pregnancy

Madonna porodila v jednačtyřiceti chlapečka. Kolegyně Míša koketuje s těhotenským testem v rukou s myšlenkou na pátého potomka. I starší ženy bývají důkazem současného trendu: Ženy rodí ve stále vyšším věku.

Statistiky ukazují, že i průměrný věk žen čekajících své první dítě stále stoupá. V České republice je to 27. rok a rodiček nad 35 let je kolem deseti procent. Má to ovšem i svá rizika. Prvorodičky už nezřídka nemusí otěhotnět.

Trend odkládat mateřství má hned několik příčin: Ženy mnohem víc než dřív budují svou pracovní kariéru, splácejí hypotéku za bydlení, cestují, užívají si. Těhotenství a rodinu proto často oddalují. Vždyť je tolik možností, čemu se raději věnovat!

Je však mnoho žen, které už děti mají, a po čtyřicítce – třeba díky tomu, že se ocitly v novém partnerském svazku – se rozhodnou pro dalšího potomka. Těhotenství v pozdějším věku má ovšem svá rizika. Mnohé ženy najednou zjistí, že otěhotnět není tak snadné. Jejich tělo už je prostě moc staré.

Maminka, anebo babička?

I čtyřicetiletá žena může samozřejmě porodit zdravé miminko, se stoupajícím věkem ale logicky tato šance klesá.

Důvodem je stále nižší počet menstruačních cyklů, během nichž dochází k ovulaci. Vajíčka snižují svůj počet i životnost, spermie k nim nemohou proniknout, děloha stárne, děložní čípek bývá mnohdy změněn prodělanými záněty.

Veškeré snahy o přirozené otěhotnění nakonec mohou skončit nezdarem a starším ženám nakonec nezbude nic jiného než se pokusit o umělé oplodnění. I to je ovšem ve vyšším věku komplikovanější než u mladých žen.

Ze statistik mimo jiné vyplývá, že těhotné ženy starší 35 let podstupují i více vyšetření, do porodu musí zdravotnický personál více zasahovat a častěji také končí císařským řezem. Čemu by u mladší ženy ještě nechali lékaři „volný průběh“, u starší rodičky zvolí raději operační zákrok.

Genetická výbava

V České republice jsou všechny těhotné ženy ve věku nad 35 let vyšetřovány genetikem, který jim po pohovoru doporučí nejvhodnější postup. Obvykle se vyšetřuje krev, plodová voda, anebo musí nastávající maminka na podrobné ultrazvukové vyšetření.

pregnancy

Tyto preventivní lékařské testy nejsou povinné, gravidní žena je může odmítnou prostřednictvím reverzu. Zvláště odběr plodové vody s sebou nese svá rizika. Každá žena nad pětatřicet by ovšem tato vyšetření měla absolvovat, protože se včas může odhalit závažné poškození plodu.

Obecně platí, že čím je rodička starší, tím je i vyšší riziko vrozených vad u dítěte. Známý je i častější výskyt chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom. Stoupá také riziko onemocnění cukrovkou, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem.

Proto lékaři preferují odběr plodové vody. Jeho výsledek pak dává ženám možnost rozhodnout se, zda miminko donosí, nebo zvolí případnou interrupci.

Větší zátěž organismu

Starší ženy rovněž graviditu hůř snášejí. Organismus v pětatřiceti až čtyřiceti letech je samozřejmě opotřebovanější než ve dvaceti. Ženy se mohou cítit mnohem unavenější.

Problém může být i s psychikou. Ženy, které pracovaly „na plný výkon“, užívaly si života, část dne trávily ve společnosti nebo sportováním a jejich odrostlá dítka už zdaleka nevyžadovala tolik péče, se najednou mohou cítit osamělé a odstrčené nebo mohou propadat depresím. Také se u nich někdy projevuje přehnaná starostlivost o jejich pozdní děti.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

Připadají vám současné matky příliš „staré“? V kolika letech jste rodila vy? Jaký věk rodičky je podle vás ideální?