd a Poselství tarotu s balíčkem TAROTOVÝCH KARET!

tarot bila magie

Reklama