Podle mužů se ideální žena pozná podle toho, že je skvělou milenkou, kuchařkou a hospodyňkou v jedné osobě. Může se ale stát, že jedna z variant se zvrtne do extrému. Náruživá milenka a kuchařka by se nejspíš snesla, ale když je někdo pedant na úklid a deptá tím celou rodinu, není to jistě nic příjemného.

Právě výše zmíněný případ extrémní čistoty zná velmi dobře Karel. Jeho žena je úklidem přímo posedlá. Nejhorší je, že ona si svůj „problém“ neuvědomuje a ničí tím celou rodinu. Především pak Karla. „Děti jsou relativně v pohodě, vždy se tomu smějí, ale já už jsem s nervy v háji. To její věčné uklízení je k nevydržení. Nemá ani čas, abychom jako celá rodina jeli na výlet. Jelikož v sobotu se přeci uklízí celý dům. Co na tom, že ho uklízela ve čtvrtek?“ Karel je z počínání své manželky zoufalý. Bojí se každého jídla, ze kterého by mohl odpadnout drobeček. „Nemůžu si položit hrnek s kávou bez podšálku, nechává to kolečka, když mi nebo dětem nedej bože upadne drobek, jde a celou místnost znovu přeluxuje. Takhle je to se vším a v jakoukoliv denní hodinu. Uleháme ke spánku, kouká z okna, vidí čmouhu, zvedne se a okno umyje.“

úklid

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:

Karlova žena si není vědoma zásadního problému, který otravuje rodinu. Prý má ráda doma čisto a uklízení je pro ni jistá forma, jak ze sebe dostat stres. Pomoc od ostatních členů rodiny nechce. „Já i děti jsme samozřejmě nabídli, že jí pomůžeme, ona nechce. Respektive kývla, ale jakmile jsme dům uklidili, šla a vytřela znova, prý jsme to neudělali pečlivě. Tak je to se vším. Nejhorší je, že ještě nadává, že jí nepomáháme. Budu s ní asi někam zajít, protože jinak to nevydržím, “ dodává na závěr Karel.

Co na to psycholožka a psychoterapeutka Tereza Baltag?

  • Pokud uklízení narušuje partnerský vztah, měl by si o tom muž zkusit se svou ženou nejprve v klidu promluvit. Jasně a vlídně vyjádřit obavy o chování své ženy. Vyhnout se při rozhovoru jízlivým poznámkám. Zkusit zachovat klidnou hlavu a zeptat se, z jakého důvodu žena pomoc v domácnosti odmítá, zda je ona sama se situací spokojená. Nedívat se na to co bylo, ale spíše se zaměřit na to, co je možné s problémem dělat v budoucnosti. Nabídnout pomocnou ruku a zkusit se domluvit na pravidlech péče o domácnost. Kdy vyhledat odbornou pomoc? Pokud žena uklízí na úkor jiných povinností nebo na úklid padne veškerý volný čas. Pokud sama nahlíží, že by měla nebo chtěla dělat i jiné věci, ale nemůže s uklízením přestat. Pak by bylo fajn, aby si promluvila s terapeutkou, a tak udělala první krok na cestě k řešení dané situace.
  • Žen i mužů, kteří mají své problémy v podobě nadměrného uklízení nebo naopak například hromadění věcí kolem sebe, je poměrně mnoho. Ohledně uklízení je velmi těžké stanovit zdravou míru. Co je pro jednoho uklízení přehnané, může být pro druhého běžnou normou. Není až tak důležité, zda se jedná o „poruchu“ v diagnostickém slova smyslu. Důležitější je míra, jakou daný problém obtěžuje onu osobu nebo lidi v jejím okolí. Velmi často jsou lidé vůči pomoci z vnějšku skeptičtí nebo se vyhledat odbornou pomoc stydí. Pokud se jim však obavy z vyhledání pomoci podaří překonat, většinou je to první krok na cestě k tomu s problémem něco dělat. Terapeuti své klienty nesoudí, snaží se hledat příčiny problému a být nápomocni na cestě k jeho vyřešení.
  • Druhou stránkou věci je to, jak žena k uklízení přistupuje. Pokud ji uklízení opravdu dělá radost, nikoho při tom neobtěžuje a opravdu si při uklízení „pročistí“ hlavu, je to ideální situace. Zbytek členů domácnosti se může radovat z toho, že má doma takto pečlivou hospodyňku a prospěch je na všech stranách. Pokud ale žena na jednu stranu přehnaně uklízí, ale na stranu druhou si stěžuje, že je toho na ni moc, mohlo by pomoct zkusit si v klidu s partnerem promluvit, a hledat pro obě strany snesitelnou míru uklízení, tak pro obě strany přijatelnou formu výpomoci. Pokud už má partner pocit, že žena pouze uklízí a jiné oblasti rodinného života zcela zanedbává, je možné dát návštěvu terapeuta jako „podmínku“ dalšího společného soužití.
Tereza BaltagTereza Baltag je psycholožka a certifikovaná psychoterapeutka s více než pěti lety praxe. Tereza poskytuje psychoterapii a koučování online pomocí Skype video-telefonátu, vhodné pro lidi, kteří mají málo času nebo preferují konzultovat z pohodlí svého domova. Pracuje empaticky a profesionálně. Kontaktovat ji můžete pomocí webových stránek  www.nase-terapie.cz či Facebooku naseterapie.

Čtěte také:

Reklama