Před několika lety jsem změnila zaměstnání. Šok z nového prostředí mi pomohla překonat moje nová kolegyně Jarmila. Ujala se mě, jako bychom se znaly odedávna, provedla mě novým pracovištěm a přidala pár drbíků a dobrých rad.

Časem jsem se aklimatizovala, ale přátelství s Jarmilkou pokračovalo dál. Chodily jsme spolu cvičit, do sauny a taky za zábavou. Jarmilčin přítel David si padl do oka s mým Romanem, a tak následovaly společné dovolené a víkendy.

Jarmilka se mi svěřila, že se s Davidem snaží o miminko, ale stále se jim to nějak nedaří. Začala obíhat všemožné gynekologické ordinace a kliniky, ale stále se nedařilo. Krátce před Vánocemi odjeli s Davidem na lyže do Itálie.

Vrátila se celá pobledlá a stěžovala si, že tento měsíc má své dny nějak dřív. Poradila jsem jí, ať raději navštíví lékaře, protože se mi to nějak nezdálo. Vypadala opravdu zuboženě. Druhý den Jarmilka nepřišla do práce, nemohli jsme se jí dovolat a ani David nebyl dostupný. Pak se ozvali. Jarmilka byla v nemocnici s diagnózou mimoděložní těhotenství. Museli jí odoperovat jeden vaječník. David i Jarmilka byli zoufalí.

Po dvou měsících se Jarmilka vrátila do práce. Působila docela srovnaně, ale když jsme spolu zašly na kafe, říkala, že má co dělat, aby fungovala. David jí navrhl, že by se mohli vzít, a tak následující měsíce byly veselejší. Obíhaly jsme půjčovny svatebních šatů, vymýšlely účes a líčení. Svatba byla nádherná a všichni jsem doufali, že časem přijde i to vytoužené miminko.

Jarmilčina touha stát se maminkou sílila každý den. Její život se točil kolem výpočtu plodných a neplodných dnů, místo aerobiku jsme spolu cvičily podle Mojžíšové. S jediným výsledkem – že jsem otěhotněla já. Byla jsem hrozně šťastná a Romča samozřejmě taky. Jen jsem se bála, jak na to bude Jarmilka reagovat. Vzala to statečně. Smála se, že aspoň vidí, jak to cvičení funguje.

Když se narodil Tomášek, byli za mnou s Davidem jako první. Chovali si ho a měli se k němu tak, že jsem nechápala tu nespravedlnost, proč zrovna jim se miminko pořád nedaří.

Jarmilka měla před vyšetřením na specializované klinice, kde jí měli zjistit, jestli je druhý vaječník funkční. Výsledek ji ale naprosto zdrtil, lékaři jí řekli, že zbylý vaječník má neprůchodný. Normálním způsobem prý nikdy neotěhotní, ale dali jí naději – umělé oplodnění. Jarmilka to ale vzala jako pohromu. Její energie, se kterou absolvovala všelijaká vyšetření, lázně, koupele, cvičení, jakoby ji úplně opustila. Nepovzbudilo ji ani to, že jí po letech v práci konečně jmenovali na důležité vedoucí místo.

Začala se mi vyhýbat, zpočátku jsem to chápala, že jí pohled na našeho synka asi nemůže moc těšit, ale nedávno volal zoufalý David. Jarmilka prý začala hodně pít, skoro každý den je opilá a už to trvá dlouho.

Bohužel začala s pitím i v práci a několikrát se dostavila na manažerskou poradu v hodně podroušeném stavu. Podřízení k ní ztrácejí respekt, pomlouvají ji a ona pije o to víc. Zkoušela jsem s ní mluvit, ale nemůžu k ní proniknout, nemůžu najít ta správná slova, jak jí dodat chuť do života. Bojím se o ni a moc bych jí chtěla pomoci.

 

Reklama