Foto: Shutterstock

Na základě jeho výsledků získá alergik přehled o tom, které alergeny jsou pro něj kritické, a snáze se jim vyhne. Přesná znalost alergenů je nezbytná také pro správné nastavení včasné a vhodné léčby. Jaká vyšetření pro odhalení alergií existují, poradí alergoložka MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB.

Alergie je přecitlivělost imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují kolem nás. Zatímco většině populace kontakt s potenciálními alergeny nezpůsobuje žádné obtíže, u přecitlivělých jedinců může vyvolat spektrum alergických reakcí od rýmy až po život ohrožující anafylaktický šok.

„Pylové alergeny se nejčastěji přenášejí vzduchem a vstupují do organismu skrze dýchací cesty. U velké části populace je proto nejčastějším příznakem alergie senná rýma,“ vysvětluje MUDr. Radka Šedivá. Projevů však může být celá řada, a to například svědění v krku, ústech či uších, svědění a zarudnutí očí, dušnost nebo únava.

Vyzrajte na alergie
Pro potlačení akutních příznaků alergií se užívají takzvaná antihistaminika. Během alergické reakce se totiž v těle uvolňuje hormon histamin, který zánět, a tedy i příznaky nemoci způsobuje. Některá z nich jsou volně dostupná v lékárnách, určité druhy však musí předepsat lékař. Nejčastěji se užívají antihistaminika ve formě tablet, existují ale i v podobě nosních či očních kapek.

S úplným vyléčením alergie pomůže dlouhodobá léčba. „Při dlouhodobé léčbě se pacientovi ve formě kapek, tablet nebo injekcí podávají zvyšující se dávky kritických alergenů, díky čemuž začne organismus látky tolerovat a alergie vymizí,“ říká lékařka. Pro nastavení adekvátní dlouhodobé léčby či potlačování akutních příznaků alergií je však vždy nutné projít alergologickým testem, který odhalí, nač přesně je alergik citlivý.

Před vyšetřením neužívejte antihistaminika
Nyní je ideální čas pro absolvování pylového alergologického testu, a to převážně proto, že pyloví alergici prozatím neužívají antihistaminika potlačující příznaky. „Pakliže pacient absolvuje vyšetření v období, kdy často užívá léky potlačující hormon histamin, výsledek vyšetření může být zkreslený, nebo se při něm alergická reakce vůbec neprojeví,“ upozorňuje MUDr. Radka Šedivá. U testování celoročních nebo také zimních alergií, například na zvířecí srst, je tak potřeba antihistaminika na čas vysadit.

Vpichový kožní rychlotest
Nejrychlejším způsobem odhalení alergie je takzvaný prick test. Jedná se o kožní test, při kterém se konkrétní alergeny nanesou v kapkách na předloktí pacienta a poté se plastovou tyčinkou vpíchnou do vrchní části pokožky. Po 15–20 minutách zkontroluje lékař místa vpichů a zhodnotí, zdali a u kterých alergenů proběhla obranná reakce organismu. Ta se většinou projeví zarudnutím, pupínkem či otokem.

Nejmodernější test odhalí i budoucí vývoj nemoci
„K diagnostikování alergie se běžně používají také laboratorní krevní testy. Těch je na českém trhu k dispozici celá řada. Liší se od sebe především v počtu testovaných alergenů. Nejmodernějším alergologickým testem na trhu je aktuálně ALEX,“ popisuje MUDr. Šedivá. Test ALEX dokáže z jednoho odběru krve rozpoznat reakci na více než 280 potenciálních alergenových zdrojů. Umí ale odhalit i alergie zkřížené a odhadnout závažnost alergické reakce či budoucí vývoj onemocnění, čímž lze předejít například vzniku anafylaktického šoku, a tedy i ohrožení života. 

Reklama