Ne všechny památky mají to štěstí a dočkaly se rekonstrukce. Dokonce ani ty památkově chráněné objektynemají zaručeno, že se na ně dostane. A tak mají vytlučená okna, a jejich zdmi se prohání meluzína. Třeb jako v kostele, o kterém nám napsala čtenářka s nickem Rikina

Za dnešní téma děkuji, těch míst, která by si zasloužila připomenout, je velice moc, a těžko se vybírá... Místo, které je na těchto fotkách, je hodně na očích, a přesto stranou pozornosti. Je to kostel sv. Ducha a sv. Hrobu na bývalém viničném kopci, nad městečkem Liběchov.

kostel

V r. 1654 zde nechal původní kamennou kapli vystavět hrabě Hyacint Karel de Villany. Kopec pod kaplí byl upraven italskými mistry terasovitě ve stylu italských zahrad. V 19.století přistavěli věž se zvonicí, do Liběchova odtud vede křížová cesta. Od kostela je daleký rozhled po kraji, a samotný kostel je zdaleka vidět, mimo jiné i z vlaků projíždějících na vzdálené trati po druhém břehu Labe.

křížová cesta

Ovšem, jak je z fotografií patrno, poslední údržba a opravy proběhly někdy v 70. letech, a od té doby kostel poněkud zpustl, přestože je chráněnou kulturní památkou.

liběchov

Do nedávna bylo možné požádat o klíč a prohlédnout si interiér kostela, kde se přece jen někdo pokouší o alespoň udržení stávajícího, ale vzhledem k tomu, že budova dávno nemá okna, a střecha také nic moc, volně tam profukuje vítr a prší, je to opravdu nevděčná a sisyfovská práce. A velká škoda...

čtenářka Rikina

Milá Rikino, díky za „reportáž“, i když opravdu hodně smutnou. Ten dřevěný kříž a amatérské malůvky na zdi neutěšený stav ještě více zdůrazňují. Snad se církevními restitucemi situace zlepší. Ale nevím, nevím, jestli se toho zrovna tenhle kostelík dožije.

Co si o tom myslíte, milé ženy-in? Pomůžou církevní restituce těmto památkám? Věříte, že se s nimi začne konečně něco dělat, až se církvi vrátí peníze?

Napište nám svůj názor, nebo pošlete svou pozvánku k návštěvě nějaké památky, která má už možná dny sečtěné.

Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama