Pokud jste ještě nestihli toto léto navštívit Shakespearovské slavnosti, nesmutněte. Stále máte příležitost ponořit se do atmosféry Shakespearových dramat, a to do 14. 9. 2007. Ráda bych vám tak připomněla tento úžasný divadelní festival prostřednictvím recenze na jedno z největších dramat všech dob – Othella.

 

Musím přiznat, že jsem se poněkud obávala, jak si tvůrci poradí s kostýmy a omezenými kulisami, ale mé obavy byly zcela zbytečné. Dobové kostýmy perfektně vynikaly i na vedlejších rolích a žádného nedostatku jsem si nevšimla. Snad kromě prosvítání světlých vlasů Michala Dlouhého, ale je těžké namaskovat blonďáka na černocha. :-) Krásná Desdemona je zde oblečena do světlých barev, zejména bílé, přesně tak, aby mohla kontrastovat s temným maurem, Othellem. Ten ožívá v podobě Michala Dlouhého, kterému se podařilo ztělesnit největšího žárlivce divadelního světa vskutku bravurně. Strach z jeho hněvu ke mne doléhal i v desáté ředě. Ovšem nesmím opomenout ani Desdemonu, které vdechla život Lucie Vondráčková. V jejím podání je Desdemona žena, která si umí prosadit své, ale přesto nepřestává být onou křehkou, milující bytostí, jež je nakonec obětována na oltář chorobné žárlivosti a zrady. Ve scéně, kdy tiše zpívá smutnou píseň o vrbě v předzvěsti své smrti, mi běhal mráz po zádech. A tak se dostávám k Jagovi, našeptávači, jehož zrada nemá obdoby. V roli zmije, kterou si Othello hřeje na prsou, se představil Oldřich Navrátil. Osobně si myslím, že v žádné jiné postavě tak neexceloval právě jako v roli nenávistí posedlého Jaga. Hýřil vtipem a zároveň fatalistickou nenávistí způsobem, v jakém ho jen málokdo předčí. Jagovu ženu v představení, jež jsem navštívila, ztvárnila skvělá herečka Mahenova divadla, Zuzana Slavíková, která jen ztěží coby Emílie mohla tušit, co svojí krádeží Desdemonina šátku způsobí.

 

Ráda bych vás tedy pozvala na Pražský hrad, který od 17. 8. do 14. 9. 2007 bude dobývat Othello každý den. Stačí si tedy jen vybrat, který den se vám hodí nejvíce. Avšak nezahálejte! Lístky jdou na dračku a byla by škoda tak vydařené představení propásnout!

 

 

Othello                    Michal Dlouhý, Martin Zahálka                              Překlad                    Martin Hilský

Desdemona             Lucie Vondráčková, Zuzana Vejvodová                   Scéna                       Tomáš Kypta

Jago                        Oldřich Navrátil                                                    Režie a úprava        Petr Kracik

Brabantio                Ladislav Frej, Vladimír Brabec                               Hudba                      Jaroslav Milfajt

Cassio                     Jan Teplý, Petr Štěpán                                         Kostýmy                   Jiří Cerha

Roderigo                 Ondřej Kavan, Jan Révai

Emílie                      Barbora Munzarová, Zuzana Slavíková

Graziano                 Rudolf Jelínek

Montano                  Robert Jašków

Dože                        Miloš Kopečný, René Přibil

Lodovico                  Ivo Kubečka, Martin Sitta

 

 

Nyní již slibovaný rozhovor s Lucií Vondráčkovou coby něžnou Desdemonou:

 

Hrajete Desdemonu, hlavní ženskou postavu v Shakespearově proslulém dramatu Othello, jak jste se s touto postavou ztotožnila?

Práce s režisérem Petrem Kracikem byla perfektní. Měla jsem za sebou už osm let hraní Julie a šest let s Richardem III. Takže Desdemona byla další krásnou Shakespearovskou zkušeností. Moc jsem se naučila. Nedá se říct, která postava je nejbližší mému srdci, ale Desdemona má i kouzlo hraní pod širým nebem. Takže si její osud užívám až do dna. A hlavně je teď a tady.

 

Představujete tak křehkou a něžnou ženu. Cítíte se tak i ve skutečném životě, nebo patříte k onomu druhu silných a nebojácných hrdinek?

Desdemona sice křehká je, ale v žádném případě se nevzdává. Má v sobě něhu i bojovnici. A hlavně lásku.

 

Osobně považuji Shakespearovy hry za textově nejtěžší divadelní představení, jak jste se s náročným textem poprala Vy? Stalo se Vám již, že jste měla okno?

Shakespeare je mistrem obrazů. Když se učím jeho text, je to jako putování tou nejkrásnější krajinou fantazie. A navíc ve verších. Vnímáte rytmus a malebnost. Vynechat cokoli je věčná škoda, a tak se snažím, aby se to nestávalo. :-)

 

Jaký je Váš názor na žárlivost? Odsuzujete ji, nebo ji považujete za neodmyslitelnou součást vztahu?

To je tak individuální. Když milujete, přichází i strach a nejistota. A ta nemá hranice. Velká láska, velká žárlivost... jsou příliš blízko sebe. Jak říká Desdemona: Před touhle stvůrou ochraňuj nás Bůh!!

 

V Othellovi hrajete se svým bývalým přítelem Michalem Dlouhým. Jak se Vám s ním hrálo?

Výborně. Už jsme spolu hráli v jiných hrách. V Čarodějkách ze Salemu A. Millera a v Marberově Na dotek. Othello je do třetice a je nám spolu na jevišti myslím naprosto ideálně. Doufám, že to tak vnímají i diváci. Michal je skvělý spoluhráč.

 

Myslíte si, že Desdemona udělala ve vztahu k Othellovi nějakou chybu? Pokud ano, tak jakou?

Tím, že nevěděla, odkud vítr vane, neměla ani možnost tomu velkému nedorozumění (nebo zradě) zabránit. Mockrát jsem přemýšlela o variantách. Co by mohla udělat, co mohla říct, čeho se vyvarovat... Ale nenašla jsem řešení.

 

Co Vás baví více: film nebo divadlo?

Když hraju divadlo, tak divadlo a nic jiného neexistuje. Když film, tak mě pohltí film, disciplína. A hudba je pak zas naprosto jiná káva. Teď zrovna vychází jedno hezky zvláštní cédéčko.

 

Jakou postavu, ať už knižní, filmovou, či divadelní byste nejraději ztvárnila a proč?

Sofii. Hlavní hrdinku knížky Sofiin svět. Tu záležitost miluju.

 

Jaké je Vaše životní krédo?

Drž se nové cesty a starého přítele.

 

Jakou byste dala našim čtenářkám radu, aby ve zdraví přežily vztah?

No... mám štěstí spíš na ty tragicky divadelní, které prožívám na jevišti. Ale podle lidí moudřejších je vše o komunikaci a humoru. Takže jim budu věřit a posílám to dál. :-) 

Reklama