Mikročipy se stávají populárním, spolehlivým a efektivním způsobem permanentní identifikace našich zvířat. A především neocenitelnou pomocí při hledání ztracených zvířat.V dnešní době je čip malý (velikosti zrnka rýže), jednoduše aplikovatelný pod kůži. Musí ho váš čtyřnohý kamarád mít povinně?

Dnes jsem byla se svým pejskem na očkování a vzhledem k tomu, že jsem nedávno zaslechla i diskuzi na toto téma (z které jasně nevyplynulo, jak to vlastně je), rozhodla jsem se, že se přeptám přímo u zdroje pro odpověď povolaného.

Na veterinární klinice v Poděbradech mi řekli, že mikročip je povinný jen v některých městech (Město si samo rozhoduje, zda ano, či ne), takže tuto povinnost mají majitelé pejsků a koček třeba v Praze nebo v Kladně.

pejske

Povinnost čipovat ovšem máte, když se svým čtyřnohým miláčkem chystáte za hranice. Cestování není aktuální jen v létě, můžete se rozhodnout, že vyrazíte třeba na vánoční trhy do sousedního Polska, a k tomu váš zvířecí mazlíček bude potřebovat Europas, a tedy i čip.

Cena za samotný čip se pohybuje kolem 500 Kč. Konkrétně v Poděbradech za něj zaplatíte 450 Kč, a necháte-li si vystavit i Europas, přijde vás to na 750 Kč. Bez Europasu není pohyb za naše hranice pejskům, kočkám ani fretkám povolen.

Máte s čipováním u zvířat nějaké zkušenosti? Rozhodujete se pro něj?

MIKROČIP

Je to malinký počítačový čip velikosti rýže. Uchovává si v paměti identifikační číslo a vysílá tuto informaci radiovými vlnami k příslušnému čtecímu zařízení. Většinou je toto identifikační číslo tvořeno 10 číslicemi, což dává k dispozici 275biliónů originálních kódů. Tím pádem je téměř nemožné, aby byl jeden identifikační kód použit vícekrát. Mikročip je tvořen silikonovým čipem a minianténou , které jsou uzavřeny v biokompatibilním skle.Tím je minimalizována možnost odmítnutí čipu organismem. Mikročipy se dodávají v injekčních stříkačkách. Aplikace probíhá jako podkožní injekce v místě mezi lopatkami. Celá procedura trvá asi 10 sekund a je zhruba stejně bolestivá jako vakcinace. Po injekci dojde k mírné vazivové reakci okolní tkáně, která tím pádem zabrání pohybu čipu po těle.

„Ženy a kočky dělají, co chtějí, a muži a psi by se měli uklidnit a zvyknout si na to.“

(Robert Anson Heinlein)

Reklama