U současného člověka pozbyly zuby modrosti svou funkci, protože měkká potrava nevyžaduje takové mechanické zpracování jako v daleké minulosti. V důsledku toho došlo ke zkrácení čelistí a třetí stoličky neboli osmičky nemají dostatek místa k tomu, aby se prořezaly a správně zařadily do zubního oblouku.

v

Já jsem si se zuby moudrosti užila. Vyrostly mi jen napůl a skoro do třiceti jsem byla na pohotovosti jako doma. Jednou mě bolel ten nahoře, pak zase dole, u zubaře mi mezi dáseň a zub zastrkovali dreny napuštěné desinfekcí, pusu jsem měla rozrýpanou do krve. Nakonec mi dva vytrhli a byl pokoj. A že by po nich člověk byl moudřejší? Ne, jenom vzteklejší.

Moudrost z bolesti

Zuby moudrosti se někomu klubou nakřivo, jinému vůbec a třetímu jen částečně. Slyšela jsem i o případu, že jeden vyrostl i uprostřed patra. Jsou v ústech tak namačkané, že se k nim špatně dostává zubní kartáček, a tak úspěšně unikají zubní hygieně a kazí se. U neprořezaného zubu může dojít k degeneraci zubního váčku, ve kterém se zub vyvíjel, někdy vznikají i cysty. Ty mohou být infikovány (dojde k zánětu čelisti) nebo se jen tiše zvětšují. Zubní cysta pak oslabuje okolní kost a může způsobit až zlomeninu postižené čelisti.

Co pomáhá

Mně pomohly drsnější masáže zaníceného místa kartáčkem i přes nepříjemnou bolest. Zabraly i výplachy koncentrátem z jitrocele, odborníci radí ústní vody s obsahem chlorhexidinu. Jestli se vám však zvýší se teplota a budete trpět obtížemi při otevírání úst nebo při polykání, určitě neváhejte a navštivte zubaře.

Odstranění zubů moudrosti

Většinou není nijak dramatické, ale pro jistotu si na noc po zákroku připravte sáček na ledování tváře. Jestli nemáte gelový sáček z lékárny, kupte si mraženou zeleninu, zabalte do ručníku a vezměte s sebou na lůžko. Bolest závisí na tom, v jakém postavení zuby moudrosti byly. Pokud v extrémně nesprávné poloze, může tahání zubů trvat i několik hodin a hojit se týden.

Přesto dnes hodně zubařů doporučuje se zubů moudrosti zbavit preventivně dřív, než vzniknou problémy. Já však tak uvědomělá nejsem, a tak ještě dva v puse mám. Třeba nakonec začnu být i moudrá.

Reklama