"Zvykla jsem si jednou týdně se postit. Nejdříve to bývaly pondělky, teď jsem to změnila na pátky. V pondělí mívám většinou pracovní obědy a dost dobře nešlo vysvětlovat na nich, že já si dám jen minerálku a možná tak deci džusu," vysvětluje Simona, jak se to má s jejím občasným půstem.

Aby bylo jasno, Simona nepotřebuje hubnout a půst se tak stal součástí jejího života z jiného důvodu: cítí se díky němu lépe, považuje ho za jakési pročištění organismu. "Ale myslím si, že to funguje i na hubnutí, rozhodně díky půstu nepřiberete a dokonce bych řekla, že pomáhá rozhýbat zlenivělý metabolismus," soudí Simona, která proto doporučuje občasný půst i lidem, které váha trápí. Pozor, půst se nehodí pro lidi dlouhodobě nemocné, například kardiaky a diabetiky  a uvažovat by o něm neměly ani těhotné a kojící ženy.

Jak takový půst vypadá? Simona ten den pije většinou jen vodu, případně občas ji proloží hrnečkem zeleného čaje anebo si dá skleničku ovocné šťávy. Ideální je půst dodržovat od večeře do večeře, anebo od večeře do snídaně třetího dne. Půst můžete brát jako prospěšné očištění organismu, příspěvek k vaší snaze hubnout, ale také jako zkoušku síly vůle - a zkouška to je sice docela těžká, ale ne nezvládnutelná.

Lékaři se k půstu stavějí různě, obvykle podle toho, jaký postoj zastávají k různým méně běžným, takzvaným alternativním metodám péče o zdraví. Půst by se totiž dal zařadit právě mezi ně. Svým klientům ho proto doporučuje třeba Vlaďka Strnadelová, odbornice na výživu z pražského institutu celostní medicíny. Zdůrazňuje přitom navíc ještě jednu věc, podle ní je nejlepší řídit se fázemi měsíce a držet půst vždycky, když je měsíc v úplňku. Pak by měl jeho pozitivní očistný vliv na tělo být největší.

"Taky jsem se snažila jeden čas postit se podle měsíčních fází, ale nedařilo se mi to sladit s rodinným a pracovním životem, takže mi to nakonec místo očištění přinášelo spíše jen nervy," říká Simona, proč se nakonec uchýlila k týdennímu cyklu svých půstů.  

Že se necítíte na celodenní hladovění? Povinné to není, můžete ale zkusit vydržet celý den jen s ovocem a zeleninou, přičemž té zeleniny by mělo být více než ovoce, jelikož je sladké a tudíž hodně kalorické, a mělo by se jíst spíše dopoledne. Anebo se zkuste postit úplně, ale jen půlku dne, tedy třeba od rána do dvou odpoledne s tím, že pak budete jíst jen lehká jídla. Mimochodem, rada "jezte lehká jídla" se týká každého pokrmu po hladovce, byť byla krátká. Tělo si totiž musí na jídlo zase zvyknout a nějaký tučný hutný pokrm by mohl být poukázkou na pořádné zažívací potíže. A dvojnásob tato rada platí, pokud si dáte půst třeba dvoudenní, což už je otázka hodně silné vůle, ale i sama Simona přiznává, že to čas od času zkusí.  
Reklama