5ccc151540f4dobrazek.pngDůležité je, aby byly šaty přesně podle vašich představ. I kdyby měly být pro někoho extravagantní!

Svatba je spojením dvou lidí, kteří složí slib věrnosti a oddanosti. Dnes už se tento zvyk přesunul do trochu jiného konceptu. Lidé rádi utrácí za svatby statisíce, aby se následně o rok poté rozváděli. K honosnému obřadu jsou potřeba šaty, které stojí nejméně 50 tisíc a veselka s opulentní hostinou pro 100 lidí vychází minimálně na 300 tisíc korun. Musíme však nutně utrácet takové částky? Je pochopitelné, že mají páry potřebu prožít významný den jako v pohádce. Přeci jen si v tu chvíli myslí, že svazek bude trvat věčně. Pokud budete chtít šaty dle vašich představ, rozhodně si je neobjedávejte z asijských e-shopů. A zároveň není potřeba utratit peníze, které můžete proměnit například v zážitky z cestování, za drahé šaty od známých značek nebo přímo ze svatebních salónů. Zkuste svůj nápad svěřit šikovné švadleně, která s vámi bude ochotná vše konzulovat až do posledního detailu. Uvidíte, že z toho budete mít zcela jiný pocit.

Veronika Čejková je oděvní návrhářka původem z Nymburka, jež svou autorskou tvorbu pojmenovala Veruno. Šije na zakázku osobité svatební šaty a má podobný pohled na svět, jako máme my. Proto jsme se rozhodly oslovit ji a zeptat se jí na pár otázek.

Co si obecně myslíš o svatbě?5ccc14a498b76obrazek.png

Cokoliv mě teď napadá, zní jako klišé, což možná svatba je. Většinou ale moc krásný klišé! Hlavně když se tancuje. Důležitý jsou krásný šaty, dobrý jídlo a pořádná kapela. Často vidím na svatbách, že se novomanželé chtějí zavděčit ostatním, a tak někdy jde jejich vkus a nároky stranou. Zalíbit se napříč všemi generacemi, nakrmit všechny dle jejich gusta a sehnat kapelu pro všechny posluchače na svatbě snad ani není možné. A to už je na každém, zda chce dělat kompromisy nebo být sobec.

Máš nějakou vtipnou historku od nevěsty, které jsi šila šaty?

Vtipnou historku? Mám spíš v rukávu pár hororů! Třeba jedny šaty pro nevěstu má nakonec jiná nevěsta, ale to je opravdu dlouhý příběh. Časová náročnost na šatech ovlivňuje střih, počet vrstev a aplikace na nich. Zvládla jsem šaty za měsíc, ale většinou si na šaty dávám tři až čtyři měsíce.

My si ten příběh rády poslechneme...

Švadlena, se kterou jsem spolupracovala, měla nemocné dítě a nedala mi to vědět. Pořád mi odkládala termín odevzdání šatů, a tím pádem se mně zkrátil čas na našívání krajek. Nevěsta zpanikařila a dva dny před svatbou, když už jsem šaty dokončovala, si šla půjčit šaty do půjčovny a hotové šaty jsem musela prodat jiné nevěstě. Brečela jsem a u toho jsem pekla 4 plechy brownies, které jsem slíbila na tu svatbu. Na ten den nikdy nezapomenu!

5ccc1457cf0eaobrazek.pngMyslíš si, že trendy svatebních šatů se mění i co se týče barev?
Určitě, stačí si všímat našeho českého rybníčku, jak se trendy mění. Nemám vypracovanou podrobnou rešerši, jen mám oči. Od mala mě svatební šaty nějakým způsobem fascinovaly, a tak pozoruji, jak se mi nevěsty mění před očima. Vidím, že mizí princezny ze svítivě bílých dortovek. Z princezen jsou lesní víly v lehkých „ivory“ hedvábných šatech místy zdobených občasně krajkou. Hodně to zjednodušuji, ale svatební trend se během deseti let výrazně změnil. V zahraničí je zase už někde jinde a pár českých jedinců se ho snaží jistě následovat. Zároveň u svatby bývá někde silnější tradice než trend.
5ccc148e7b8efobrazek.pngJaké používáš látky?
Nejraději pracuji s hedvábím a metr stojí zhruba od 400 Kč do 2000 Kč. Zároveň ráda pracuji s autorskými látkami. Loni se mi poštěstilo mít zákaznici, která chtěla barvy, a tak jsem mohla pracovat s japonskou bavlnou s nádherným potiskem. Chtěla bych vytvářet svůj materiál, ale to je ještě dlouhá cesta. Zatím se uspokojuji našíváním krajky.
5ccc170a5cd45obrazek.png

Na kolik peněz vyšly nejdražší šaty, které jsi ušila?
Než jsem začala se svou vlastní tvorbou, šila jsem v ateliéru Zuzany Veselé. A zde jsem začínala tak, že jsem našívala ručně korálky na šaty. Nepamatuji si, jakou měly hodnotu, ale určitě to byly nejdražší, na kterých jsem kdy pracovala.
5ccc15290722cobrazek.png

Zdroj: Veronika Čejková, Profiemedia a Instagram @weddingdressesguide

A jak by to vypadalo, kdybych za tebou přišla, že chci ušít svatební šaty?
Začínám schůzkou se zákaznicí. Ta mi většinou ukáže, co se jí líbí, a já na základě toho vytvořím návrh a seženu vzorky materiálů. Potom se to dlouho konzultuje, varianty, barvy, výstřih, délka. Následně nevěstu změřím, vytvořím dle návrhu střih a střihnu šaty ze zkušebního materiálu. Až střih sedne, střihnu šaty „naostro“, nazkouším je na nevěstě a dám šaty šít do rukou švadleny. Poté řeším krajky, délku rukávů a šatů, kterou dělám často ručně. A dělají se i různé vychytávky, poutka na ramínka, různá pomocná zapínátka a podobně. Zkrátka je to běh na dlouho trať, protože chci, aby nevěsta byla stoprocentně spokojená. A pravda je taková, že žádné reklamace zatím nebyly.

Čtěte také:

Reklama