Statistika možná nuda je, má však cenné údaje. V České republice 64 % ženatých mužů a 42 % vdaných žen řeší své partnerské problémy nevěrou. Ta je pak nejčastější příčinou rozvodu. Jsou i tací, nevěrou bolestivě zasažení, pro které je rozvod až krajním řešením a chtějí udělat vše pro záchranu svého vztahu. Jenže důvěra je pryč a tolik to bolí. Je možné přežít a odpustit nevěru?

Jana (38) se domnívala, že její čtrnáctileté manželství s Honzou (43) je docela spokojené. Vychovávají společně dvě děti, hypotéka na byt je pomalu splacená. Z rodinného rozpočtu zvládnou jednu letní dovolenou u moře a týdenní lyžovačku v zimě. Když se Janina nejlepší kamarádka Zuzana rozváděla, protože její manžel jí byl nevěrný, uplakané hodinové telefonáty a návštěvy s lahví vína uprostřed noci najednou ustaly. Upřímně to Jana uvítala, protože měli v práci účetní uzávěrku a ona měla práce nad hlavu, když se k smrti utahaná dopotácela domů, kde ji čekala další směna.

nevěra

V duchu Zuzku obdivovala, jak se s rozpadem svého manželství rychle vyrovnala. Když pak zjistila, že tím utěšitelem je její Honza, nemohla bolestí popadnout dech. „Jen jsem chtěla dokázat, že každej chlap je mizera, jako je ten můj, a podlehne,“ odbrousila jí z patra Zuzana, když se jí zeptala proč. Honza jen pokrčil rameny a řekl, že je mu Zuzany líto, protože musí vším procházet sama a nezvládla by to. To jeho Jana je jiný případ. Ta zvládne vždycky všechno sama.

„Nevěra většinou vzniká jako reakce na přetrvávající problém v manželském či partnerském vztahu,“ konstatuje psycholožka Dana Marková. Janě hlavou letí myšlenky jedna přes druhou a hledají důkazy o problémovém manželství. Najednou si uvědomila, že to byla vždy ona, kdo řešil protékající záchod, výměnu pneumatik i spor se sousedy, kterým vadila hra na piáno mladší z dcer. Byla to ona, která tahá nákupy, vaří teplé večeře, ale nikdy si nestěžovala a rodina to brala jako samozřejmost, že všechny problémy doma řeší maminka.

Jana se v bezesných nocích ujišťovala, že to určitě nemůže být pravda, odmítala přijmout bolestivou realitu. Ani na chvilku nepřemýšlela, že by jejich manželství skončilo rozvodem. Co na to Honza? Ten se mezitím celý zkroušený odstěhoval na chalupu.

„Záleží na mnoha okolnostech, zda budeme v našem vztahu pokračovat. Myslím a vím, z terapeutické praxe, že se nevěra dá odpustit a dá se budovat důvěra. Je to o dohodě obou partnerů,“ nabádá ke spolupráci páru doktorka Marková. „Důležité je, aby se nevytahovala při každém větším konfliktu jako důkaz špatného charakteru nevěrníka. To by nebyla fér hra. Dále je důležité, aby se vztah partnerů budoval, ošetřoval, aby měl z čeho růst a nedocházelo k nevěře opakované. Důvěra se dá znovu získat a vztah může být kvalitnější. Je potřeba úsilí, tolerance, nadhled, humor,“ shrnuje nejdůležitější body na cestě k zahojení ran způsobených nevěrou, psycholožka Dana Marková.

Je možné navrátit důvěru do vztahu po nevěře?

Když se na prahu víkendu objevil Honza ve dveřích s obrovským tulipánem vlastnoručně vyřezaným ze dřeva, věděla Jana, že o jejich vztahu také přemýšlel. A věděla, že to nebude lehké, ale po malých krůčcích se jim snad podaří vztah zachránit, byť ho ohrozila nevěra. Nikdy z něj totiž nevyprchala láska.

 „V manželství není ani tak nejhorší nevěra jako ztráta lásky.“ (George Sandová)

Reklama