Na jaře jsme si s manželkou všimli, že dcera změnila stravovací návyky. Vlastně už odmala nějak zvlášť nemilovala maso, ale tentokrát jako důvod jeho nejedení uváděla, že ji to tíží v žaludku. Začala si sama nakupovat, nejlépe pouze odtučněné věci – jogurty s minimem tuku, sýry maximálně do 20 %. Pokud si něco namaže na chleba, mikroskopem, aby to pohledal, a to si dá nejvýš jeden krajíc – rozpůlený.
Když si to tak uvědomuju, tak sladké vpodstatě radikálně omezila – vše podrobuje detailnímu zkoumání, kolik to má kalorií, cukru atp. Ještě tak vezme na milost nějaké ty müsli tyčinky, ale běda, jak je tam oříšek – tím pohrdne jako tučnou zakázanou potravinou. Chápu, že si nechce dát v parném létě bábovku, ale ovoce, přestože to dřív považovala za osvěžující a plné vitaminů, je najednou nadupané cukrem.

Nikdo ať mi neříká, že tohle je normální chování – jakýsi zájem o zdravé stravování, to podle mého vypadá rozuměji.
Nevíme s manželkou přesně, co se stalo, protože do jedení něčeho, co nesnášela, jsme ji nikdy nenutili, tresty za nesnědení něčeho jsme nikdy nedávali.

Když se zeptáme, dcera sice o tom neodmítá mluvit, ale uvádí důvody jako: „Chci si koupit nové plavky, a ty špeky, co mám, by se v nich o prázdninách náramně vyjímaly“, nebo, „Chci se cítit lehčeji.“
Jenže, do minulé zimy byly navíc pro ni holky, co drží diety, hloupé a nezodpovědné vůči svému zdraví. Pokud vím, tak se právě na jaře rozešla se svým klukem, ale chovala se dost v pohodě. Je fakt, že třeba o tomhle se jí nějak moc mluvit nechtělo, ani s manželkou. Nijak násilím jsme nevyzvídali důvody rozchodu.

Jenom pevně doufám, že sobě nebo někomu třetímu nechce něco dokazovat, a nezačala to řešit tímto způsobem.

Rád bych proto znal názory žen, co se mé dceři asi tak honí v hlavě, ale hlavně náznak nějakého řešení – jak s ní mluvit, jak ji „napravit“, aby se to nezvrhlo v nějaký patologický stav. Protože když to takhle půjde dál, budeme muset vyhledat odbornou pomoc, a otec neotec 24leté dívky, chytnu ji za flígr a odvedu ji třeba na psychiatrii, když to pomůže.

                                                                                                                             Václav  

Reklama