Než přistoupíme k poněkud odlišnému režimu dne, procházek, hraní, výcvikových činností a případně změně jídelníčku, bychom si měli být jisti, zda je naše fenka opravdu březí. Rozhodně to vůbec není lehké poznat, neboť okamžitě po páření, leckdy po samotném hárání, mohou nastat v chování fenky změny, které by mohly „údajně" signalizovat březost.
Jenže po každé ovulaci, bez ohledu na úspěšnost oplodnění, vytváří fenčino tělo po dobu zhruba 2 měsíců těhotenský hormon progesteron. Ten většinou způsobuje „těhotenské změny" chování fenečky - fenka velmi zklidní, zrozvážní, dokonce i způsob její chůze jako by naznačoval jistou důstojnost budoucí maminky, je mazlivější, vyloženě vyhledává dotyky a přítulné kontakty s členy domácnosti a známými lidmi, zato naopak vůči cizím lidem a jiným psům se může její vztah zhoršit až na hranici zagresivnění, jak povědomě brání budoucí rodinu před cizími živly. Někdy se snaží po celém bytě, zahradě apod. zakládat pelechy, jakoby již předem vyhledávala to nejvhodnější místo pro nastávající porod a péči o potomky. Nenápadně, ale někdy zcela okatě „krade" deky, polštáře, ubrusy, malé koberečky, měkké věci, i části oděvů, plyšáky a pískací gumové hračky, které si odnáší do svých různých četných pelíšků jako výbavu.
Leckdy se fence začne nadouvat bříško a fenka se stane doslova „prožranou" a stejně jako člověčí nastávající maminka může trpět různými chutěmi. V tomto období bychom si měli dávat pozor, abychom ji příliš nepřilepšovali laskominami a nedávali větší porce krmení v kratších intervalech, než obvykle. I falešně březí fence se mohou zvětšovat struky a dokonce z nich vytékat mléko. Veškeré změny v chování, i ty negativní, je třeba během těchto dvou měsíců trpělivě vydržet, nebo jemně napravovat, ale skutečně s citem, neboť fenka je pod „škodlivým" vlivem těhotenského hormonu, a vše se obvykle vrátí po této době do starých kolejí.
Rozhodně bych nedoporučovala, abychom přistupovali k nějakým radikálním výchovným opatřením. Ostatně, vzpomeňte si, milé dámy, jak jste toto období prožívaly samy, nebo v případě, že potomka nemáte, jistě jste se samy setkaly s nějakou rozmarnou a náladovou nastávající maminkou.