5c5c2f008e46cobrazek.png
1) Soukromý život pokulhává

V práci se vám sice daří skvěle, ale právě ona je jablkem sváru ve vašem soukromém životě. Ať už proto, že partner nemůže vystát vaše věčné přesčasy, nestíháte dítě vyzvedávat ze školky, nebo nemáte absolutně čas na koníčky a odpočinek ani o víkendech. Ať už si do rovnice dosadíte jakoukoli jinou příčinu, vždy dostanete stejný výsledek. Musíte si srovnat priority. Je pro vás práce skutečně důležitější, než osobní život? Pokud ano, není o čem mluvit, pokračujte v ní dál. Jestliže ale odpovíte záporně, pokuste se nejprve promluvit se šéfem, aby vám nakládal méně úkolů. Nechce se vašeho zápřahu na 150 procent vzdát? Je možná na čase zkusit štěstí jinde. Tam, kde ctí work-life balance, čili vyvážený poměr práce a osobního života.

2) Neumí vás ocenit

Můžete se pro svou práci přetrhnout, dáváte jí to nejlepší ze sebe, ale pochvala, natož povýšení nebo adekvátní finanční odměna nikde? I to se bohužel stává. Pokud jste doposud pouze naznačovali, že je něco špatně, zkuste být důraznější. Připomeňte šéfovi, co všechno pro firmu děláte, a že je na čase zvýšit vám plat nebo se k vám podle toho začít chovat. Pokud zůstanou vaše připomínky bez odezvy, začněte hledat jiné pracovní příležitosti.

3) Nevystačíte s penězi

V práci vám průběžně navyšují plat a váží si vaší práce, ale vy s výplatou přesto každý měsíc horko těžko vyjdete? I tady je něco špatně. Pokud neutrácíte za hlouposti, ale změnila se vaše životní situace, je třeba s tím něco dělat. Nájemné, hypotéku, leasing nebo třeba dětem kroužky láskou k práci nezaplatíte.

4) Nesedí vám lidi

Rodinu nebo třeba sousedy si vybrat většinou nemůžete. S kolegy a nadřízenými v práci je tomu ale naštěstí jinak. I když bohužel za cenu, že zvednete kotvy a dáte sami výpověď. Jestliže vás šéf neustále ponižuje, nepočítá s vámi při důležitých projektech, nutí vás pracovat přesčas, nebo se vám nelíbí, jakým způsobem firmu vede, nejspíš s tím nic jiného nenaděláte. Stejně tak v případě, že si nerozumíte s kolegy. Ne, nechodíte se do zaměstnání přátelit. Ale pokud musíte spolupracovat s člověkem, který vám nesedí, nechává všechnu práci na vás, nebo donáší šéfovi, dokáže vám zkazit každou radost z vykonané práce.

5) Chodíte do práce s odporem

Kdo by se v neděli večer nemohl dočkat, až se ráno zase zapojí do pracovního procesu? Takových nadšenců mnoho není. Ale vaše nechuť vstávat do zaměstnání nesmí přerůst ve vyložený odpor. Pokud se už o víkendu stresujete, že za pár hodin zase začne pracovní týden, nebo vás tato představa dokonce rozpláče, je zaručeně něco špatně. Netrapte se dál a začněte hledat práci, z níž se nebudete hroutit. Nic, ani peníze, nestojí za zničené zdraví.

Nechuť vstávat ráno do práce a pouštět se do nových úkolů může způsobit i syndrom vyhoření. To tam je nadšení, s jakým jste se do nových výzev vrhali, a převažuje odpor k jakékoli aktivitě? Zkuste zvolnit, jet na dovolenou, nebo vyhledat pomoc odborníka. Pokud nic z toho nezafunguje, pomůže nejspíš jen změna zaměstnání.

Čtěte také:

Reklama