Pražský Nuselský most, neblaze proslulý jako most sebevrahů, má narozeniny.
Dnes je to 35 let od jeho otevření. 

Projekt byl schválen už v roce 1960. Pracovat se na něm se začalo o 13 let později. Jeho stavbu provázely nemilé události a spousta nejasností, snad jen náhodou nám také tehdy nespadl na hlavu. Původní projekt totiž počítal s tím, že vnitřkem mostu budou projíždět vozy metra dovezené z Německa, které byly o několik tun lehčí než ty, jaké se pak soudruzi rozhodli na poslední chvíli zakoupit ze Sovětského svazu.

Následovalo složité měření a dokonce i přehlížení některých zásadních faktů. Betonové injekce, posilování základů a přidaný
ocelový rošt o hmotnosti 700 tun. Svou úctyhodnou výškou 40 metrů je nejvyšším mostem v Praze a jedním z největších v Česku. Z toho důvodu je ovšem také stále nevyhledávanější „poslední cestou“ těch, kteří se rozhodnou „odejít“.

Statistika hovoří o víc než třech stovkách lidí, svůj život zde ukončil například i syn zpěváka Dalibora Jandy. Není bez zajímavosti, že si sebevrazi vybírají zpravidla stranu s výhledem na Hradčany. Pražané v blízkosti „doskočiště“, jak oblast pod mostem nazývají, tak mají občas o drama postaráno. „Když jsme se sem se ženou nastěhovali, asi týden nato tu skočil nějaký mladý kluk a pak zakrátko ještě nějaký pán. Žena chtěla odejít. Dneska tu bydlíme osmý rok a stěhovat se už nechceme, i když skokani jsou stále. Hodně se je ale nahoře daří od skoku odradit záchranářům a hasičům, takže to není tak zlé. Ale zvyknout si na blízkost smrti – to asi nejde.“ říká programátor Jiří Čermák, který bydlí ve Svatoplukově ulici.

 

Svým původním názvem měl za komunistů Nuselský most kromě čistě dopravní funkce také funkci „politické satiry“. Byl pojmenován po Klementu Gottwaldovi. Oba tehdy z pohledu Čechů výrazně zkracovali cestu na Pankrác.

Nuselský most
● Dlouhý je 485 m, široký 26,5 m a vysoký 42,5 m.
● Základy jsou zakotveny v hloubce 16 metrů.
● Auta po něm jezdí v šesti proudech.
● Jeho nitrem projíždí metro po trase C.

Reklama